stat

Nie taki ogień straszny- dendrochronologiczna rekonstrukcja historii pożarów w Puszczy Białowieskie

Ogień jest jednym z kluczowych czynników kształtujących środowisko przyrodnicze. Co więcej, jest również jednym z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Równocześnie stanowi jedno z głównych zaburzeń występujących w naszym otoczeniu i bez wątpienia jest zjawiskiem wzbudzającym wiele emocji. W dobie zmieniającego się klimatu oraz zmieniających się wzorców występowania i charakterystyki pożarów badania i dyskusja ekologii tych zaburzeń są niezwykle ważne. Wyniki dendrochronologicznej rekonstrukcji historii pożarów w Puszczy Białowieskiej w ostatnich czterech stuleciach posłużą jako przykład obrazujący rolę ognia w dynamice ekosystemów leśnych. Obowiązkowa rezerwacja, link poniżej. Lokalizacja: nowy, czarny budynek.

W ramach Ogrodowej Niedzieli, od 10:00 16:00 dla odwiedzających dostępne są kolekcje ogrodu, łąki i ognisko z grillem. Wstęp bezpłatny. Projekt Ogrodowych Niedziel trwa do końca października, opis kolejnych wydarzeń na stronie: https://www.marszewo.edu.pl/niedziele

Prowadzący:
dr inż. Ewa Zin
Pracuję w Instytucie Badawczym Leśnictwa, Zakładzie Lasów Naturalnych w Białowieży. Naukowo zajmuję się ekologią pożarów oraz długoterminową historią i dynamiką ekosystemów leśnych. Jako źródło danych wykorzystuję przede wszystkim drzewa a konkretnie ich słoje przyrostu rocznego. Stosuję podejście interdyscyplinarne poza dendrochronologią wykorzystując inne dziedziny nauki takie jak paleoekologia, klimatologia, archeologia czy historia środowiskowa. Dodatkowo pracuję jako terenowy przewodnik turystyczny w Puszczy Białowieskiej. Fot. Avgoustinos Chatzigiannis.
 

Informacja o biletach

Ogień jest jednym z kluczowych czynników kształtujących środowisko przyrodnicze. Co więcej, jest również jednym z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Równocześnie stanowi jedno z głównych zaburzeń występujących w naszym otoczeniu i bez wątpienia jest zjawiskiem wzbudzającym wiele emocji. W dobie zmieniającego się klimatu oraz zmieniających się wzorców występowania i charakterystyki pożarów badania i dyskusja ekologii tych zaburzeń są niezwykle ważne. Wyniki dendrochronologicznej rekonstrukcji historii pożarów w Puszczy Białowieskiej w ostatnich czterech stuleciach posłużą jako przykład obrazujący rolę ognia w dynamice ekosystemów leśnych.
paź 18

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 23

środa, g. 10:00 - 15:30

Wstęp wolny