stat
Impreza już się odbyła

Najdłuższy koncert fortepianowy na świecie Opinie (3)

paź 11

piątek, g. 19:00

bilety 48-100 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
lis 10

niedziela, g. 18:00

Gdańsk, ul. Menonitów 2a
bilety 52 - 105 zł
Kup bilet
"Najdłuższy koncert fortepianowy na świecie"
w Alfa Centrum w Gdańsku

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


zagra Romuald Koperski

Niezwykłą próbę ustanowienia nowego światowego rekordu w najdłuższej grze na fortepianie podejmie w dniach od 27 do 31 stycznia gdańszczanin Romuald Koperski. By sięgnąć po laur zwycięzcy muzyk musi grać ponad 101 godzin i 7 minut, a więc ponad 4 dni - dzień i noc, trzymając się niezwykle rygorystycznych zasad regulaminu. W tym ponadludzkim wysiłku towarzyszyć mu będą sympatycy i stali bywalcy Alfa Centrum w Gdańsku.

Regulamin mówi na przykład, że nie wolno improwizować, repertuar musi składać się ze znanych, minimum 2-minutowych utworów. W ciągu całego koncertu artysta ma prawo tylko do ok. 8 godzin wypoczynku - nie ma dodatkowego czasu na posiłki, sen, a pomiar czasu musi być dokonany za pomocą bardzo precyzyjnych zegarów - z dokładnością do 0,01 sekundy.
Obecny rekord w tej kategorii wpisany do Księgi Guinnessa należy do Węgra Charlesa Brunnera i wynosi 101 godz.7 min. Rekord ten został ustanowiony w stolicy wyspiarskiego państwa Trinidad and Tobago w Hotelu Crowne Plaza Hotel of Spain, w 2008r.

Koncert, który zagra Romuald Koperski będzie odbywać się w Alfa Centrum w Gdańsku, a więc w miejscu, które odwiedza codziennie tysiące Klientów. Nie jest to zatem typowa sala koncertowa, w której słychać wyłącznie dźwięki muzyki. Warunki do gry będą zatem mniej komfortowe - eksperci mówią, że ruch i gwar odwiedzających może dekoncentrować artystę i stanowić nie lada utrudnienie. Główny bohater tego wydarzenia mówi jednak, że dobrze się tu czuje i liczy na publiczność Alfy - na doping i duchowe wsparcie.

Skrót regulaminu wykonywania koncertu ubiegającego się o wpis do Księgi Guinnesa w kategorii: Najdłuższy Koncert Fortepianowy na Świecie.

1. Koncert musi się odbyć w miejscu publicznym, dostępnym dla publiki całą dobę.
2. Koncert musi trwać dłużej niż 101 godz. i 7 min.
3. Koncert wykonany musi być na instrumencie fabrycznym, bez żadnych modyfikacji.
4. Czas koncertu musi być monitorowany na zegarach pracujących z dokładnością do 0.01 sekundy.
5. Repertuar koncertu musi składać się z utworów ogólnie znanych jak: utwory klasyczne, muzyka filmowa, musicale, standardy jazzowe, inne znane utwory. Niedopuszczalne jest wykonywanie utworów improwizowanych.
6. Wykonawca przedstawia komisji listę wykonywanych utworów wraz z czasem ich trwania.
7. Wykonywane utwory muszą posiadać cechy koncertu fortepianowego.
8. Zabrania się powtórzenia utworu przed upływem 4 godzin koncertu.
9. Przerwy pomiędzy wykonywanymi utworami nie mogą przekraczać 30 sekund.
10. Wykonywany utwór musi trwać min. 2 minuty.
11. Każda godzina wykonanego koncertu upoważnia wykonawcę do 5 minutowej przerwy. Przerwy te mogą się dowolnie kumulować, ale przysługują tylko w przypadku "przegranych" każdych pełnych godzin. Wykonawca może swobodnie dysponować przerwami, przesuwając je, kumulując, jednakże nie może wykorzystać przysługującego czasu do wcześniejszego zakończenia koncertu, czyli skrócenia koncertu o "zarobiony czas".
12. Zarejestrowanie całego koncertu na materiale filmowym, który zostanie przesłany komisji Księgi Guinnessa w Londynie.
13. Powołanie min. 2 administratorów koncertu oraz wystarczającą liczbę świadków składających się z ludzi społecznego zaufania, mogących przez okres trwania koncertu mieć pieczę nad jego prawidłowością.
14. Wymaga się, aby w trakcie bicia rekordu na koncercie znajdowało się minimum 2 członków komisji. Biorąc pod uwagę czas trwania koncertu, w przypadku, gdy poszczególne pary świadków będą obecne na sali 4 godziny, do obsługi próby pobicia rekordu wynoszącego ok.110 godzin, komisja musi się składać się z minimum 60 osób!
15. Administratorzy prowadzić będą "Księgi koncertu", gdzie odnotowywane będą dyżury komisji, przerwy wykonawcy, a także zgodność i czas wykonywania utworów muzycznych.
16. Po zakończeniu koncertu oświadczenia komisji muszą być potwierdzone przez notariusza, a w końcowym oświadczeniu każdy z członków komisji własnoręcznie pisze sprawozdanie, podając swoje dane, nazwisko wykonawcy, miejsce koncertu oraz godziny pełnionych dyżurów.
17. Całość dokumentacji należy czytelnie sporządzić w j. angielskim na drukach dostarczonych przez komisję "Księgi Guinnessa" i wraz z załączonymi materiałami filmowymi przesłać na ręce kapituły "Księgi Guinnessa" w Londynie.

