Program Nocy Muzeów w budynkach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Zbrojownia Sztuki19:00 - 00:00 | Przestrzeń główna - Wystawa Fangor i Heweliusz
19:00 - 00:00 | KMWT - Wystawy Szkoły Doktorskiej SIGNATURES
19:00 - 23:00 | Była Probiernia - Warsztat szablonów | Adrian Leszczuk wraz ze studentami Wydziału Wzornictwa
Uczestnicy tegorocznych warsztatów street art'owych odbywających się w ramach Nocy Muzeów 2025 będa mieli okazję stworzyć plakaty, których tematyka będzie związana z ikonami polskiego wzornictwa przemysłowego. Prace wykonywane będą w technice wielomatrycowego szablonu z wykorzystaniem farb w aerozolu (sprayu), a warsztaty poprowadzą studenci Wzornictwa. Zrealizowane w ramach warsztatów odbitki, uczesnicy będa mogli zabrać ze sobą. Zapraszamy!
Duża Aula19:00 - 00:00 | Wystawa Wydziału Grafiki - Wystawa Grupowa "WG". Wydział Grafiki ASP w Warszawie & Wydział Grafiki ASP w Gdańsku. Koordynatorzy: K. Łukasik, K. Kocurek
22:00 - 23:00 | TRANSGRESKA - to nowa propozycja sceniczna TeART-u. Premiera nastąpi 17 maja 2025 roku o godzinie 22.00 na Auli ASP w Gdańsku. Wystąpią: Zuzanna Korzeniewska, Wiktor Siek. Scenariusz i reżyseria maŻka Wojciechowska. Muzyka ABSTRACTKULTUR w składzie Rafał Dętkoś, Piotr Wyrwaszewski.
Spektakl nawiązujące do powieści "Alicja z drugiej stromy lustra". Alicja z XXI wieku jest w stanie "przejrzeć siebie", demaskuje karykaturalną rzeczywistość i nie pozwala na zagościć "krwawemu ćwiartkowi". Dopuszcza do głosu ciało, symptom wyzwalającej się energii ZMIANY dla niej i otaczającego ją społeczeństwa.
TeART Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku tworzy formułę teatru performatywnego w rozumieniu Ferala - teatru korzystającego ze zdobyczy performansu i zanikania granic między poszczególnymi dyscyplinami sztuki. Aktorzy-performerzy inspirują się zaledwie postaciami literackimi bazując na własnych ciałach, autobiografiach i doświadczeniach kulturowych idac w kierunku teatru totalnego, transowego stapiającego ze wspólnotą. I zgodnie ze słowami Fisher-Lichte widzowie-uczestnicy "powinni raczej doświadczać, a nie rozumieć".
Mała Aula19:00 - 00:00 | Wystawa "Obraz w obrazie" J. Bartołowicza
Patio ASP
19:00 - 23:00 | EXPERIMENTAL JEWELLERYBiżuteria studentów i absolwentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Istnieją w historii kultury materialnej przedmioty, które zawsze stają się porównawczym obiektem archeologicznych analiz po ich odkryciu. Są nie tylko nośnikiem symbolicznych znaczeń, ale także odzwierciedlają tempo i kierunki przemian cywilizacyjnych, systemy wartości, hierarchię społeczną i wreszcie poziom technologicznego rozwoju czasu, w którym powstały.
Audytorium19:00 - 20:00 | Wykład Wybrane wątki w twórczości gdańskich malarek - Mariola Balińska | Wydział Malarstwa
Wykład "Obrazy mówią" to podróż w głąb malarskiego świata, w którym kolory, kształty i kompozycje stają się językiem porozumienia między sztuką a widzem. Podczas spotkania przyjrzymy się wybranym obrazom oraz sposobom, w jaki artystki za pomocą środków wizualnych komunikują swoje idee i emocje. Różnorodność wątków tematycznych obecna w ich twórczości takich jak: upływ czasu i przemijanie, kryzysy współczesności czy przemoc i traumy odkrywa przed widzem wielokierunkowość ich postaw twórczych. Omówimy pojęcia takie jak symbolika, metafora w obrazie oraz sposoby budowania nastroju i znaczeń. Zastanowimy się, jak odbiorca może "czytać" dzieło sztuki - nie znając jeszcze jego kontekstu i kiedy staje się to możliwe. Ten wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje malarstwo zaangażowane oraz czy "obrazy mówią" w momencie, kiedy odbiorca jest gotowy na dialog z dziełem sztuki.
