stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Ralph Fiennes i Sophie Okonedo w ponadczasowej historii o pasji, władzy i polityce. Inscenizacja dramatu Szekspira - ciągu dalszego "Juliusza Cezara", która zdobyła serca publiczności i zebrała entuzjastyczne recenzje krytyków nie tylko w Wielkiej Brytanii. Za role w tym spektaklu Okonedo i Fiennes zostali nagrodzeni Evening Standard Theatre Awards - prestiżowymi brytyjskimi nagrodami teatralnymi.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
W dramacie Szekspira z 1606 roku z wielką polityką splata się wielka miłość. W historii Antoniusza i Kleopatry dramatopisarz dochował wierności podstawowym faktom historycznym (opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski - m.in. na "Żywotach sławnych mężów" Plutarcha). Fakty te posłużyły mu jednak - jak zawsze zresztą - do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów. Kluczową postacią okazuje się tu piękna królowa Kleopatra.

Cezar i jego zabójcy nie żyją (tę część historii Rzymu odmalował Szekspir w dramacie "Juliusz Cezar"). Rządy sprawuje jedyny ocalały - generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara - Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

Spektakl wyreżyserował Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin w cyklu "NT Live" inscenizacje "Człowieka i nadczłowieka" (również z Ralphem Fiennesem), "Strategii gołych kawalerów" i "Wieczoru Trzech Króli".