stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Hevelianum zaprasza 1 marca 2025r. na Nauka mówi. (Nie)możliwości kosmicznych podróży.

kwi 25

piątek, g. 18:30 - 22:00

Gdynia,
bilety 35 zł
ulgowy 15 zł
Hevelianum zaprasza na spotkanie popularnonaukowe, podczas którego odbędzie się:

Wykład prof. dr hab. Andrzeja Dragana
Debata, w której udział wezmą: prof. dr hab. Andrzej Dragan (fizyk, Uniwersytet Warszawski), dr Łukasz Szydłowski (współtworzy startup AstroFarms związany z astrobiologią) oraz przedstawiciel POLSA prof. Marek Moszyński, prowadzona przez Bognę Pazderską (astronomka, Hevelianum).

Miejsce: Hevelianum Gradowa 6, Gdańsk | Wozownia Artyleryjska, sala Haxo.
wstęp wolny

Po 56 latach od wielkiego kroku dla ludzkości na Srebrnym Globie, wracamy na Księżyc, snując jednocześnie wyobrażenia o zamieszkaniu wśród gwiazd. Najbliższe pokolenie czeka wyzwanie podróży na Marsa, ale nadal ten skok stanowi jedynie lekkie wychylenie głowy z bezpiecznego gniazda Układu Słonecznego. Wiemy jednocześnie, że już stosując znane nam zasady fizyki relatywistycznej podświetlna podróż człowieka do centrum Galaktyki jest możliwa tylko.. jakim kosztem? Czy komunikacja kwantowa ma szansę rozwiązać problem kontaktu z matczyną nam Ziemią, a może rozwinięcie tej formy.. teleportacji informacji pozwoli nam kiedyś zrealizować wizję nadświetlnej podróży człowieka, tak że stanie się on prawdziwych obywatelem Wszechświata, rodem z filmów Star Trek?

PROF. DR HAB. ANDRZEJ DRAGAN
jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Laureat nagród naukowych European Science Foundation, Ministra Edukacji, Fundacji Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki, tygodnika Polityka. Stypendysta University of Oxford, pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Autor dwóch książek i 60 artykułów naukowych. Zdobywca tytułu Fotograf Roku brytyjskiego pisma Digital Camera, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes. Autor fotografii i krótkich filmów dla Netflixa, HBO, Channel 4, Sky TV, Playstation, Converse, Energizer, Xbox. Twórca fotograficznego Efektu Dragana, autor wystaw w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku i Tokyo. Zdobywca, głównej nagrody London Fashion Film Festival, Best in Show brytyjskiego Creative Review, finalista Berlin Commercial oraz nagród na festiwalach Golden Drum, Epica Awards, Corbis Awards, Photo Masters Cup London. Autor teledysków dla Quebonafide, Behemoth, Hani Rani. Jako nastolatek zdobywał nagrody w konkursach muzyki elektronicznej. Nigdy nie pił kawy.

DR ŁUKASZ SZYDŁOWSKI
Łukasz jest absolwentem University of Edinburgh (licencjat) oraz University of Cambridge (doktorat), z kierunku biotechnologii. Wcześniej pracował w Wageningen University (Holandia) oraz Okinawa Institute of Science and Technology (Japonia). Doświadczony w technologii wytwarzania czystej energii, oczyszczania ścieków z wykorzystaniem mikroorganizmów, tzw. mikrobiologicznych ogniw paliwowych. Zajmował się w budową reaktorów do studiów bioelektrochemicznych, metagenomiką i metatranskryptomiką konsorcjów elektrogennych, a także inżynierią genetyczną wyizolowanych szczepów przy pomocy CRISPR-Cas. Od 2021 identyfikował funkcje mikrobiomów jelitowych. Interesuje go wykorzystanie komórkowych potencjałów redoks do komunikacji mikroorganizmów, a także tworzenia i modyfikowania konsorcjów mikrobowych z użyciem biologii syntetycznej. Obecnie współtworzy startup AstroFarms związany z astrobiologią (wykorzystanie mikroorganizmów do hodowli roślin na Księżycu i Marsie).

PROF. MAREK MOSZYŃSKI
jest absolwentem Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Na tym wydziale, w latach 2008-2016, pełnił funkcję prodziekana ds. współpracy i promocji będąc jednocześnie kierownikiem Katedry Systemów Geoinformatycznych. Posiada wiedzę ekspercką w zakresie systemów obserwacji Ziemi i systemów globalnej nawigacji satelitarnej a w szczególności aplikacji systemów informacji geograficznej, teledetekcji, metod klasyfikacji i eksploatacji danych, przetwarzania sygnałów i danych, architektur komputerowych i oprogramowania. W trakcie pracy na uczelni koordynował powstanie w województwie pomorskim Klastra ICT Interizon, który uzyskał status klastra kluczowego w kraju. Prowadził też kilka projektów badawczo-rozwojowych, finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jako wiceprezes ds. nauki w Polskiej Agencji Kosmicznej koordynował prace Departamentu Badań i Innowacji oraz Departamentu Edukacji. Obecnie pełni obowiązki eksperta Polskiej Agencji Kosmicznej.

patronat medialny: Trojmiasto.pl, gdansk.pl, Radio Gdańsk 
partner: POLSA Polska Agencja Kosmiczna | Polish Space Agency