Mariola Balińska - Kuratorka, muzealniczka, autorka tekstów o sztuce, wykładowczyni akademicka. Ukończyła studia magisterskie z historii sztuki na wydziale Filologiczno - Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (2003 r.) oraz studia magisterskie z biologii na wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego (2000 r.). W 2004 r. odbyła staż w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie w Dziale Publikacji i Audytorium oraz w Kentler Gallery w Nowym Jorku w 2005 r. Jest kuratorką ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: w Kolonii Artystów w Galerii Mm, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Składnicy Sztuk i BWA w Olsztynie. Obecnie pracuje Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jako specjalistka ds. wystaw i kolekcji.
20:00 - 21:00 | wykład wprowadzający Nocny dryf miejski | wieczór z Anetą Lehmann i Moniką Zawadzką
21.00 - 22.00 spacer | start pod Wielką Zbrojownią, od ulicy Tkackiej
Śródmieścia są łakome przeżyć, głodne emocjonalnych drgań. Karmią się nimi i nami, z łapczywością rozprowadzając po swoich trzewiach - korytarzach ulic, zakurzonych zaułkach, placach większych i skromniejszych. Późnym, majowym wieczorem wybierzmy się na odkrywanie gorących punktów gdańskiego Głównego Miasta: mruczących przedproży, kameralnych nisz, miejsc do świętowania i protestów; szorstkich, wspierających ścian.
Aneta Lehmann - edukatorka, badaczka miejskiej tkanki, twórczyni wydarzeń kulturalnych. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Monika Zawadzka - architektka i antropolożka kulturowa; badaczka ponad 40 miast europejskich, projektantka, autorka obiektów, obrazów, tekstów, edukatorka; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy i laboratoria antropologii kulturowej.
22:00 - 23:00 | Metamistic | prof. Jacek Kornacki i prof. Maciej Śmietański
Korytarz
20:30 - 23:00 | Warsztat sitodruku
19:00 - 00:00 | Stanowisko MinecraftNocny dryf miejski | spacer z anetą lehmann i moniką zawadzką00.00 - 21.30 - start pod Wielką Zbrojownią, od ulicy Tkackiej
Śródmieścia są łakome przeżyć, głodne emocjonalnych drgań. Karmią się nimi i nami, z łapczywością rozprowadzając po swoich trzewiach - korytarzach ulic, zakurzonych zaułkach, placach większych i skromniejszych. Późnym, majowym wieczorem wybierzmy się na odkrywanie gorących punktów gdańskiego Głównego Miasta: mruczących przedproży, kameralnych nisz, miejsc do świętowania i protestów; szorstkich, wspierających ścian.
Sala 02 | Parter | Pracownia Rysunku Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk
19:00 - 00:00 | Strangers in the Night - wystawa studentów i studentek Wydziału Malarstwa
Otwarcie: 17 maja 2025 | Galeria WM
Czas trwania: 05.2025 - 18.05.2025
Osoby uczestniczące: Mikołaj Antolak, Daryna Beznosenko, Marcel Brański, Oleksandra Chernysh, Ola Chrzan, Antoni Dąbrowski, Nico El-Nawab, Valeryia Haradnichava, Marianna Jakus, Oliwia Klaczyńska, Vanessa Klimaszewska, Aleksandra Lange, Monika Magiera, Julia Majewska, Gabriela Michalczuk, Zuzanna Montewka, Anastasiya Pilipchuk, Olek Przytulski, Michał Stefański, Lidia Suchocka, Julia Turbacz, Aleksandra Zuchwalska.
Kuratorki: Hanna Shumska, Agata Nowosielska
Tegoroczna edycja wystawy będącej wynikiem konkursu organizowanej przez Wydział Malarstwa nosi tytuł znanej piosenki z 1966 roku - Strangers In the night. Ten utwór znany najbardziej w wykonaniu Franka Sinatry opowiada o spotkaniu nieznanych sobie ludzi - to piosenka o miłości i samotności. Wystawa to spotkanie osób studiujących na jednym wydziale, często pochodzących z innych krajów, mijających się na korytarzach, dopiero się poznających. Wystawa stwarza okazję, by się poznać się lepiej podczas jednej Nocy Muzeów, pomimo dzielących różnic - spotkać się, skonfrontować swoją malarską postawę, lepiej się zrozumieć. Jedna osoba studencka zostanie wyróżniona indywidualną wystawą w gdańskim Klubie Żak. Wystawa czynna tylko podczas Nocy Muzeów.
Sala 01 | Parter | Pracownia Rysunku Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk
19:00 - 00:00 | Nocne Warsztaty z rysunku - prowadzenie dr Tomasz Kopcewicz
Zapisy: tomasz.kopcewicz@asp.gda.pl (liczba miejsc ograniczona)
Zapraszamy na otwarte warsztaty z Rysunku Studyjnego modela skierowane zarówno do wszystkich chętnych, jak i dla kandydatów na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzone przez wykładowcę Wydziału Malarstwa - dr Tomasza Kopcewicza.
