stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie artystyczne łączące muzykę, taniec, światło i projekcje multimedialne. Niepowtarzalna okazja do wejścia w żywe dzieło sztuki, które na ten jeden jedyny wieczór, zaproszeni do projektu artyści, stworzą w surowym stoczniowym wnętrzu Kuźni.

Światło i projekcje wydobywają z ciemności za każdym razem inną przestrzeń, muzyka i dźwięki - połączenie kompozycji, improwizacji i field recordingu - wypełnią tę przestrzeń tworząc scenografię dla tańca i ruchu.

muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście


Plama GAK zaprosiła do współpracy szereg artystów poszukujących i eksperymentujących z różnych dziedzin sztuki:

Michał Jacaszek (Gdańsk / twórca muzyki elektroakustycznej, kompozytor)
Mario Jeka (Gdynia / muzyk instrumentalista, klarnecista).
Jacek Prościński Wh0wh0 (Gdańsk / perkusista, twórca muzyki elektroakustycznej)
Sylwester Łuczak (Warszawa / artysta multimedialny)
Urszula Milanowska (Warszawa / artystka multimedialna)
Sopocki Teatr Tańca / Joanna Czajkowska (Sopot / tancerze i choreografka)
Katarzyna Pastuszak (Gdańsk / choreografka, performerka, tancerka)
Natalia Chylińska (Gdańsk / tancerka/performerka)

trzy prezentacje: g. 19:00 / 20:00 / 21:00

Działanie zostało zainspirowane prozą Italo Calvino Niewidzialne miasta, tekst jest jednak dla jej twórców wyłącznie zapalnikiem, a jego konstrukcja punktem wyjścia do zbudowania za pomocą światła, dźwięku, obrazów i ruchu własnej formy odniesienia się do procesów zachodzących w indywidualnych relacjach - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych - z otaczającą nas przestrzenią.

Miasto to nasz sposób bycia w przestrzeni i kreowania przestrzeni - różnych, równoległych światów będących produktem naszych motywacji i minionych doświadczeń.

Miasta, zarówno te widzialne, jak i niewidzialne, nadają strukturę i ramy naszym wewnętrznym mapom pamięci, przestrzeniom, wyobrażeniom, snom, emocjom. Ale mogą też nas ograniczać i blokować, ukrywać i zamykać. Dlatego zaproszeni do projektu artyści opowiedzą o swoim doświadczeniu miasta oraz doświadczeniu oderwania od niego. Istotnym elementem projektu, jest przestrzeń dawnej kuźni na terenie Stocznia Cesarska.

INSTALACJA I PERFORMANCE MULTIMEDIALNY:
Sylwester Łuczak - artysta silnie związany z Warszawą i Berlinem, zajmujący się filmem, wideo, fotografią i grafiką, a przede wszystkim integralnym łączeniem różnych dziedzin sztuki
w kompleksowych realizacjach scenografii, instalacjach i projektach multimedialnych, performance oraz oprawie wizualnej koncertów, przedstawień teatralnych, festiwali i wydarzeń artystycznych. Zrealizował samodzielnie i we współpracy z innymi twórcami kilkadziesiąt projektów o różnym charakterze od eksperymentalnych projektów artystycznych do dużych produkcji komercyjnych. Prace były prezentowane podczas wielu różnych festiwali artystycznych, przeglądów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. Londynie, Mediolanie, Berlinie czy Tokio. Od wielu lat prowadzi także warsztaty multimedialne dla innych artystów oraz techników lub pracowników zajmujących się multimediami. Współpracuje regularnie z różnymi instytucjami kulturalnymi takimi jak muzea, galerie, instytuty, stowarzyszenia, fundacje, festiwale (m.in. POLIN, Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Instytuty Polskie za granicą i wiele innych).

