stat
Impreza już się odbyła

w każdą niedzielę (do 22.12), g. 11:00

Wstęp wolny
gru 8

niedziela, g. 10:30 - 14:00

bilety 25 zł
ulgowy 1 zł
Wypad rowerowy po pracy pt. "Najpiękniejsze jeziora Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"
W czwartek, 1 sierpnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na rowery.

Idea:

Z uwagi na weekendy, które coraz częściej wypadają nam na różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają więc charakter turystyczno-krajoznawczy, a w cieplejsze dni pozwolimy sobie także na leżenie plackiem na plaży, czy kąpiel w jeziorze lub morzu. Po całym dniu pracy nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia zamierzamy więc wykorzystać na odrobinę ruchu na powietrzu, udając się czy to do lasu, czy nad wodę... w każdym razie, gdzieś z dala od cywilizacji.

Wypady po pracy te nie są treningami sprawnościowymi, a luźnymi wycieczkami !

Cel najbliższej wycieczki:

Celem najbliższej wycieczki będą "najpiękniejsze jeziora Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego".
Nad jednym z nich, planujemy krótki popas, a chętni będą mieli okazję do wypluskania się.
Okalające naszą aglomerację lasy kryją w sobie wiele tajemnic, o czym niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się czy to podczas wycieczek rowerowych, czy pieszych wędrówek. Prócz licznych pomników przyrody oraz głazów narzutowych pozostawionych przez lodowiec, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym mamy wiele pięknych akwenów wodnych. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. W sezonie letnim najbardziej oblegane, szczególnie w weekendy są jeziora: Borowo, Bieszkowickie oraz Zawiad. Nic jednak w tym dziwnego, skoro woda jest w nich znacznie czystsza a przede wszystkim cieplejsza niż w Zatoce Gdańskiej.

Nad jeziorem Bieszkowickim oraz Zawiad znajdziemy kameralne plaże o dość łagodnym brzegu, co sprzyja rodzinnym piknikom, szczególnie z małymi dziećmi. Jezioro Borowo okalają zaś dość gęste lasy, przez co słońce dociera tam tylko na kilka godzin. Poza tym brzeg jeziora jest bardziej stromy co z pewnością wymaga większej kontroli jeśli chcielibyśmy zabrać ze sobą nasze pociechy.
Inne jeziora jak chociażby: Pałsznik, Krypko, Wygoda objęte są ochroną i kąpiel w nich jest zabroniona. Poza tym z perspektywy plażowicza są one mało interesujące, gdyż po pierwsze ciężko do nich dotrzeć, brzeg porośnięty jest gęstą roślinnością, brakuje możliwości pozostawiania auta, a i do sklepu daleko.

W środku tygodnia nad jeziorami ludzi jest zdecydowanie mniej, dlatego wykorzystując sprzyjającą pogodę udamy się szlakiem, który wiedzie wśród najpiękniejszych z nich. Zobaczymy zarówno te, których wody zachęcają do kąpieli jaki i te objęte ścisłą ochroną. Poza granicą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zobaczymy również inne malownicze jeziora jak m.in.: Kamień, Łękno, Tuchomskie oraz Osowskie.

Trasa:

Wycieczkę rozpoczniemy w Redzie, zbiórka przed dworcem PKP, o godz.18:00
Spod dworca udamy się w kierunku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego po czym ul. Gniewkowską zaczniemy piąć się ku Łysej Górze. Między Łysą Górą a Górą Jarą wiedzie łącznikowy szlak rowerowy z Redy do Gniewowa, a następnie nad Jezioro Wyspowo, gdzie łączy się z główną trasą rowerową Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego . Tam na chwilę zboczymy na oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Wejherowski w celu zapoznania się z Jeziorem Wyspowo (trasa rowerowa niestety je omija). Kilka km dalej wskoczymy na trasę rowerową łączącą trójmiasto z Wejherowem oraz Lęborkiem i udamy się nią w kierunku Nowego Dworu Wejherowskiego oraz nad Jezioro Borowo. Leżące nieco na uboczu jest zdecydowanie bardziej kameralnym od wspomnianych wcześniej jezior: Bieszkowickiego oraz Zawiad. Wybierając się więc w weekend na rodzinny piknik warto zastanowić się czy lepiej będzie pojechać tam gdzie mamy do dyspozycji parking, sklepiki i bar, czy tam gdzie jest zdecydowanie ciszej, jak nad Jeziorem Borowo.

