Patronat

Nieczułość (4 opinie)

spektakl dramatyczny
Bilety
Kup bilet 40 - 50
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
1 godzina 55 minut (bez przerw)
data premiery:
12 listopada 2021
6.7
30 ocen
Oceniasz 5/10

Wybrane przedstawienie

  • Bilety
    Cena normalna: 50 zł
    Cena ulgowa: 40 zł
    Kup bilet
    lip 16-17
    Wtorek - środa, 16 lipca - 17 lipca
    godz. 19:00
    Lokalizacja
    Malarnia
    Gdańsk, Teatralna 2

Informacja o biletach

Bilety: 50/40 zł.
Teatralny czwartek: 30 zł.
"NIECZUŁOŚĆ"
na podstawie powieści Martyny Bundy


W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

Lena Frankiewicz o spektaklu: "Temat pamięci jako fundamentalnej składni naszej tożsamości interesuje mnie w teatrze od jakiegoś czasu - nigdy dotąd jednak nie miałam szansy podjąć go z perspektywy generacyjnych doświadczeń. Podczas lektury NIECZUŁOŚCI szczególnie zainteresował mnie pewien proces, który ta proza we mnie uruchomiła: podążając za losami bohaterek jakby równolegle wyłaniały się z mojej pamięci opowieści o kobietach z mojej rodziny - podobnie szorstkich i pozornie chłodnych jak bohaterki opisane przez Martynę Bundę, napędzanych jednak przez ogromne pokłady humoru i imperatyw odwagi życia, który kazał im przetrwać i dbać o siebie nawzajem. Ten proces upominania się historii o swoje miejsce stał się głównym punktem wyjścia w poszukiwaniu narracji spektaklu, która sytuuje się jako seans pamięci, odbywany z perspektywy współczesnych kobiet - być może córek, wnuczek i prawnuczek bohaterek NIECZUŁOŚCI. Przywoływane przez nie opowieści uświadamiają im kim są i dlaczego są takie, jakie są. Rozgrywający się teatr osobistych historii w formie anegdot, scen, monologów, pieśni, pracy z ciałem i oddechem przynosi uzdrowienie dziedziczonych przez pokolenia doświadczeń, integrując je w sposób użyteczny, współczujący i skuteczny. Martyna Bunda zadedykowała swoją książkę matkom, babkom, siostrom, przyjaciółkom. Opisane przez nią herstory mimo tego, że znaczone odrębnym terenem kulturowym i krajobrazowym jakim są Kaszuby, okazało się niezwykle uniwersalne. Proces pracy nad spektaklem rozpoczęłyśmy od dzielenia się osobistymi opowieściami o naszych babkach, ciotkach i siostrach, tworząc swoisty katalog wspomnień, niekiedy strasznych, niekiedy upiornie śmiesznych - o ich przeżyciach, traumach, strategiach przetrwania. Zrodziło to ogromne emocje i wyznaczyło perspektywę tej pracy - wszak "ten, o którym się mówi nie umiera nigdy". Chciałabym, żeby ten spektakl był swego rodzaju seansem opowieści i z jednej strony pozwoliłby skonfrontować się z bólem, jaki niosą ze sobą niektóre z tych historii, z drugiej zaś wzmacniał i uświadamiał, jak wielką siłę czerpać można z wzajemnej solidarności i pamięci o swoich przodkiniach, oraz że hasło "siła jest kobietą" to nie jest pusty slogan. Wychodzę z założenia, że w czasach rzeczywistości coraz bardziej zdominowanej jest przez różnego rodzaju fałszywe i powierzchowne gesty, opowieść jako autentyczne świadectwo życia jest czymś, co może nas ocalić i pozwolić przetrwać, a co więcej - kształtować wspólnotę, której tak bardzo łakniemy w tym dziwnym, śródpandemicznym czasie."

Twórcy:
Reżyseria: Lena Frankiewicz
Adaptacja i dramaturgia: Zuzanna Bojda
Scenografia i kostiumy: Arkadiusz Ślesiński
Muzyka: Olo Walicki
Ruch sceniczny: Ula Zerek
Projekt plakatu: Maja Wolna
Asystentka reżysera, inspicjent-sufler: Katarzyna Wołodźko

Obsada: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Agata Bykowska, Sylwia Góra, Marzena Nieczuja Urbańska

Recenzja Trojmiasto.pl

  • Usunąć czy nie usunąć? "Puste miejsca" w T. Wybrzeże
    To jeden z tych spektakli, które śledzi się ze ściśniętym gardłem, a czasem przez łzy. Sztuka Clàudii Cedó "Puste miejsca" poświęcona jest trudnemu do wyobrażenia cierpieniu kobiety, której ciąża jest zagrożona. Jej świat z każdym kolejnym dniem spędzonym na szpitalnym łóżku coraz bardziej rozpada się na kawałki. Bardzo empatyczny, buzujący emocjami spektakl wystawiony w Starej Aptece Teatru Wybrzeże opowiada o wielkiej rozpaczy, bólu, próbie zrozumienia tego, jak doszło do tego, że zamiast szczęścia jest pustka.
    3 lutego 2024 (106 opinii)
  • (Nie)dola kobiet w spektaklu "Nieczułość" Teatru Wybrzeże
    Teatr Wybrzeże wystawił narracyjny, oparty na powieści Martyny Bundy, spektakl przybliżający losy czwórki kaszubskich kobiet. Śledzimy jak dorastają, dojrzewają do roli matek, żon, kochanek i czerpią siłę przede wszystkim od siebie i dla siebie nawzajem. Premierowana 12 listopada na scenie Malarnia "Nieczułość" to interesujący, momentami przaśny, czasem dramatyczny wgląd w świat widziany z perspektywy kobiet.
    13 listopada 2021 (61 opinii)

Przeczytaj także

  • Premiera goni premierę. Początek roku w trójmiejskich teatrach
    "Starotestamentowe Las Vegas", terapia poprzez teatr, rok Gombrowicza, siła kobiet, castingi do kolejnych premier, spektakle operowe i baletowe, lubiane farsy i nagradzane dramaty. Tak zapowiada się początek roku w trójmiejskich teatrach. Sprawdźcie, na co warto się wybrać w najbliższych miesiącach.
    18 stycznia 2024 (14 opinii)
  • Gdańsk Czyta "Nieczułość". Czytelnicy wybrali lekturę na 2023 rok
    Czytelnicy zdecydowali, że bohaterką tegorocznej edycji "Gdańsk czyta" będzie książka "Nieczułość" Martyny Bundy. To powieść o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych, rozgrywających się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Książka zebrała świetne recenzje i zdobyła liczne nagrody. Na jej podstawie został też zrealizowany spektakl w Teatrze Wybrzeże.
    16 marca 2023 (19 opinii)
  • Rodzice do teatru, a dzieci do zabawy. Gdzie zaopiekują się maluchem w trakcie spektaklu?
    Ile razy marzył ci się wieczór w gronie dorosłych? Jak często myślała(e)ś, że fajnie by było gdzieś pójść bez dzieci? Obejrzeć film lub spektakl, ale nie familijny czy animację dla dzieci, tylko po prostu "zwyczajny"? Jeśli jesteś rodzicem i przeżywasz takie dylematy, to mamy dobrą wiadomość. Teraz to możliwe, bo są w Trójmieście instytucje, które zajmą się twoją latoroślą, a ty w tym czasie obejrzysz spektakl lub posłuchasz poezji. Gdzie? Podpowiadamy.
    2 grudnia 2022 (7 opinii)