stat
Wydarzenie już się odbyło

Fundacja Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo" wraz z Fundacją Alternativa ma przyjemność zaprosić na wykład arch. Agnieszki Lasoty "Nieuświadomiony wpływ otoczenia na nasze życie - wnioski z działań i warsztatów pn. Zobaczyć na nowo to, co już znasz".

lis 9-10

sobota - niedziela, g. 11:00, 13:00

Gdynia,
bilety 20 zł
lis 22

piątek, g. 19:30

bilety 130 zł
Wygląd przestrzeni publicznych ma ogromny wpływ nie tylko na estetykę miast, ale również na kształtowanie relacji międzyludzkich ich mieszkańców. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich życie ma wygląd otoczenia, w którym przebywają na co dzień. Nie mają świadomości lub po prostu o tym nie myślą, że ich samopoczucie, nastrój, uśmiech zależą w pewnej mierze od tego co widzą każdego dnia w drodze do domu, sklepu lub pracy: z jednej strony każdy chce mieć piękny salon, lubi w porządek w kuchni, wymaga od dzieci porządku, z drugiej nie bardzo dbamy o "dobro wspólne". Tak jakby przestrzeń poza naszym mieszkaniem nas nie dotyczyła.

Fundacja Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo" realizuje projekty, których głównym celem jest rozbudzenie w społeczeństwie poczucia estetyki, świadomości wpływu otoczenia na ich życie, jak również zwrócenie uwagi na charakter i różnorodność otaczającej okolicy. Zwiększenie poczucia tożsamości lokalnej oraz odpowiedzialności za przestrzeń wspólną pomaga osiągnąć potrzebną harmonię wizualną i międzyludzką.

Podczas wykładu zostanie przedstawiony zestaw gier edukacyjnych, które uświadamiają wpływ otoczenia na nasze życie, zwiększają poczucie tożsamości lokalnej i kształtują odpowiedzialność za przestrzeń wspólną. Pomagają one rozbudzić potrzebę estetyki, a celem jest osiągnięcie harmonii wizualnej i międzyludzkiej.

Wykład realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, w ramach działań Fundacji Alternativa - Stacja Transformacja Skanuje. Kuratorką projektu jest Dorota Kucharczyk. Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Lasota
Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych "Rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich". Autorka publikacji streszczającej w przystępny graficzny sposób założenia Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego (na zlec. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, 2002). Pracowała jako architekt w Polsce i zagranicą (m.in. z Pracownią Konserwacji Zabytków przy projekcie renowacji i rewitalizacji obszaru zespołu Cytadeli w Algierze), współpracowała z zespołem prof. M. Kochanowskiego w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych na temat przestrzeni publicznych. Jest członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. W 2013 r. zdobyła główną nagrodę w konkursie Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na projekt działań edukacyjnych "Przestrzeń wokół nas". Od 2011 prowadziła grupę "Zobaczyć na nowo", którą przekształciła w Fundację Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo". Głównym trzonem działalności są działania pobudzające wrażliwość kulturową, poczucie tożsamości lokalnej i wyczulające na kwestie harmonii oraz w zakresie wpływu estetyki przestrzeni na mieszkańców, jak także pobudzania ich własnej odpowiedzialności za wygląd otoczenia.