stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce" to kolejna edycja wydarzenia dedykowanego publikacjom artystycznym i kwestii ich archiwizacji i upowszechniania. Trzecia odsłona festiwalu skupi się na polskich czasopismach o sztuce, które pierwotnie były dostępne w druku, lecz wraz rozwojem technologii w 2. połowie lat 90. przeniosły się na łamy internetu.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
gru 30

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Głównym elementem festiwalu jest wystawa, na której zaprezentowane zostaną internetowe magazyny o sztuce z lat 1990 - 2010, archiwalia dokumentujące proces ich powstawania i inne materiały audiowizualne. Wokół prezentacji zaplanowano liczne wydarzenia, skierowane zarówno do badaczy, artystów, jak i do odbiorców sztuki: panele dyskusyjne, spotkania z udziałem artystów i kuratorów, pokaz filmowy z komentarzem oraz spotkanie w formule "Pecha Kucha 20x20" z udziałem trójmiejskich inicjatyw zajmujących się archiwami społecznymi.

Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce
Chmura_online
15 (czwartek) - 19 (niedziela) października 2020
Studio Luks Sfera w Gdańsku (dawne tereny Stoczni Gdańskiej)


15 października, czwartek
19.00 Wernisaż

16 października, piątek
18.00 - 19.00 Fotorejestr - Fundacja Archeologia Fotografii // Spotkanie z udziałem Jana Andermana // Prowadzenie: Anna Ratajczak-Krajka
19.30 - 21.00 PechaKucha 20x20 | Trójmiejska digitalizacja oddolna
Prezentacja działających w Trójmieście niezależnych oraz instytucjonalnych organizacji i grup zajmujących się wyszukiwaniem, digitalizacją i prezentowaniem archiwaliów.

17 października, sobota, 11:00 | ONLINE
Blogi o sztuce w Internecie // Panel dyskusyjny z udziałem: Aleki Polis, Jakuba Banasiaka i Łukasza Guzka // Prowadzenie: Aleksandra Grzonkowska i Anna Ratajczak-Krajka

17 października, sobota
17.00 - 19.00 // Wystawy nowych mediów w latach 90. w Polsce // Panel dyskusyjny z udziałem: Bożeny Czubak, Małgorzaty Jankowskiej i Piotra Krajewskiego // Prowadzenie: Mariola Balińska
20.00 // Dawson City: czas zatrzymany // Pokaz filmu z komentarzem Karoliny Staszkiewicz

18 października, niedziela
16.00 Oprowadzanie kuratorskie

17.00 // Fantomowe archiwum // Panel dyskusyjny z udziałem: Honoraty Martin, Grzegorz Klamana i Wojciecha Zamiary // Prowadzenie: Monika Popow i Dorota Walentynowicz


Projekt jest zaproszeniem do rozważań nad archiwizacją i archeologią Sieci, internetowym self-publishingiem i znaczeniem pierwszych internetowych czasopism i blogów poświęconych krytyce artystycznej. Nie wszystkie spośród prezentowanych na wystawie stron WWW znajdują się dziś pod dawnymi domenami. Część z nich można wyszukać dzięki projektowi Wayback Machine, przygotowanemu przez Fundację Internet Archive, którego celem jest gromadzenie archiwalnych zasobów Internetu.

Częścią działania jest projekt Chmura_online - nowa, zmodernizowana strona Chmury, na której znajdą się wideorelacje z działań realizowanych w ramach "Nakładu własnego #3" oraz poprzednich edycji festiwalu. Na stronie pojawiło się także Cyfrowe Archiwum Fundacji Chmura prezentujące zdigitalizowane archiwalia pozyskane przez Fundację. Dopełniającym elementem projektu będzie publikacja online zbierająca rozbudowane i uzupełnione zapisy rozmów z trzech edycji projektu "Nakład własny".

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników festiwalu wprowadzone zostaną zasady sanitarne: ograniczona zostanie ilość miejsc uczestników wernisażu i spotkań, obowiązywać będzie noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa, przy wejściu znajdzie się dozownik do dezynfekcji rąk. Uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie formularza kontaktowego.

Kuratorki: Aleksandra Grzonkowska, Anna Ratajczak-Krajka

Organizator: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura
Patronat medialny: trojmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Dofinansowano ze Środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Przeczytaj także