Wykonawca: Romuald Koperski
Człowiek niezwykły - z pasją, z ambicjami, ciekawy świata i ludzi.

Muzyk: pianista, organista, akordeonista

Muzyk zawodowy (1975 - 1997) w kraju i na kontraktach zagranicznych. Pracował m.in. w Bałtyckiej Agencji Imprez Artystycznych, Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, PAGART, Szkole Baletowej, Filharmonii i Operze Bałtyckiej.

Grywał z zespołami, big-bandami i jako solista, w klubach, lokalach gastronomicznych, estradzie, cyrkach, kościołach; ostatnio jako taper w kurortach szwajcarskich.
W listopadzie 2004r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie - trwający 54 godziny!!! Obecnie przygotowuję się do pobicia rekordu świata w kategorii "Najdłuższy Koncert Fortepianowy". Rekord należy do Węgra Charlesa Brunnera i wynosi 101 godz.7 min.

Podróżnik, przewodnik po Syberii,

Do jego dużych osiągnięć zaliczyć można pierwszą w historii udaną ekspedycję samochodową na trasie Zurych - Nowy Jork. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne, bezludne obszary całej Syberii, Alaskę Kanadę oraz Stany Zjednoczone.

Kolejnym osiągnięciem był samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną od źródeł do Morza Arktycznego.

Kilkadziesiąt ekspedycji na Syberię. Jako pierwszy z Polaków zimą dotarł do grobu Jana Czerskiego znajdującego się w rejonie północnej Kołymy.

Pomysłodawca i organizator czterech edycji rajdu samochodowego "Transsyberia" w tym najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie "Transsyberia - Gigant" Atlantyk - Pacyfik - Atlantyk, liczącego 30.000 km, który pretenduje do wpisu w Księdze Rekordów Guinnessa. Rajd ten w przeciągu 39 dni dotarł do mety w Gdańsku dnia 12.09.2004 i spełnił wszystkie warunki wpisu do Księgi Rekordów.

Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Międzynarodowa polsko-rosyjska ekspedycja w 2008 roku, ekstremalnym przejazdem z przylądka Roca w Portugalii, na krańce Czukotki, jako pierwsza w historii motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

pisarz, dziennikarz, fotograf,

Autor książek ("Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na gapę", "1001 Obrazów Syberii", "Syberia Odyseja Zimna"), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświeconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył wzdłuż i wszerz.

nurek oraz pilot samolotowy

Rozpoczęcie "Najdłuższego koncertu fortepianowego na świecie" będzie miało miejsce w środę, 27 stycznia 2010 r. o godz. 10.00 w pasażu na parterze Alfa Centrum w Gdańsku, a konferencja prasowa odbędzie się o godz. 09.30. Przewidywany czas koncertu to ponad 4 dni - do niedzieli, 31 stycznia włącznie.

Przeczytaj także