stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nasiono Day

Nasiono Day to przegląd trójmiejskich zespołów zrzeszonych w kolektywie Nasiono Records. Lokalne formacje należące do grupy najciekawszych i najbardziej aktywnych zaprezentują wachlarz stylistyczny, którego rozpiętość może przyprawić o zawrót głowy. Zespoły skupione wokół Nasiono Records zapewnią eklektyczne brzmienie. Improwizacje analogowych generatorów, piękne piosenki, zimna fala, minimal i shoegaze - to wszystko podczas jednego wieczoru, którego kulminacją będzie wspólny występ artystów z Nasiono Records.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Sala Suwnicowa - VJ PGR ART:
20.00 - Bartłomiej Wołyniec
20.30 - Folder
21.15 - Kiev office
22.00 - Prawatt + goście
23.00 - szalone mixy

ewentualne opóźnienia w programie max 30 minut

Kawiarnia - [dance floor] - VJ De Pisuar
20 - DJ set Truck DC
21 - Plon - live act
22 - DJ set Scoobie
00 - DJ Szelest vs DJ K...a


Nasiono Records - inicjatywa przyjaciół - muzyków mająca na celu publikowanie i promowanie twórczości projektów muzycznych związanych z alternatywnym brzmieniem Trójmiasta. Po rozpadzie kolektywnego wydawnictwa Salut Records [2005-2008], kilku z jego twórców i pomysłodawców zdecydowało się skierować swą energię na Nasiono Records, które już jako samodzielny label skupiło wokół siebie takich wykonawców jak: Prawatt, Datadisk czy Karol Schwarz All Stars. Historia NR sięga 1998 roku, w którym został opublikowany pierwszy maxi-singiel grupy Podzespół "Podzielić". Oprócz oryginalnego wykonania zawierał on także remiksy Wieloryba, Kartona (Marcina Karczewskiego, obecnie muzyka londyńskiego AfterPunk) oraz kilku innych zaprzyjaźnionych wykonawców. Jeden z ojców-założycieli, Piotr "Jachi" Jachowicz (konstruktor instrumentów elektronicznych, założyciel Prawatta), wykonał okładkę i wymyślił nazwę Nasiono Records. Kolejne wydawnictwa tego półoficjalnego labelu ukazywały się dość sporadycznie. Logo NR pojawiło się m.in. na bootlegu Coila autorstwa Jachiego, pochodzącego z koncertu z gdańskiego Kościoła Św. Jana oraz na kilku płytach Karol Schwarz All Stars.


O artystach:

Bartłomiej Wołyniec - młody artysta, obdarzony niezwykłym głosem porównywanym do Jeffa Buckleya. Charyzmatyczny, tworzy wzruszającą, kameralną muzykę. Półpełny multiinstrumentalista, dwukrotnie usunięty ze szkoły muzycznej. Wokalista, songwriter, gra na fortepianie, gitarze, basie, kontrabasie i perkusji. Zaczął zajmować się muzyką, ponieważ był za niski na bramkarza (171 cm). Dysponuje głosem o rozpiętości czterech oktaw (razem z falsetem). Do chóru szkolnego nie przyjęto go ze względu na płeć. Udzielał się w zespołach funkowych, metalowych, punkowych, latino, jazzowych i big bandzie. Jego inspiracje rozciągają się od noise'u po jazz, przechodząc przez new romantic, rock, alternatywę. Wśród inspiracji Wołyniec wymienia jednym tchem: Johna Frusciante, Jaco Pastoriusa, Johna Coltrane'a, Moby'ego, Jeffa Buckleya i The Mars Volta. To muzyka tworzona z dystansem, bez szczeniackiej naiwności, bez opowieści o dziewczynach na jedną noc.

