Fundacja Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo" wraz z Fundacją Alternativa ma przyjemność zaprosić na wykład arch. Agnieszki Lasoty "Nieuświadomiony wpływ otoczenia na nasze życie - wnioski z działań i warsztatów pn. Zobaczyć na nowo to, co już znasz".
Wygląd przestrzeni publicznych ma ogromny wpływ nie tylko na estetykę miast, ale również na kształtowanie relacji międzyludzkich ich mieszkańców. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich życie ma wygląd otoczenia, w którym przebywają na co dzień. Nie mają świadomości lub po prostu o tym nie myślą, że ich samopoczucie, nastrój, uśmiech zależą w pewnej mierze od tego co widzą każdego dnia w drodze do domu, sklepu lub pracy: z jednej strony każdy chce mieć piękny salon, lubi w porządek w kuchni, wymaga od dzieci porządku, z drugiej nie bardzo dbamy o "dobro wspólne". Tak jakby przestrzeń poza naszym mieszkaniem nas nie dotyczyła.
Fundacja Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo" realizuje projekty, których głównym celem jest rozbudzenie w społeczeństwie poczucia estetyki, świadomości wpływu otoczenia na ich życie, jak również zwrócenie uwagi na charakter i różnorodność otaczającej okolicy. Zwiększenie poczucia tożsamości lokalnej oraz odpowiedzialności za przestrzeń wspólną pomaga osiągnąć potrzebną harmonię wizualną i międzyludzką.
Podczas wykładu zostanie przedstawiony zestaw gier edukacyjnych, które uświadamiają wpływ otoczenia na nasze życie, zwiększają poczucie tożsamości lokalnej i kształtują odpowiedzialność za przestrzeń wspólną. Pomagają one rozbudzić potrzebę estetyki, a celem jest osiągnięcie harmonii wizualnej i międzyludzkiej.Wykład realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, w ramach działań Fundacji Alternativa - Stacja Transformacja Skanuje. Kuratorką projektu jest Dorota Kucharczyk. Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Agnieszka Lasota
Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych "Rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich". Autorka publikacji streszczającej w przystępny graficzny sposób założenia Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego (na zlec. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, 2002). Pracowała jako architekt w Polsce i zagranicą (m.in. z Pracownią Konserwacji Zabytków przy projekcie renowacji i rewitalizacji obszaru zespołu Cytadeli w Algierze), współpracowała z zespołem prof. M. Kochanowskiego w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych na temat przestrzeni publicznych. Jest członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. W 2013 r. zdobyła główną nagrodę w konkursie Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na projekt działań edukacyjnych "Przestrzeń wokół nas". Od 2011 prowadziła grupę "Zobaczyć na nowo", którą przekształciła w Fundację Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo". Głównym trzonem działalności są działania pobudzające wrażliwość kulturową, poczucie tożsamości lokalnej i wyczulające na kwestie harmonii oraz w zakresie wpływu estetyki przestrzeni na mieszkańców, jak także pobudzania ich własnej odpowiedzialności za wygląd otoczenia.