stat

Niedziela z Archeologią

Interesujesz się archeologią? Chcesz poznać tajniki pracy archeologa? Ciekawią Cię najnowsze odkrycia z Gdańska i Pomorza? Zapraszamy na "Niedzielę z Archeologią"!

Wstęp: 1 zł

W programie wydarzenia są atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Większość stanowisk będzie dostępna non-stop od 11:00 do 17:00. Z zegarkiem w ręku musisz zaplanować tylko udział w spacerze i wykładach.

* * *

O godzinie 12:00 - SPACER Z ARCHEOLOGIEM
Oprowadzają: Marta Wołyńska i Marcin Klebba
Czas trwania: 60-90 minut
Miejsce zbiórki: przed wejściem do Domu Przyrodników, ul. Mariacka 25/26 (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść)

Które miejsca w historycznej części Gdańska zostały zbadane przez archeologów? Co i gdzie odkryli? Zapraszamy na przechadzkę szlakiem gdańskich wykopalisk. Skupimy się na Głównym i Starym Mieście. Podejdziemy też w okolice ul. Sukienniczej, gdzie aktualnie trwają badania terenowe.

* * *

ATRAKCJE NON-STOP, dostępne od 11:00 do 17:00 w Spichlerzu Błękitny Baranek:

Uczta u Sambora | Gra wielkoformatowa - dla każdego, kto uniesie kostkę. Pokonaj przeciwieństwa losu i dotrzyj na książęcy dwór, a zdobędziesz słodką nagrodę i przypinkę z wizerunkiem średniowiecznej monety "Sambor".

Warsztaty konstruowania drewnianych łódeczek | Zbuduj średniowieczny statek, przyczep maszty, olinowanie i żagle, a na koniec pomaluj wszystko po swojemu.

Teczka archeologa | Naucz się wykonywać pomiary i sporządzać dokumentację archeologiczną. Przedmiotami twoich badań będą zabytki z brązu i dawny grób (oczywiście zaaranżowany na potrzeby wydarzenia, bez szczątków ludzkich).

Tajniki ceramiki | Spróbuj swoich sił w lepieniu i zdobieniu garnków oraz w dokumentowaniu zabytków ceramicznych.

Warsztaty antropologiczne | Poznaj budowę ludzkiego szkieletu i odkryj tajniki pracy antropologa.

Mali odkrywcy | Zanurz dłonie w piaskownicy archeologicznej. Ukryliśmy w niej prawdziwe zabytkowe przedmioty. Czy znajdziesz wszystkie?

Malowanie twarzy dla dzieci | Karola Facepainting ozdobi dziecięce buzie motywami archeologicznymi.

Quiz "Archeologia - fakty i mity" | Czy prawdziwy archeolog zachowuje się jak Indiana Jones? Sprawdź, czy Twoje wyobrażenie o archeologii odpowiada rzeczywistości. Dla zwycięzców quizu przygotowaliśmy nagrody.

Zwiedzanie wystaw: "Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku", "Miasto pod miastem", "Średniowieczna uliczka hanzeatycka", "Gdańsk w świecie Hanzy"

* * *

Od godziny 15:00 - krótkie (ok. 15-minutowe) WYSTĄPIENIA POPULARNONAUKOWE w sali kinowej Spichlerza Błękitny Baranek:

> "Amulety, paciorki, korale - najstarsze ozdoby bursztynowe znad Zatoki Gdańskiej" - Danuta Król, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

> "Najnowsze odkrycia z pierwszych wieków naszej ery - badania Muzeum Archeologicznego w Gdańsku" - Ewa Adamska-Grzymała, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

> "Nie wszystko złoto, co się świeci. Największy zbiór pierścionków ze średniowiecznego Gdańska" - Ewelina Drozd-Wadyl, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

> "Przedmioty pierwszej potrzeby: rękawica, lokówka czy parasol? Kilka słów o gdańskich zabytkach archeologicznych" - Marta Wołyńska, Muzeum Narodowe w Gdańsku

> "Badania archeologiczne związane z rewitalizacją zabytkowego budynku elektrowni na Westerplatte" - Piotr Kalka, Muzeum II Wojny Światowej
wrz 29

niedziela, g. 13:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł