Zapraszamy na ostatnie wydarzenie wieńczące realizowany przez Bibliotekę Sopocką projekt "Z chłopów my wszyscy", czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską. Wydarzenie odbędzie się w Sopotece 5 grudnia o godz. 18:00. Tematem rozmowy będzie najnowsza książka zaproszonej autorki pt. "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii".
Podczas spotkania zastanowimy się nad tym, ile informacji można wydobyć ze starych zdjęć i co mówią nam one po latach, jaka była rola fotografii i fotografów w wiejskiej społeczności i dlaczego zdjęć przedstawiających naszych chłopskich przodków zachowało się tak niewiele do dnia dzisiejszego.
Rozmowę poprowadzi Weronika Wieczorek.
Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy przez Beatę Pukło. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Z chłopów my wszyscy" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O gościni:
Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) - kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, autorka książek i tekstów, animatorka kultury, kuratorka, tutorka, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka projektu i książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny" (Wyd. Czarne, 2019) oraz "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii". (Wyd. Czarne, 2023). W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i sztuką społeczną. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W 2015 i 2020 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze "Sztuki wizualne".
W 2019 roku wspólnie z Aleksandrą Zbroją wydała książkę "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi". Od 2018 wchodzi w skład rady programowej Instytutu Fotografii Fort w Warszawie. Współpracowała z Domem Spotkań z Historią w Warszawie nad wystawą fotografii "Album rodzinny: SPOJRZENIA" (wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek). Jest autorką wystawy "Co widzisz? Patrzenie na archiwalne fotografie w Gdyni" w Muzeum Miasta Gdyni.
Współtworzyła projekty: "Szkoła patrzenia" (Instytut Fotografii Fort), "Tożsamości odzyskane. Interwencje, Migawki i Seminarium wizualne" (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"), "Coś, co zostanie. Lokalne działania z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet" (Fundacja im. Zofii Rydet).
Jako autorka działań i animatorka współpracowała m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii. Publikowała m.in. w "Kontekstach", "Zagładzie Żydów", "Kulturze i Historii", "Widoku", "małej kulturze współczesnej", "Res Publice", "Dwutygodniku", "Krytyce Politycznej", "Widoku", "Wysokich Obcasach".
Za książkę "Wędrowny Zakład Fotograficzny" otrzymała Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego oraz Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka.
(źródło: agapajaczkowska.pl)