stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nie wiem - wystawa prac Karoliny Bracławiec

WL4 Przestrzeń Sztuki Mleczy Piotr zaprasza na wystawę "Nie wiem" Karoliny Bracławiec.

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł

12 grudnia 2024 - 28 lutego 2025

Wstęp wolny
WL 4, PRZESTRZEŃ SZTUKI MLECZNY PIOTR, STOCZNIA CESARSKA, GDAŃSK
6-13. 07. 2019 r.
WERNISAŻ: SOBOTA, 6 LIPCA, GODZ: 19:00


Teraz jestem osobą, która należy do siebie, i wszystko co się dzieje ma znaczenie.
Nie dzieje się bowiem "w ogóle", ale wydarza się mnie.

Tove Jansson, "Muminki"

Nie wiem - i myślę, że nieocenione jest również to, że nauczyłam się, że powiedzieć świadome nie wiem to największe wyzwanie.
Tak napisałam pięć lat temu w pracy dyplomowej kończącej Akademię Sztuk Pięknych. Praca ta była komentarzem do malarskiego obnażenia się w tym, co poruszało moje serce - przeglądałam się na scenie tego świata, który jawił mi się jako spektakl, pełen masek, powierzchowności i braku autentyczności. Recenzentka mojej pracy, Anna Reinert napisała wtedy:

Bardzo jestem ciekawa dokąd ta dociekliwość i niechęć do powierzchowności Karolinę Bracławiec zaprowadzi. Nie wątpię, że nie będzie to prosta droga od punktu A do B. Przewiduję raczej meandry i rozdroża. Szybki bieg i trwożne cofanie. Piękne widoki i niebezpieczne zakamarki. Szykuje się więc fascynująca, artystyczna podróż, której będę się z ciekawością przyglądać.

A potem przestajemy się śmiać i już nie pozwalamy niczemu odejść, bo moglibyśmy wtedy odkryć... no właśnie, co?

Taka sytuacja, niczym skierowane w nas ostrze, stwarza okazję, by w jednym przebłysku uświadomić sobie uporczywe próby zrekonstruowania swojego ego. W ten sposób "niebezpieczna" sytuacja zamienia się w kwiat. I wtedy możemy pozwolić sobie na ciekawość, otwartość wobec tego, co się właśnie wydarzyło i co jeszcze ma się wydarzyć. Zamiast walczyć o odzyskanie własnego wyobrażenia o tym, kim jesteśmy, możemy dotrzeć do umysłu "nie wiem" - umysłu pierwotnej mądrości.

Pema Chödrön, "Kiedy życie nas przerasta"

Dziś dzielę się moim światem. Niedoskonałym. Światem, który ma przyzwolenie i otwartość na ból i niechciane emocje. Dzielę się światem pełnym napięć. Rozczarowań. Frustracji. Złości. Lęku. Trudu. Strachu. Cierpienia. I ukazuję, że stanowią one o naszym istnieniu i są wartością. Skrupulatnie tak wypieranych na rzecz doskonałości, bycia silnym i budowania wyobrażeń oraz tego, czego zwykliśmy od siebie oczekiwać! W imię czego? Dzielę się światem, który mówi: zbliż się do prawdy o samym sobie. Zaakceptuj niepewność i niedoskonałość. Masz prawo być sobą.

Obecna wystawa jest ukazaniem procesu, ścieżki artystycznej, która ma w sobie zgodę na czas braku twórczości, kiedy mierzenie się z własnymi twarzami i emocjami, zarówno na płaszczyźnie płótna jak i głowy, to długa droga terapeutyczna. "Nie wiem" nieustannie jest i towarzyszy. Dziś jestem tu i teraz. Staję zatem przed Wami naga, pełna emocji, w pojednaniu i zintegrowana z kolejną częścią mego "ja". Z "nie wiem" otwierającym uważność i zgodę na siebie w miłości. W zrozumieniu, że najtrudniej było mi się spotkać z własnymi maskami, kamuflażami, grami. Chroniącymi przed tym, czego moje oczy widzieć nie chciały.

Każdy z obrazów to kolejna powłoka wielopoziomowej warstwy znaczeniowej oraz konfrontacji postaw rodzących się wokół myśli "nie wiem". Nośnik emocji, przypisanych postaw, nadanych wartości oraz mierzenia się z tym, co nieodgadnione. To twórczość serca i emocji. Obrazom często towarzyszą ludzie, dzięki którym mogłam przeglądać się w lustrze i być bliżej prawdy. Im je dedykuję. Zapraszam do odkrywania Waszych prawd - bliskich Waszej wrażliwości.

Karolina Bracławiec

Żyje w świecie wolności, bliskości, rozwoju, procesu i poszukiwań; artystka wizualna, malarka, mentorka - zafascynowana edukacją wolnościową - zaprzyjaźniona z Kalejdoskopem i Bazą, szkołami demokratycznymi w Gdańsku i Koszalinie; prowadzi pracownię rysunku i malarstwa dla młodzieży w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, wcześniej dzieliła się twórczością w Liceum Plastycznym i Pałacu Młodzieży w Koszalinie; Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Marmara Üniversitesi w Stambule oraz Arteterapii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Finalistka 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje, finalistka Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" oraz Laureatka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. Obraz z dyplomowego cyklu Akt. Scena druga znalazł się w katalogu wystawy Premio Combat Prize w Livorno we Włoszech. Prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Koszalinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Stambule i Luksemburgu. Współautorka jednego z murali na Gdańskiej Zaspie oraz Kobiety Wolności, na Strzyży PKM w Gdańsku. Laureatka stypendiów m.in.: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk "Młody Gdańszczanin".

Wybrane wystawy zbiorowe i indywidualne:

Karolina Bracławiec Malarstwo, City Box, Koszalin, 2017;
6 x sztuka, Bałtycka Galeria Sztuki, Centrum Kultury 105, Koszalin 2016;
Kobieta w twórczości i twórczość kobiet 2016, Galeria Ratusz, Koszalin;
Młode Malarstwo w Gdańsku 2014, wystawa prac absolwentów Wydziału Malarstwa ASP, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 2015;
Promocje 2014, Galeria Sztuki w Legnicy;
Fala 2014, Centrum Kultury 105, Bałtycka Galeria Sztuki, Koszalin;
Świeża Krew 2014, Galeria Socato, Wrocław;
tak i tak, rysować/ 6, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2014;
I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów 2014, Katowice;
Noc, Noc Muzeów 2014, Akademia Sztuk Pięknych Gdańsk;
Galeria Katarzyny Napiórkowskiej 2013, Warszawa;
Galeria Mixer 2013, Istanbul, Turcja;
We are Nomads, The Cross Border Network Exhibition 2013, Differdange, Luxembourg

Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.