Zapraszamy cykliczny program edukacyjny oparty o ofertę programową Gdańskiej Galerii Miejskiej - "Nie taka sztuczna sztuka!"
Edukacja przez sztukę jest stymulującym procesem przybliżającym dorobek kulturowy, rozwijającym wrażliwość na kulturową polifonię znaczeń i kreującą szacunek w stosunku do odmiennych perspektyw poznawczych. Poprzez dialog lub konfrontację idei, sztuka angażuje w proces konstrukcji wiedzy społeczno-kulturowej, odkrywania wartości ogólnoludzkich i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa podmiotowego. Kontakt ze sztuką kształtuje umiejętności krytycznego i refleksyjnego odbioru kodów kulturowych, zachęca do aktywnego uczestnictwa w praktykach społecznych. Dzięki sztuce ludzie stają się otwarci na nowe punkty widzenia i chętniej przyglądają się odmiennym perspektywom patrzenia. Intencją projektu Nie taka sztuczna sztuka! jest przybliżenie współczesnej sztuki mieszkańcom Gdańska.
To cykl dydaktyczny oparty o merytoryczną działalność Gdańskiej Galerii Miejskiej. Podczas zajęć warsztatowych, wycieczek eksploracyjnych, wspólnego zwiedzania wystaw poznasz specjalistów, którzy będą przewodnikiem i tłumaczem po tym obszarze. Animatorzy, kuratorzy przez ciekawe, interaktywne zajęcia postarają się przybliżyć znaczenie poszczególnych prac, bądź całej wystawy. Jeśli chcesz poprawić swój stan wiedzy, czy polemizować na temat sztuki współczesnej, bądź aktywizować swoje dzieci do uczestnictwa w kulturze współczesnej to zajęcia właśnie dla ciebie!
Szczegółowy program spotkań:
2 grudnia, godz.: 18-19:30
Wystawa Bunkry-Mistyczne, barbarzyńskie, znudzone
Archeologia Bunkrów
(rezerwacja atatarczuk@ggm.gda.pl)
Dla dzieci 5-8 lat i ich rodziców.
Miejsce: Gdańska Galeria Guntera Grassa, róg ulic Szerokiej i Grobli I
Opis: Warsztaty plastyczne skierowane do dzieci w wieku 5-8 lat. Sięgając do merytorycznych wartości wystawy, uczestnicy zajęć przyjrzą się traceniu pierwotnej funkcji wojskowych schronów i przejmowania ich przez społeczeństwa nie prowadzące działań militarnych. Owa sytuacja stanie się podstawą do działań artystycznych, których projektem końcowym ma być plastyczne opracowanie wtórnego zastosowania dla - kartonów.
Wprowadzenie pojęć: bunkier, recycling
Zakres wiedzy: kontekst wystawy, wtórne wykorzystanie odpadów w designie
Zadanie: dzieci w grupach poddadzą recyclingowi kartony, tworząc plan ich wykorzystania oraz prototyp.
Elementy warsztatu: działania plastyczne.
Cel: wskazanie na pozytywne wartości dewaluacji obiektów i perspektywy dla nich.
Czas trwania: 90 minut
3 grudnia, godz. 11-13
Wystawa Przyjaźń Narodów. Lahestan Nesfeh-Jahan.
Blisko-wchodnie wycinanki
(rezerwacja: atatarczuk@ggm.gda.pl)
Wstęp (w tym napoje i materiały): 5 zł
Dla dzieci od 5 roku życia i ich rodziców.
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska, ul. Piwna 27/29
Wykorzystanie ludowego wzornictwa w designie nikogo już nie dziwi, ale irańska ornamentyka rustykalna na ozdobach świątecznych może wprawić w zdumienie. W celu przełamania daleko-wschodniej (chińskiej) dominanty na produkcję bożonarodzeniowych dekoracji zapraszamy do wspólnego stworzenia "Blisko-wschodnich wycinek". W ramach zacieśniania przyjaźni narodów zapraszamy na wspólną zabawę dzieci i rodziców przy poznawaniu wystawy "Slavs&Tatars". Podczas dwugodzinnych warsztatów uczestnicy poznają irańskie wzory ludowe i spróbują je odtworzyć na ręcznie przygotowywanych dekoracjach.
