stat
Impreza już się odbyła

Podczas noworocznej edycji Niedzieli Melomana na scenie Teatru Miejskiego wystąpi Maciej Markiewicz - fortepian oraz Cappella Gedanensis.

lut 10

poniedziałek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
kwi 28

poniedziałek, g. 20:00

Gdynia,
bilety 286 zł
Kup bilet
W programie m.in.
Fryderyk Chopin - Revolution Boogie
David Foster - The Winter Games
Scott Joplin - Maple Leaf Rag
Frank Muschalle - Pinetop's Boogie Woogie
Alan Silvestri - Forrest Gump Suite
Antonio Vivaldi - Pada Śnieg

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Maciej Markiewicz - to światowej klasy pianista, którego styl wychodzi poza proste klasyfikacje. Od ponad 30 lat tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto klasycznym, we własnych, unikatowych aranżacjach, jak i muzykę filmową, jazz, blues czy boogie-woogie, oryginalnie łącząc różne style i gatunki muzyczne.

Artysta urodził się 7 maja 1967 roku. Naukę muzyki rozpoczął już w wieku 5 lat pod opieką babci Stanisławy. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej w Poznaniu, kontynuując ją w Poznańskim Liceum Muzycznym. W roku 1992 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w mistrzowskiej klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego.

Już od najmłodszych lat, zafascynowany muzyką i sukcesami duetu "Marek i Wacek", postanowił sam stworzyć duet fortepianowy. W Liceum Muzycznym poznał Marka Gidaszewskiego. Od tego momentu dwóch młodych pianistów rozpoczęło intensywną pracę nad repertuarem i własnym brzmieniem. Założyli duet fortepianowy M2. W 1984 roku zdobyli główną nagrodę na festiwalu młodych talentów w Elblągu. Zostali zwycięzcami Festiwalu Kultury i Sztuki w Klagenfurcie w Austrii. Współpracowali aktywnie z Janem Tomaszewskim, ówczesnym dyrektorem Teatru Muzycznego Poznaniu. Efektem wspólnej pracy była m.in. płyta "W bieli i w czerni", wydana przez Sony Music Entertainment Polska Sp. z o.o., która stała się przebojem na rynku fonograficznym w kraju i za granicą.

W okresie ostatnich dziesięciu lat Maciej Markiewicz brał udział w licznych koncertach ze światowej sławy pianistami, m.in. wspomniany Axel Zwingenberger, Vince Weber, Frank Muschalle, Joja Wendt, Gottfried Boettger, grając solo oraz w towarzystwie kilku fortepianów. Ciekawym eksperymentem artystycznym był udział w koncertach fortepianowych, odbywających się w historycznym pociągu "Konzertexpress" w ramach "Festiwalu na szynach" w Niemczech. Pianista był kilkakrotnie zapraszany do udziału w międzynarodowym festiwalu Boogie Woogie Connection w Hamburgu jako gość honorowy. Efektem tych koncertów są m.in. płyty "Boogie-woogie live" oraz "Classic meets boogie".

Obok koncertów w duecie oraz na kilka fortepianów, Maciej Markiewicz gra nieprzerwanie koncerty solowe w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Rosji, Czechach itp. Kilkakrotnie był zapraszany, jako Guest Entertainer, na statki amerykańskich linii oceanicznych OCEANIA CRUISES. Grał także na stadionie w Hamburgu dla wielotysięcznej widowni z okazji "Rettung fuer FC St. Pauli" oraz na otwarciu największych targów komputerowych świata CeBIT w Hanowerze. Gościem specjalnym koncertu był m.in. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

Cappella Gedanensis powstała w roku 1981, kontynuując tradycje XVI-wiecznej Kapeli Rady Miejskiej. Jej założycielką jest prof. Alina Kowalska Pińczak, historycznie 17. kapelmistrz, choć jako kobieta: pierwsza. Prawie cała Europa, ale także Ameryka Północna i Azja, gościły Cappellę podczas licznych festiwali i koncertów. Ich specjalnością jest barok i odkurzanie bogatej spuścizny muzyki gdańskiej. W dorobku repertuarowym znaleźli się m.in. F. de Rivulo, P. Siefert, C. Fórster, C. Bűthner czy też utwory braci Freislich. Zespół ma w swym dorobku dwie Platynowe Płyty: Antoniego Vivaldiego, Pory roku - 2000 oraz kolędy Nowy Rok u Ojca Świętego - 2002 r.