Folder - ich atutem jest wokalistka - młoda, subtelna, wzruszająca o ciepłym, charyzmatycznym głosie. Tworzą piosenki pełne piękna i melancholii. W lutym ukazał się ich mini-album "Red Lof". Folder balansuje na granicy szeroko pojętego indie-rocka z gęstym brzmieniem, opartym na oryginalnych partiach gitar. Blisko im z jednej strony do nurtu, który nawiązuje do klasycznej zimnej fali z lat 80., z drugiej - do stylistyki zwanej shoegazing, charakteryzującej się specyficznym rodzajem nostalgii i ładnymi melodiami, ukrytymi pod wieloma, nałożonymi na siebie partiami gitar.
"Muzycy Folderu konstruują znakomite kompozycje - jest w nich wszystko, co powinno być w takiej muzyce: wpadające w ucho od pierwszego razu melodie, miękkie, ciepłe partie gitar i wyrazista gra sekcji rytmicznej, nadająca poszczególnym piosenkom sporą dynamikę. I jest jeszcze jedno - niezwykły głos wokalistki.
Jednocześnie łagodny i mocny, miękki i poruszający, idealnie dopasowany do takiej muzyki. Debiutancka płyta jest tak dobra, że bardzo rozbudza apetyt na więcej." /Przemysław Gulda - "Gazeta Wyborcza"/

Kiev Office - muzyka grupy to wypadkowa alternatywnego rocka, melodyjnego postpunka i new wave. Zespół często zapuszcza się także w rejony eksperymentów i noise'u. Grupa powstała w Gdyni pod koniec 2007 roku z inicjatywy Michała "Gorana" Miegonia (wokal, gitara, bas, instrumenty klawiszowe). Obecnie skład uzupełnia sekcja rytmiczna, w której skład wchodzą: znany z projektu Kolonia - Krzysztof Wroński (perkusja i instrumenty perkusyjne) oraz Joanna Kucharska (bas, wokal). Twórczość grupy porównywana jest m.in. do The Fall, Pixies czy Midnight Oil. Największym atutem Kiev Office jest otwartość na nowe i nieustanny progres. Zespół zmienia oblicza jak kameleon, zaskakując słuchaczy miksem melodyjnych refrenów, zgrzytliwych eksperymentów, postpunkowej motoryki i ciekawymi aranżacjami. Goran, charyzmatyczny lider Kiev Office to człowiek z klarowną wizją przyszłości. Dzięki niemu band szybko zasłużył według prasy na opinię jednego z najbardziej obiecujących polskich zespołów gitarowych.

Prawatt - [czyt. Prałat] - zespół z Trójmiasta grający improwizowaną muzykę eksperymentalną, wyłącznie analogową, bez użycia MIDI i komputerów. Dźwięki tworzone są przez system generatorów i automatów perkusyjnych, z których większość to urządzenia własnej produkcji. Dwie z maszyn pamiętają jeszcze czasy TOTARTu, kiedy były wykorzystywane przez Szelest Spadających Papierków. Brzmienie generatorów uzupełniane jest przez gitarę, wokal oraz gramofon, z którego odtwarzane są płyty o fantastyczno-militarno-sakralnej treści, przetwarzane następnie przez system automatów.

Plon - to połączone siły dwóch gdańskich wykonawców: Datadisk i Truck DC [alias Efektvol]. Pomysł na nowy, wspólny projekt narodził się na wiosnę 2008 roku, kiedy to obydwaj panowie stwierdzili, że mocno wyeksploatowali się w swoich rodzimych formacjach, a ich obecne fascynacje są podobne. Muzyka Plonu to współczesne, transowe melodie taneczne produkcyjnie i brzmieniowo inspirowane dokonaniami sceny minimal.


Bilety:
10,- normalny, 8,- ulgowy

Bilety ulgowe za okazaniem aktualnej legitymacji studenckiej. Sprzedaż i rezerwacja biletów - tylko w Klubie ŻAK. Kasa czynna codziennie: g.15.00 - 21.00, w sb i nd od g.16.00 (kasa@klubzak.com.pl; 58 344 05 73 w.117).