Wernisaż 16 maja (piątek) godz. 19.00
Podczas wernisażu odbędzie się wieczór japoński, min. Teatr Amareya (Gdańsk) przedstawi spektakl „Haiku na trzy ciała”. Wstęp wolny
Ekspozycję można oglądać do 17 czerwca, poniedziałki – piątki w godzinach 10.00 – 20.00, soboty – niedziele 10.00 – 18.00. Wstęp wolny
„Nasza Japonia”Wystawa zdjęć z Japonii. Jej autorem jest znany gdański przedsiębiorca Andrzej Stelmasiewicz, który jest też pomysłodawcą i głównym realizatorem projektu edukacyjnego "Czas gdańskich lwów" oraz jego córka Aniela. Andrzej Stelmasiewicz interesuje się też fotografią i podróżami, wcześniej zrealizował ekspozycję "Nasza Indonezja". Aniela Stelmasiewiczówna, córka Andrzeja, obecnie studiuje w kraju kwitnącej wiśni.
Teatr Amareya „Haiku na trzy ciała”
Choreografia: Teatr Amareya
Czas trwania: 30 min.
Występują: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Julia Pastuszak, Aleksandra Śliwińska
Premiera: 31.12.2006, Sfinks – Sopot
Poetycki spektakl taneczny inspirowany japońską tradycją kaligrafii i poetyką teatru cieni. Wykorzystując elementy kultury japońskiej, tancerki Teatru Amareya zabierają widza w podróż do zmysłowej przestrzeni tego, co niedopowiedziane. Subtelne gesty i ruchy układają się w taneczne haiku, którego krucha i ulotna natura odurza jak zapach kwitnących wiśni.
Teatr Amareya powstał w 2003 roku i pracuje przy Integracyjnym Klubie Artystycznym Winda w Gdańsku. Słowo "amareya" oznacza w jęz. japońskim "heroiczne oddanie, bezwarunkowe poświęcenie" - to zasada, która kieruje artystkami. Trening i praca twórcza Teatru Amareya opiera się na technice butoh.
Teatr Amareya ma w swoim dorobku następujące premiery: "Sen Ikara", "Dialog na 3 krzesła", "Xenos", "Haiku na trzy ciała", "Anatomical Theatre Project: Viewer as Voyer - The Body Beyond" (Uppsala, Szwecja 2005), oraz współpracę nad projektami spektaklowymi z Atsushim Takenouchim, Daisuke Yoshimoto oraz Joan Laage. Teatr prezentował spektakle na Trójmiejskiej Korporacji Tańca, jak również podczas festiwali w Polsce i za granicą.