17 grudnia, godz. 11:00-14:00
Koło gospodyń miejskich
(rezerwacja: atatarczuk@ggm.gda.pl)
Wstęp (w tym napoje i materiały): 5 zł
Dla dorosłych i młodzieży.
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska, ul. Piwna 27/29
Skoro jest możliwa przyjaźń między narodami tak odmiennymi jak Polska i Iran, to nic nie stoi na przeszkodzie by zaprzyjaźnili się ze sobą gdańszczanie Do intymnego świata husseinieh tymczasowo zorganizowanego w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ulicy Piwnej wprowadzą animatorka i kuratorka. Rozsnują pierwszą kanwę opowieści o przyjaźni narodów, która finalnie złoży się na materiałowy pled uszyty przez uczestników spotkania, złożony symbolicznie z ich doznań i przeżyć. To doświadczenie wspólnej pracy ma zbliżyć do siebie obce osoby, które podobnie jak Polska i Iran, powierzchownie nie mają ze sobą nic wspólnego.
Podczas 3 godzinnych warsztatów, pomiędzy dyskusją o kontekście wystawy, a osobistymi komentarzami zgromadzonych, powstanie dosłowny i symboliczny patchwork opisujący ten proces.
7 stycznia 11-13:00
Wystawa Grassomania
Mapa Marzeń
(rezerwacja: atatarczuk@ggm.gda.pl)
Dla dzieci od 5 do 13 lat.
Indywidualne terminy spotkań od poniedziałku do piątku dla szkół i przedszkoli: atatarczuk@ggm.gda.pl.
Miejsce: Gdańska Galeria Guntera Grassa, róg ulic Szerokiej i Grobli I
Pytanie: Kim chcesz zostać gdy dorośniesz? było często weryfikowane przez życie. A co gdyby przestać myśleć o dziecięcej odpowiedzi jako o infantylnym marzeniu, ale potraktować ją jako plan? Warsztaty Mapa Marzeń proponują skonfrontowanie pragnień małych uczestników zajęć z dziełami artystów zebranych na tegorocznej odsłonie Grassomanii. Dzieci wraz z animatorem dokonają kalkulacji na ile pragnienia rekompensują tęsknoty i w jakim miejscu na świeci ich plan ma największe szanse realizacji. Uczestnicy dokonają analizy prezentowanych prac i stworzą Mapę marzeń, która stanie się przewodnikiem jak dotrzeć do wyznaczonych celów.
21 stycznia 11-13:00
Roszczenia - pragnienia, ochoty - tęsknoty
(rezerwacja: atatarczuk@ggm.gda.pl)
Miejsce: Gdańska Galeria Guntera Grassa, róg ulic Szerokiej i Grobli I
Sytuacja gdy poświęcamy fragmentu swojej przeszłości, w imię realizacji nowych planów nie jest obca współczesnej kobiecie. Łącząc pragnienie samorealizacji i rozwoju, ochoty na szczęście i miłość starają się budować swoje życie, jednocześnie zaspokajać roszczenia innych wobec nich samych i zagłuszać tęsknoty za tym co zostawiły. Napędzane chęcią zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, opuszczają swoje rodziny, przyjaciół. Jednak owe poszukiwania nie ograniczają się tylko do sfery zawodowej. Czyż wciąż nie jest aktualny romantyczny topos kobiety wyjeżdżającej za ukochanym? Jak radzą sobie z tęsknotą za nocnym podjadaniem stałe bywalczynie siłowni, a z pragnieniem wciśnięcia się w sukienkę o rozmiarze S miłośniczki smakowania? Jak połączyć roszczenia dzieci, męża, chłopaka z ochotą na wolność i brak zobowiązań? Życie zdaje się być nieustannym balansowaniem między pragnieniami i tęsknotami.
Podczas warsztatów proponujemy inne spojrzenie na kontekst wystawy Grassomania. Pragnienia, tęsknoty, z bardziej uniwersalnej, kobiecej perspektywy. Animatorka zaprasza do subiektywnej interpretacji zebranych na ekspozycji prac i stworzenia utopijnej mapy marzeń, która pozwoli na odnalezienie tego specjalnego miejsca gdzie między roszczeniami - pragnieniami, ochotami - tęsknotami możemy postawić znak równości.