stat
Impreza już się odbyła

Już w najbliższy poniedziałek - 26 września 2022 r. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na spotkanie z cyklu Nasze Sygnały. Po wakacjach powracamy do spotkań, podczas których Aleksander Gosk opowiada o ludziach i zdarzeniach związanych z Marynarką Wojenną.

lis 24-25

niedziela - poniedziałek, g. 15:00

bilety 20 zł
lis 25

poniedziałek, g. 17:00

Wstęp wolny
Podczas najbliższego spotkania zastępca dyrektora MMW Aleksander Gosk zaprezentuje sylwetkę komandora Juliana Czerwińskiego - wybitnego oficera, żeglarza, kronikarza środowiska oficerów Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci morskiej Gdyni. Absolwent Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu, oficer ORP Wicher, uczestnik obrony Wybrzeża w 1939 r., uczestnik nieudanej próby przedarcia się kutrem przez niemiecką blokadę Helu. Mimo kilkakrotnych prób ucieczek z kolejnych obozów jenieckich, cały okres wojny spędził w niewoli.

Po wojnie powołany został ponownie do służby w Marynarce Wojennej. Pełnił szereg funkcji dowódczych w Dywizjonie Trałowców, był m.in. dowódcą trałowca ORP Czapla, dowódcą Dywizjonu Ścigaczy także zastępcą dowódcy ORP Błyskawica. Jako znakomity żeglarz, w 1948 r. wysłany został do Wielkiej Brytanii celem sprowadzenia do kraju szkolnego żaglowca Marynarki Wojennej ORP Iskra. Był później przez szereg lat dowódcą Iskry, prowadząc rejsy szkolne na wodach m.in. Morza Śródziemnego czy poza koło polarne. Dla podchorążych, późniejszych oficerów Marynarki Wojennej, prawdziwy żeglarski autorytet. Ceniony także w środowisku żeglarskim, znawca światowego jachtingu, morskiego ceremoniału popularyzator spraw morza, autor i tłumacz literatury marynistycznej. Podczas represji okresu stalinowskiego usunięty z Marynarki Wojennej i wysiedlony z Wybrzeża.

Komandor Julian Czerwiński przez ćwierćwiecze pracował nad stworzeniem unikatowego słownika biograficznego oficerów pełniących służbę w Polskiej Marynarce Wojennej 1918-1947. Pracę wydano już po śmierci Komandora jako tom II wielotomowych Kadr Morskich Rzeczypospolitej. Stworzył dzieło będące elementarzem każdego badacza historii Marynarki Wojennej. Mając ograniczony dostęp do archiwów w dużej mierze oparł się na bezpośrednich kontaktach z kolegami - oficerami, prowadził bogatą korespondencję, składającą się na swoisty portret środowiska byłych oficerów PMW, w dużej części powojennych emigrantów.

Komandor Julian Czerwiński, znany jako "Jul", wychowany na Kresach Wschodnich, z morzem i Gdynią związał niemal całe swoje życie.