Kino nieme powraca do Windy! Pokażemy ekranową perełkę, stworzony z rozmachem film Metropolis w reżyserii Fritza Langa z 1927 roku. Muzykę na żywo do filmu wykona elektroniczny duet an-hoer.
Arcydzieło Langa uważane jest za pionierskie w kategorii dystopijnych filmów science-fiction. Populacja tytułowego miasta jest restrykcyjnie podzielona na dwuklasowe społeczeństwo. Przestrzeń nad ziemią jest zamieszkana przez bogatych i uprzywilejowanych. Robotnicy napędzający życie miasta skazani są na ciężką pracę i egzystencję pod ziemią. Syn dyktatora rządzącego Metropolis poznaje dziewczynę pochodzącą z klasy robotniczej. Młodzieniec, zdruzgotany warunkami, w jakich żyją robotnicy, postanawia zburzyć dotychczasowy porządek.
Metropolis do dziś pozostaje inspiracją dla twórców, zachwyca imponującymi jak na swoje czasy efektami specjalnymi.
Duet
an-hoer to żaba-terkotka z Tajlandii oraz nieskończone zwoje kabli wijące się w studiu nagraniowym w gdańskim Wrzeszczu, układające w dźwięki, które ktoś kiedyś nazwał kosmicznym jazzem. Dla nich to głównie archeologia performansów, okrzyki protohistorycznych archetypów, plac z piaseczkiem improwizacji. Trasa promująca album "
sepr.online.works" to kompozycje, które po raz pierwszy an-hoer zaprezentował w Radiu Kapitał, całkiem niedawno wydane na winylu.
Zespół prowadzą:
Piotr Bratoszewski - absolwent i były doktorant Inżynierii Dźwięku i Obrazu na Politechnice Gdańskiej.
Wojciech Unterschuetz - posiada wyczucie dramaturgii i narracji wyniesione z reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, magister filozofii Uniwersytetu Gdańskiego.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez
FORMULARZA film from the holdings of the Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung
(www.murnau-stiftung.de) in Wiesbaden.
Zapisz się do naszego newslettera GAKtualności
https://gak.gda.pl/newsletter/- - - - - - - - - - - - - - -
Osoby ze szczególnymi potrzebami prosimy o zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu z wyprzedzeniem (najlepiej 7 dni wcześniej). Można się z nami skontaktować przez e-mail:
agnieszka.haponiuk@gak.gda.pl lub
sekretariat@gak.gda.pl. Możliwy jest też kontakt osobiście w siedzibie organizatora (ul. Dworcowa 9, od poniedziałku do piątku, w godzinach 09:00 16:00) albo telefonicznie pod numerem 731 700 966 (można także wysłać SMS lub MMS).
- - - - - - - - - - - - - -
Jak dojechać?
Tramwaje: 2, 3, 4, 5 (przystanek Kościuszki, ok. 10 minut piechotą do Windy)
Autobus 249 (przystanek Klonowicza), minuta piechotą do Windy)
Dołącz na Facebooku