Cykl "Nauka blisko nas" to kontynuacja popularnych spotkań "Nauka nie jest taka straszna", w nowej formule. Poruszane zagadnienia mają wpływ na nasze codzienne życie, decyzje i dobrostan, odwołują się do społecznych kontrowersji i pomagają walczyć z niezrozumieniem i stereotypami.
Orzekanie niepoczytalności - sprawiedliwość czy ucieczka przed odpowiedzialnością? Głośne, medialne sprawy poruszające przestępstwa, rozbieżne opinie biegłych, społeczne kontrowersje i dezorientacja. Czym jest ograniczona bądź zniesiona poczytalność? Jak to badać i z jakimi problemami mierzą się psychiatrzy? Czy prawdą jest popularne przekonanie, że w Polsce nadużywa się orzekania niepoczytalności? A może jest dokładnie odwrotnie?
Na te i inne pytania odpowie wyjątkowy duet specjalistów_ek:
dr hab. Jacek Potulski, prawnik-karnista, prof. Uniwersytetu Gdańskiego oraz
dr n. med. Agnieszka Welento-Nowacka, specjalistka psychiatra, biegła sądowa i ordynatorka oddziału w szpitalu w Starogardzie Gdańskim.
Na spotkanie zapraszamy w dniu 28.03.2025 na godzinę 18.00 do Windy GAK we Wrzeszczu, przy ul. Racławickiej 17 (wejście od ulicy Klonowicza). Wstęp wolny.
Wydarzenie organizowane w ramach cyklu Nauka blisko nas.
*
Jacek Potulski - doktor habilitowany nauk prawnych w zakresie prawa od 15 kwietnia 2019 roku profesor uczelni w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Zakładu Kryminologii. Od 2009 roku adwokat - obrońca i pełnomocnik w szeregu spraw karnych, w tym obrońca Michała L - kierowcy, któremu przypisano odpowiedzialność za rozjeżdżanie ludzi na sopockim "Monciaku". W ramach działalności naukowej zajmuje się na szeroko rozumianym prawie karnym. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji, w tym 8 monografii.
Agnieszka Welento-Nowacka doktor nauk medycznych, specjalistka psychiatra. Związana z psychiatrią od 22 lat. Obecnie od ponad 11 lat jest ordynatorką Oddziału Psychiatrii Sądowej o podstawowym stopniu zabezpieczenia w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Jako czynnie praktykujący lekarz zajmuje się głównie leczeniem pacjentów, którzy przebywają na detencji, ale również udziela porad ambulatoryjnych dla osób z problemami psychicznymi. Jako biegła sądowa wykonuje opinie sądowo psychiatryczne w sprawach karnych. Prowadzi badania naukowe zarówno w zespołach badawczych jak i indywidualnie. Od dwóch lat pracuje również jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką kilku publikacji z zakresu psychiatrii sądowej. Od 2023 roku pełni funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.
Dołącz na Facebooku