Wspomniany wcześniej główny szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego łączy się z podążanym przez nas pieszym szlakiem Wejherowskim i kierują się razem ku objętym przez rezerwat przyrody jeziorom: Pałsznik, Krypko i Wygoda. Trasa przemierza liczne wzniesienia. Ścieżka miejscami jest dość wąska, ale bardzo malownicza. Na przesmyku przed Jeziorem Wygoda , na charakterystycznej krzyżówce szlaków obieramy kierunek trasy pieszej, kontynuując jazdę wg oznakowań szlaku czerwonego, który przemierzając liczne wzniesienia dociera nad Jezioro Bieszkowickie, a chwilę potem nad Jezioro Zawiad. Nad jednym z nich z pewnością zrobimy mały popas, a spragnieni kąpieli będą mieli okazję w końcu wykorzystać zabrane ze sobą kąpielówki.
Po krótkim odpoczynku ruszymy dalej . Podążając cały czas drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami dotrzemy do Leśniczówki Kamień skąd udamy się nad jezioro o tej samej nazwie. Leżące już poza granicami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest również jednym z tych jezior, nad które ciągną w sezonie rzesze plażowiczów. Wiele tu także domów letniskowych mieszkańców Trójmiasta, którzy w wolnej chwili wyrywają się by odpocząć z dala od cywilizacji. Chcąc jednak ominąć najbardziej uczęszczaną marszrutę udamy się zachodnim brzegiem jeziora, po czym odbijemy w kierunku Nowej Karczmy, pozostawiając za sobą dwa inne urocze jeziora. Od osady tej przez Kieleńską Hutę do Kielna wiedzie bardzo malownicza droga gruntowa, z której rozpościerają się przepiękne widoki na pagórkowate tereny Kaszub. W dole drogi widać będzie Jezioro Łękno oraz inne znacznie mniejsze stawy.

To jednak nie wszystko. W Kielnie można by udać się już szosą w kierunku Trójmiasta, ale po co skoro można nadal cieszyć się pięknem przyrody i pojechać drogami gruntowymi przez Warzno i Chwaszczyno, wśród kolejnych malowniczych jezior. Chcąc zatem do końca wycieczki napawać oczy pięknem przyrody udamy się bocznymi drogami, z dala od ruchliwych szos. Tak oto dotrzemy z powrotem do Trójmiasta i to przed zachodem słońca ;)

Dystans: +/- 40 km

Tempo:
-Turystyczne, ale bez zamulania, czyli między 12 a 18 km/h
Uwaga, nie porównywać tempa pokonując leśne dukty do tego na ścieżce nadmorskiej ;)

Rodzaj podłoża:

Przeważać będą gruntowe oraz leśne dukty. W 10% także drogi asfaltowe :)
Trasę pokonać można rowerem górskim ewentualnie trekkingowym.

Zbiórka / powrót:

-Czwartek, 1 sierpnia przed budynkiem dworca PKP w Redzie, o godz.17:50 / wyjazd o godz.18
-Żeby dotrzeć do Redy SKMką, należy wsiąść do niej najpóźniej godz. 17:00 w Gdańsku Głównym.
Sprawdź godziny odjazdów pociągu z innych stacji na trasie Gdańsk - Reda

Uwaga: Przewóz roweru w pociągu SKM jest darmowy!

-Powrót do Trójmiasta przed zachodem słońca
-Wycieczkę planujemy zakończyć w okolicy Gdyni Dąbrowy na końcu ul. Starowiejskiej.

Warto zabrać ze sobą?

-odpowiednią odzież adekwatną do pogody,
-kąpielówki i ręcznik (ewentualnie suszarka do włosów na dynamo)
-prowiant na drogę, gdyż nie zamierzamy zatrzymywać się przy sklepach
-koleżankę, kolegę, żonę, męża, rodziców...
....ewentualnie nastawienie na poznanie kogoś nowego;)
-a przede wszystkim dobry humor, bo marud nie zabieramy!

ZAPRASZAMY !

Wycieczkę prowadzą: Krzysiek Kochanowicz & Izabela Walczak [GR3miasto]
kontakt: gr3miasto@gmail.com (do godz.16 w dniu realizacji wycieczki)

Informacja o biletach

Regulamin uczestnictwa:

-Uczestnictwo w wycieczce oczywiście BEZPŁATNE,
-Wycieczki przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich
-Każdy z uczestników wybiera się z nami na własną odpowiedzialność
-Każdy z uczestników wycieczki rowerowej powinien zabrać ze sobą SPRAWNY ROWER
na wypadek awarii narzędzia, jak również przynajmniej 1 zapasową dętkę!