Przez żołądek do serca. W Experymencie udowodnimy, że ten uniwersalny przepis na sukces odnosi się nie tylko do miłości, ale też do... nauki. Kuchnię odbieramy przecież wszystkimi zmysłami - czujemy zapachy, smaki, tekstury, podziwiamy rozlewającą się czekoladę w suflecie i kochamy dźwięk chrupania... Jednak natura czasem podchodzi do miłości i jedzenia w sposób, z ludzkiej perspektywy, nieco mniej romantyczny. Podczas walentynkowego NaukoweLove 2024. Przez żołądek do serca sprawdzimy m.in., jakie przedziwne miłosne zwyczaje mają zwierzęta, czy istnieje sprawdzony przepis na udaną randkę w kuchni i ile wspólnego mają fizyka, jedzenie oraz miłość. Co jeszcze znajdziecie w naszym walentynkowym menu? Sprawdźcie pod galerią! A potem kliknijcie po bilety i zobaczmy się w CNE 16 lutego - w parze, w pojedynkę lub w gronie znajomych. Widzimy się na NaukoweLove w Experymencie!
Jaki jest nasz przepis na doskonały, walentynkowy wieczór? Przygotowujemy dla Was cztery godziny wydarzenia wypełnionego wykładami, warsztatami, doświadczeniami, pokazami, grami i dobrą zabawą. Doprawiamy to garścią miłosnej atmosfery, solidną porcją nauki i kilkoma szczyptami humoru. Efekt? Wieczór, który pozwoli Wam zanurzyć się w świecie miłosnych, naukowych i kulinarnych uniesień!
Program NaukoweLove 2024Kucharz doskonałyUkłady wielofazowe, procesy dyfuzyjne i termodynamiczne przemiany białek. Cóż, nie brzmi to seksownie, ale właśnie dzięki temu Wasza randka w kuchni przebiegnie w sposób idealny! Na warsztat weźmiemy techniki kulinarne i wyjaśnimy naukowo zasady zachodzące podczas przygotowania randkowego menu. Przyjrzymy się reakcji Maillarda, sprawdzimy najlepsze sposoby na ubicie perfekcyjnej piany i wykonanie błyskawicznej nalewki, przeanalizujemy metody wyrabiania idealnego ciasta, tworzenia bezbłędnego karmelu i wiele, wiele więcej. Zobaczcie, jak nauka wpływa na to, co finalnie ląduje na talerzu!
Scena ExperymentuAtrakcji nie zabraknie również na naszej scenie. Tutaj mamy dla Was serię pokazów kulinarnych pt. "Z miłości do planety" przygotowanych przez Kamila Sadkowskiego z Akademii Kulinarnej K5, które przybiorą formę wspólnego, interaktywnego gotowania. Rozpoczniemy od przystawki, a w kolejnych częściach przejdziemy do dania głównego i deseru. W kilku odsłonach pojawi się również uwielbiany przez Was stały punkt programu, czyli PubQuiz! Dobrej zabawy!
Seksualne życie zwierzątDlaczego seks jest lepszy jeśli odgryziemy głowę samcowi? Czy samice lubią jedzenie na wynos? Po co zamurowywać swoją partnerkę i co ma to wspólnego z figami? Czy parująca kupa może być seksowna? I dlaczego jedzenie jest równie podniecające jak nagość? Tutaj dowiecie się o najbardziej odjechanych miłosno-kulinarnych szaleństwach w świecie natury i wykonacie doświadczenia nawiązujące do zwierzęcych (i ludzkich) zalotów!
Strefa fizycznych uniesieńFizyka tłumaczy zjawiska rozgrywające się w otaczającym nas świecie. Tym razem zobaczycie, jak pomaga ona zgłębić tajniki sztuki miłosnej. Jak sprawić, by "zaiskrzyło" między Wami intensywniej, niż przy pierwszym pocałunku? W tej strefie wykorzystamy artykuły spożywcze, by wykonać doświadczenia pełne miłości i radosnych uniesień. Stworzymy elektryzujący pocałunek, a nawet bananową serenadę. Dajcie się zaskoczyć!
Strefa gier wstępnychChwilę relaksu oraz dobrej zabawy zapewni Wasza ulubiona strefa gier wstępnych, w której poczujecie dreszczyk emocji podczas naukowo-miłosnej rywalizacji. Będziecie tu mogli zmierzyć się w experymentowych wersjach popularnych gier - tabu, 5 sekund czy timeline, a także w naszej autorskiej karciance pt. Wojna ptaków. To miejsce, w którym zrelaksujecie się w parach lub zintegrujecie w większej grupie.
Strefa wykładówWydarzeniom naukowym w Experymencie zawsze towarzyszą wciągające wykłady naukowców i popularyzatorów nauki. Tym razem zapraszamy Was do udziału w spotkaniach z dr hab. Aleksandrą Szymków-Sudziarską i Marcinem Maciejewskim, którzy opowiedzą o miłosnych uniesieniach z różnych perspektyw. Przyjrzymy się roli zmysłów w wyborach partnerów seksualnych oraz weźmiemy pod lupę miłosne zjawiska okołoziemskie. Z kolei z Tomaszem Szeligowskim z Uniwersytetu SWPS sprawdzimy, czy prawdą jest, że filmy w Internecie (i generowany przez nie ślad węglowy) zabije nas szybciej niż plastik.
Wystawy ExperymentuJedną z atrakcji wieczoru są nasze wystawy i blisko 180 interaktywnych eksponatów. Ale to nie wszystko! Na wystawach spotkacie też koła naukowe z trójmiejskich uczelni. Na wszystkich gości będzie czekał niewielki poczęstunek z napojami. Zostawcie więc auta w domu, zabierzcie dobry nastrój, poczucie humoru i przygotujcie się na niecodzienne NaukoweLove w Experymencie!
wiek: 18+
Warsztaty "Z miłości do planety". strefa gier wstępnych oraz wykłady Tomasza Szeligowskiego i Marcina Maciejewskiego zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Warsztaty prowadzone przez koła naukowe zostały dofinansowane ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.