stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Centrum Kultury oraz Miasto Gdynia zapraszają na kolejną odsłonę Niedzieli Melomana. Zagra Orkiestra Kameralna Ariela Ludwiczaka.

lis 24

niedziela, g. 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
ulgowy 40  zł
Wystąpią:
Orkiestra Kameralna Ariela Ludwiczaka
Ariel Ludwiczak - dyrygent
Zagan Acoustic w składzie:
Paweł Zagańczyk - akordeon,
Andrzej Wojciechowski - klarnet,
Joachim Łuczak - skrzypce,
Jarosław Stokowski - kontrabas.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie koncertu.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26

W programie:
autorskie kompozycje Zagan Acoustic, m.in. Bosa noga, Zima, Tango cukrowej trzpiotki, Hora.

-----

Ariel Ludwiczak
Urodzony 2 lipca 1985 roku. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Wojciecha Rajskiego w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Był stypendystą i uczestnikiem zimowej edycji LPP Erasmus i ABAM w Tallinie (Estonia) w 2009 roku dotyczącej interpretacji oraz wykonawstwa muzyki współczesnej. Jako dyrygent i organizator wydarzeń kulturalnych aktywnie udziela się w życiu artystycznym Trójmiasta, ściśle współpracując z instytucjami kultury.

Od 2011 roku jest dyrygentem gdańskiej orkiestry symfonicznej Sinfonietta Consonus, z którą zrealizował nagranie symfonicznych interpretacji ikony amerykańskiej muzyki rockowej, zespołu Dream Theater pt. Symphonic Theater of Dreams, a także nagrywał muzykę Michała Mierzejewskiego do filmu pt. Kto jest zły w reżyserii Radosława Mroczka.

Od 2012 jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej Ariela Ludwiczaka, młodego trójmiejskiego zespołu, złożonego z utalentowanych muzyków, który coraz pewniej zaznacza swą obecność w życiu kulturalnym Pomorza uczestnicząc m.in. w Bałtyckim Festiwalu Nauki, Koncertach Promenadowych w Gdyni, Wieczorach Muzycznych u św. Andrzeja Boboli w Sopocie.

Dotychczas prowadził koncerty z Elbląska Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Alicja Węgorzewska, Gaba Kulka, Andrzej Jagodziński Trio, Wojciech Staroniewicz, Irek Wojtczak czy Marcin Wyrostek występując na scenach Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Leśnej w Sopocie.

Ariel Ludwiczak wielokrotnie prowadził, a także prawykonywał utwory młodych współczesnych kompozytorów: Ubi est Deus na orkiestrę symfoniczną oraz chór mieszany Artura Krauze, Wielki Walc Michała Ciesielskiego, Schizofrenię Michała Mierzejewskiego czy Ego dormio et cor meum vigilat Bryana Christiana (USA).

Od 2011 roku rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot w charakterze koordynatora artystycznego, ponadto uczestniczył m.in. w przygotowaniach do Widowiska multimedialnego w reż. R. Florczaka i A. Grucy z okazji otwarcia Opery Leśnej w Sopocie w 2012 r. jako asystent maestro Wojciecha Rajskiego oraz w nagraniu Koncertów skrzypcowych Jacquesa Loussier ze skrzypkiem Adamem Kosteckim oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot dla wytwórni Naxos.

W sezonie artystycznym 2014/2015 Dyrygent-rezydent Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

-----

Zagan Acoustic tworzą czterej wykształceni klasycznie nietuzinkowi instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Zespół powstał w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka - od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy.

Na repertuar zespołu składają się głównie autorskie kompozycje. Zarejestrowane zostały One na debiutanckiej płycie zatytułowanej "3:1″. Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu - przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą.

Zagan Acoustic jest doskonale znany melomanom na Wybrzeżu. Na zaproszenie zagranicznych instytucji kulturalnych koncertowali również na Litwie, Słowacji, Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość zespołu prezentowana była kilkakrotnie w audycjach radiowych i telewizyjnych m.in. TVP Gdańsk, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC , Radio Gdańsk, Radio Głos, Radio Niepokalanów. Wybitny twórca teledysków muzycznych Yach Paszkiewicz wykorzystał kompozycje zespołu do swoich realizacji filmowych.
Aktualnie trwają przygotowania do nagrania drugiego albumu zespołu zatytułowanego "Folk&Roll". Zawarte na nim kompozycje powstały specjalnie z myślą o zespole. Skomponowane zostały przez Krzesimira Dębskiego, Piotra Słopeckiego czy Annę Marię Huszczę.