stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Projekt "Niema Opera vol. 2" dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego "Kultura dostępna". Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury już po raz drugi realizuje projekt "Niema Opera" dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego "Kultura dostępna".

sty 25

sobota, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
lut 25

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 150 - 200 zł
Kup bilet
"Niema Opera vol. 2" to projekt niezwykły, nie tylko ze względu na rozmach podejmowanych działań, ale przede wszystkim ze względu na swoją misję. Jego zadaniem jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań edukacyjnych, łączących teatr, taniec i operę oraz integracja społeczna dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Projekt zakłada przeprowadzenie licznych spotkań warsztatowych z zakresu twórczego pisania, tańca, teatru oraz nauki języka migowego dla słyszących uczestników projektu, oraz dla innych chcących nauczyć się podstaw PJM.

Premiera spektaklu "Niema Opera vol. 2" odbędzie się 21 października 2022 roku na scenie Stacji Orunia GAK.


Niema Opera vol. 2 - twórcy:

Muzyka:

Warstwa muzyczna do spektaklu "Niema Opera vol.2" powstaje pod przewodnictwem Tomasza Szwelnika, współpracującego na co dzień z Fundacją "Sprawni Inaczej". Pan Tomasz przeprowadził cykl warsztatów muzycznych z grupą osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi "A może". Wykorzystując różne techniki muzyczne (instrumentalne, onomatopeiczne) i inspirując się utworem "Niema z Portici" grupa nagrała warstwę muzyczną do spektaklu. Pierwsze nagrania już się odbyły, a ostatnie nagrania zaplanowane są do końca sierpnia. Muzycy wykorzystując technikę improwizacji komponują warstwę muzyczną przy użyciu instrumentów perkusyjnych, klawiszowych, ale również tych niekonwencjonalnych jak wiadra, plastikowe butelki napełnione wodą, nadmorski piasek, a nawet kamienie.

Scenografia:
Część wizualna powstała podczas spotkania osób z niepełnosprawnością wzroku, które wysłuchały operę "Niema z Portici" i opisywały swoje wizualne doznania. Na podstawie tych opowieści scenografki z ASP w Gdańsku tworzą scenografie do spektaklu.

Scenariusz i reżyseria:
Przy tworzeniu scenariusza wykorzystano metodę verbatim (dramat dokumentalny). Fundamentem scenariusza są rozmowy z osobami zaangażowanymi w projekt. Zapis z rozmów zostanie użyty w warstwie dialogowej spektaklu. Inspiracją bloku dramaturgicznego jest "Niema z Portici", ale główna oś tematyczna warsztatów skupia się wokół integracji osób o odmiennych predyspozycjach odbioru rzeczywistości, ich potrzeb, doświadczeń, zainteresowań. Za ten etap projektu odpowiedzialny jest twórca teatralny Mateusz Brodowski.

Informacja o biletach

Rezerwacja miejsc:
zapisystacja@gak.gda.pl
58 306 66 76