stat
Impreza już się odbyła

Nasz Targ Węglowy

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska oraz wszystkich, dla których przestrzeń Targu Węglowego jest ważna do wzięcia udziału w warsztatach poświęconych przyszłości Targu. Odbędą się one w trzech grupach - 23.01, 28.01 i 29.01. Spotkania są kontynuacją procesu rozmów i dyskusji wokół tego miejskiego placu rozpoczętych w sierpniu 2013r.

paź 18

piątek, g. 18:00

Wstęp wolny
Na przełomie sierpnia i września tego roku IKM zaprosił mieszkańców do odwiedzania tymczasowo zaaranżowanej przestrzeni Targu Węglowego. W trakcie dziesięciodniowej akcji mieszkańcy Gdańska byli zachęcani do podzielenia się uwagami i pomysłami na Targ Węglowy. Był to początek kilkumiesięcznego procesu, który jest teraz kontynuowany wraz z mieszkańcami, ekspertami, władzami miejskimi i interesariuszami Targu.
Przez najbliższe miesiące odbędą się warsztaty i spotkania, na których wspólnie z mieszkańcami wypracowywane będą pomysły, mogące wpłynąć na decyzje o kształcie tego miejsca w przyszłości.

Celem warsztatów jest wspólne wypracowanie pomysłów na funkcjonowanie Targu Węglowego i dyskusja nad powstałymi koncepcjami. Warsztaty prowadzone będą przez socjologów z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz przez pracowników Instytut Kultury Miejskiej. Efekty pracy mieszkańców i mieszkanek poznamy w marcu na podsumowującym proces konsultacji panelu eksperckim.

Warsztaty będą odbywać się w trzech grupach w terminach:
Grupa 1. - 23 stycznia o godzinie 16.00,
Grupa 2. - 28 stycznia o godzinie 17.00 (młodzież),
Grupa 3. - 29 stycznia o godzinie 17.00.
Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, sala 108. Zapisy na warsztaty prosimy kierować pod adres e-mail: targweglowy@ikm.gda.pl lub do Punktu Informacji Kulturalnej w siedzibie IKM.

- Bardzo zależy nam na aktywnym udziale mieszkańców w całym procesie konsultacyjnym, dlatego jako formę współpracy wybraliśmy warsztaty, podczas których razem chcemy pracować nad pomysłami. Są one okazją do działania dla osób, które chciałby coś zmienić w swoim mieście, może mają już pomysły na to, co chcieliby robić na Targu Węglowym. Szczególnie zapraszamy najbliższych sąsiadów Targu i wszystkich, którzy chętnie odwiedzali to miejsce podczas akcji "Targ o Węglowy". Chcemy odtworzyć tę energię, która towarzyszyła nam latem i stworzyć razem koncepcje miejsca przyjaznego mieszkańcom - mówi Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury prowadzonego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Od początku stycznia na Targu Węglowym odbywają się obserwacje aktywności osób, które pojawiają się na placu. Wyniki spostrzeżeń, dotyczące tego, jak mieszkańcy i mieszkanki korzystają z Targu Węglowego zostaną wykorzystane jako punkt wyjścia do warsztatów.

W lutym (w wersji papierowej oraz online) dostępna będzie ankieta dotycząca proponowanych rozwiązań na Targu Węglowym. Zbieranie wypowiedzi potrwa trzy tygodnie. W pierwszych tygodniach marca, na kończącym panelu eksperckim, podsumujemy cały proces konsultacyjny
i wnioski płynące z ankiet wypełnionych przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska, oraz wszystkie osoby, dla których Targ Węglowy jest ważnym miejscem.
---
O Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"

Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" powstała w celu krytycznego i rzetelnego opisywania wyzwań dotyczących życia społecznego w Polsce oraz poszukiwania i upowszechniania skutecznych, innowacyjnych i opartych na partycypacji obywatelskiej metod reagowania na nie.

Działania podejmowane przez Stocznię koncentrują się wokół trzech kluczowych zagadnień: rozwoju wspólnot lokalnych, innowacji społecznych oraz partycypacji obywatelskiej. Stocznia chce być pomocna w budowaniu
i uzupełnianiu wiedzy na temat społecznych wymiarów aktywności lokalnej
i rozwoju lokalnego. Chce także być miejscem debaty o znaczeniu, naturze
i warunkach sprzyjających rozwojowi innowacji społecznych. Ma ponadto ambicję, by stać się jednym z inicjatorów szerszej refleksji o istocie
i metodach partycypacji obywatelskiej.