Nie płacz i nie ucz się płakać

spektakl dramatyczny
Bilety
40
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
czas trwania:
55 min
data premiery:
1 grudnia 2024
Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Wybrane przedstawienie

  • Bilety
    Cena normalna: 40 zł
    lis 23
    Sobota, 23 listopada
    godz. 17:00
    Lokalizacja
    Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Gł. (peron -1
    Gdynia, pl. Konstytucji 1

Pozostałe terminy

Teatr Gdynia Główna zaprasza na spektakl Teatru Stajnia Pegaza: "Nie płacz i nie ucz się płakać" wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak - Fryc, Piotr Rogalski oraz Radosław Smużny

Daleko, daleko, za górą, za rzeką w pałacu, otoczonym niezwykłym ogrodem, mieszka Księżniczka Parysada. Posiada ona wszystko, czego sobie zażyczy - jest szczęśliwa, beztroska, piękna, a w dodatku otoczona bezgraniczną miłością przyjaciół. Pewnego dnia, podczas zabawy w ogrodzie dowiaduje się, że na świecie są trzy wspaniałe dziwy - dąb samograj, struga-złotosmuga i ptak Bulbulezar. Zmartwiona tym, że nie posiada wszystkich wspaniałości Świata, Księżniczka wpadła w bezgraniczny smutek, lecz nie potrafiła uronić ani jednej łzy. Jej przyjaciele pragną ją uszczęśliwić i zdobyć dla niej trofea. Mimo czyhających na nich niebezpieczeństw, jeden z nich wyrusza w nieznane, tylko po to, by Parysada odzyskała radość.

Spektakl opowiada, że mimo wyraźnego celu wędrówki bohaterów, to nie cel podróży jest ważny, ale sama podróż i to, co dzieje się podczas niej. Opowieść leśmianowska ma wymiar uniwersalny. Pokazuje, jak ważna w życiu jest przyjaźń i odwaga, ale również pomysłowość oraz spryt. Parysada jest kapryśna i rozpieszczona, ale jednocześnie empatyczna, zawadiacka i przebojowa. Nie jest też bezradna, nie potrzebuje ratunku, sama radzi sobie doskonale w trudnych sytuacjach. Początkowe zachcianki księżniczki zamieniają się w podróż do odkrycia samej siebie i....

"Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze" pozwala zastanowić się jakim kosztem dążymy do zaspokajania swoich potrzeb oraz czym jest szczęście. Co jest dla nas wyznacznikiem szczęścia? Co niespodziewanego, dzięki podjętym decyzjom, może wydarzyć się w życiu każdego z nas?

Więcej o twórcach:

Ewa Ignaczak
- studiowała na warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielka i reżyserka niezależnego Teatru Stajnia Pegaza. Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście - laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej (2001). Autorka projektów: "Teatr a natura", "Teatr a szaleństwo", "Teatr Zajechał", "Zaczynania Teatralne", "Lekcje Teatralne", Polska Akademia Teatru Niezależnego na Litwie. Założycielka i od 2003 do 2011 roku dyrektor Sopockiej Sceny Off de BICZ. Reżyserka teatralna kilkudziesięciu spektakli teatralnych, nagradzanych na wielu festiwalach Polsce. Założycielka i Wiceprezes Fundacji "Klinika Kultury", a także założycielka i Dyrektorka Artystyczna Teatru Gdynia Główna. Kuratorka Artystyczna międzynarodowego unijnego projektu "South Baltic Academy of Independent Theatre - a Tool of Social Change". W latach 2013-2015 Członkini Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, oceniała także wnioski w konkursie ofert dla Urzędu Miasta w Gdyni. Nagrodzona "Galionem Gdyńskim za rok 2015" w dziedzinie animacji kultury oraz Nagrodą Specjalną Za Animację Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego w roku 2017.

Anna Bochnak-Fryc - absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza na kierunku Filozofia Komunikacja Społeczna i Filologia Norweska. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy i Barakah, grała w spektaklach reżyserowanych przez Macieja Gorczyńskiego, do niektórych współtworzyła również muzykę. Śpiew to jej największa pasja. Od ponad dziesięciu lat wykonuje archaiczne pieśni ludowe i wykorzystuje je również w procesie tworzenia muzyki. Utwory tradycyjne w jej interpretacji można usłyszeć np. spektaklu Teatru Nowego w Słupsku - "Grupa Krwi". Obecnie śpiewa w zespołach Akademia Głosów Tradycji oraz Dobre Sobie. Pisze własne teksty oraz muzykę. Prowadzi warsztaty śpiewacze dla dużych i małych.

Piotr Rogalski
- aktor, tekściarz, komik, muzyk, animator, absolwent Południowo Bałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Obecnie związany z Teatrem Gdynia Główna i Bałtyckim Teatrem Różnorodności. Trójmiejskiej widowni znany m.in. ze spektakli: "Dzielny Kapitan Ahab", "Pomoc Domowa", "Pan Tadeusz", "Dlaczego nie lecimy do Gwiazd", "Mayday 2", "Dom Wariatów", oraz występów stand-upowych. Na trójmiejskich scenach aktywny od 2014 roku, współpracował z Teatrem Czarny Kwadrat, Teatrem Korkoro i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Radosław Smużny - Piernikogrodzianin, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, związany z Teatrem Wiczy, Teatrem Gdynia Główna, Kujawsko Pomorskim Teatrem Muzycznym i Operą Bałtycką. Performer, happener, Toruński Flisak. Wystąpił w około 70 tytułach teatralnych i 30 filmowych. Mąż Pięknej Izabeli, dumny tata Zofii i Nila.

"Nie płacz i nie ucz się płakać"
wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana

Scenariusz i Reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Anna Bochnak - Fryc, Piotr Rogalski, Radosław Smużny
Światło, głos: Marzena Chojnowska
Wizualizacje: Patryk Gacki
Muzyka: Piotr Rogalski i zespół