Ula Milanowska - artystka wizualna i multimedialna, pracuje z obrazem, dźwiękiem i tańcem, projektuje i aranżuje przestrzeń za pomocą projekcji i światła. Stale eksperymentuje z nowymi technikami i technologiami i ich zastosowaniem i relacją z przestrzenią. Łączy w swoich pracach różne dziedziny sztuki wizualnej grafikę, ilustracje, fotografię, wideo, animacje komputerową. Współpracuje z innymi twórcami - scenografami, muzykami, reżyserami, tancerzami przy realizacji instalacji, przedstawień teatralnych, performance, koncertów. W ostatnich latach zrealizowała wiele projektów małych i dużych formatów, m.in. oprawa wizualna do koncertów Michała Jacaszka i grupy Vocal Varshe, wideo do opery Lawrence Osborna "Matka"w Londynie (reż. F. Wake Walker), projekcje wideo do opery "Ariadne auf Naxos" w operze La Scalaw Mediolanie (reż. F. Wake Walker), scenografię multimedialną do opery "Czarodziejski flet", reż. J. Lach, Park Sowińskiego w Warszawie, performance multimedialny do pokazu "Nature au galop" dla Hermes International w Parku Rousseau w Ermenonville we Francji, oprawę wizualną do spektaklu "Hlasy Svetla", Pardubice, Czeska Republika (reż. S. Lichtag).

MUZYKA:
Jacaszek - Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Wielokrotnie nagradzany. Koncertujący na całym świecie. Mieszka w Gdańsku. https://jacaszek.com/

Jacek Prościński Wh0wh0 - Trójmiejski perkusista i twórca muzyki elektronicznej. Aktywny na trójmiejskiej scenie - współtworzy LLovage z Olem Walickim, Mu z Tymonem Tymańskim, duet LASY, delay_ok oraz Hałvva - gra również w zespołach Perfect Son oraz MaJLo. Przede wszystkim jednak realizuje swój solowy projekt wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji. Ideą projektu jest próba bycia samowystarczalnym w obliczu grania elektronicznych setów przy użyciu zelektryfikowanej oraz akustycznej perkusji. https://www.facebook.com/wh0wh0/about/?ref=page_internal


Mariusz Mario Jeka - muzyk instrumentalista, tworzący niepowtarzalną przestrzeń brzmieniową, preparując dźwięki klarnetów, w nieoczywiste faktury współbrzmień. Wykonuje muzykę eksperymentalną, komponuje i nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Muzyk zapraszany do nagrań płytowych. https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1137469

RUCH / TANIEC:
Katarzyna Pastuszak - gdańska tancerka/performerka, reżyserka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre&Guests, wice-prezeska Fundacji Polka dot i prezeska Stowarzyszenia Amareya Art; badaczka teatru i tańca; nominowana do prestiżowej nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię spektaklu Nomadka, który prezentowany był m.in. na Grenlandii, w Japonii i Turcji. W 2014 opublikowała pracę doktorską pt. Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego teatr ciała-w-kryzysie. Regularnie prowadzi warsztaty taneczno-teatralne. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu w Sapporo (Japonia) i CEMiPoS prowadzonym przez prof. Hiroshiego Maruyamę (Sapporo), tworząc spektakle z udziałem kobiet Ajnu, działając na rzecz wspierania mniejszości etnicznych.

Sopocki Teatr Tańca / Joanna Czajkowska - Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, DALI, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w wieli krajach Europy, w Indonezji i Chinach. Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska - Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru, w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju preludium do zespołu głównego. https://sopotdancetheatre.com/

Natalia Chylińska artystka Amareya Theatre & Guests. Wcześniej związana z Teatrem Razem. W pracy twórczej odnajduje się na przecięciu działań fizycznych, dźwiękowych, pracy z tekstem i materiałem wizualnym. Podejmuje działania artystyczne, które z jednej strony uwzględniają myśl krytyczną, a z drugiej pozwalają na poszerzanie świadomości doświadczenia ciała/umysłu i na doświadczenie wymiany między uczestnikami. Ostatnie działania: Mikro / rezerwaty w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Move On krok w kulturę, Niepodległa bez granic. Pol(s)ka w Japonii / (Po)głosy. Pomosty między Polską i Japonią, Stwarzanie jest jak kęs marmuru.

Podczas wydarzenia będzie obowiązywał rygor sanitarny związany z COVID 19.

Organizator:
PLAMA GAK
Wydarzenie artystyczne realizowane przez Plamę GAK w ramach działania Artyści w blokach startowych.

Partnerzy:
Stocznia Cesarska #stoczniacesarska #nowehistorie WL4

Patroni Medialni: Nowe idzie od morza, Trójmiasto.pl, gdansk.pl
_____________________
Bilety: 15 zł. Ilość miejsc ograniczona.
https://www.bilety24.pl/koncert/niewidzialne-miasta-3-0-muzyka-wizualizacje-ruch-61548