Wszystkie materiały dostaniecie na miejscu (brystol 100 cm x 70 cm, ołówki, węgiel, gumki, taśmy). Czas trwania zajęć: 4 godziny zegarowe.
Grupa wiekowa: 16+ (dorośli).
Sala 03 | Parter | Pracownia Rysunku Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk
19:00 - 00:00 | LUMEN - wystawa indywidualna Zuzanny Montewki.LUMEN to wystawa o świetle - zjawisku odgrywającym kluczową rolę w życiu i jego funkcjonowaniu. Jest ona o temacie, który dla Zuzanny Montewki, jako jeszcze poszukującej swojego wyrazu artystki, jest niezwykle abstrakcyjny i intrygujący. Ukazuje tu jej obecną fascynację tym jak m.in. rodzaje światła mogą wywołać różne emocje, odczucia, ale też i przemyślenia. Artystka to wszystko odgaduje poprzez prowadzenie swoich działań artystycznych. Wystawa ta jest poniekąd ich owocem, ale również kolejnym etapem poszukiwań, który ma pomóc lepiej zrozumieć wybrany temat oraz spojrzeć na stworzone prace oczami innych.
Sala 04 | Parter | Pracownia Rysunku
19:00 - 00:00 | Prezentacja multimedialna prac studentów Pracowni Sztukiw Przestrzeni Publicznej i Prezentacja Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu
Kurator pokazu: mgr Michał Garnowski
Galeria Katedra | Sala 331 | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
19:00 - 00:00 | Hanna Shumska Terytorium konfliktu - wystawa indywidualna z cyklu Dydaktycy i Dydaktyczki Wydziału Malarstwa.Galeria Katedra jest przestrzenią wystawienniczą Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Pierwszym prezentowanym cyklem jest cykl "PEDAGODZY I PEDAGOŻKI". Pokazywane są po kolei prace wszystkich wykładowców i wykładowczyń Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Kuratorką i pomysłodawczynią Galerii jest dr Magdalena Pela.
III piętro | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
19:00 - 00:00 | Nocne oprowadzanie po Pracowniach MalarskichW trakcie oprowadzania studenci podzielą się własnymi doświadczeniami, zaprezentują swoje realizacje plastyczne i odpowiedzą na pytania dotyczące studiowania na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
___________
Mała Zbrojownia, Plac Wałowy 15, Gdańsk
Warsztaty rzeźbiarskie - PORTRETMiejsce: Sala 21 P, Mała Zbrojownia
Prowadzący: mgr Marek Elsner
17:00 - 21:00
Zapisy: sobanski@asp.gda.pl (limit miejsc) -BRAK WOLNYCH MIEJSC
Wystawa Zbiorowa Studentów WRI
Miejsce: Galeria Do Dzieła, Mała Zbrojownia
Godziny: 19:00 - 24:00
Skanowanie 3D
Miejsce: Sala 22 P
Prowadzący: mgr Daniel Sobański
Godziny: 19:00 - 23:00
Uwaga: Proszę zabrać nośnik USB
Gra terenowa po Małej ZbrojowniProwadzenie: Studenci Koła Naukowego SPAW
Opiekun: mgr Paulina Stokowska
Godziny: 19:00 - 22:00
Oprowadzanie po Wydziale Rzeźby i IntermediówMiejsce: Stoisko przy portierni
Prowadzący: mgr Paweł Gostomski oraz osoby studenckie
Godziny: 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30
POKAZ KOWALSTWAMiejsce: Plac na Małej Zbrojowni
Prowadzący: dr Mariusz Burdek i mgr Wiktor Tomaszewski z osobami studenckim
Godziny: 19:00 - 22:00
Zapisy na miejscu
"Fire Sculpture" - pokazowy wypał rzeźby ceramicznejMiejsce: Plac Mała Zbrojownia
Prowadzący: dr Alicja Buławka Fankidejska, mgr Dymitr Buławka Fankidejski
Finał otwarcia pieca: 22:00
Pokaz rzeźbienia w kamieniuMiejsce: Plac na Małej Zbrojowni
Prowadzący: mgr Michał Furmaniak
Godziny: 19:00 - 21:00
Projekcje na ścianie Małej ZbrojowniGodziny: 21:00 - 00:00
Kierunek Fotografia / koordynacja: Bartosz Żukowski i Magdalena Czajka-Cardoso
Warsztaty z rysunku "Kości"Miejsce: Sala 2 Mała Zbrojownia
Godziny: 19:00-23:00
prowadząca mgr Paulina Stokowska
warsztaty otwarte, zapisy na miejscu, proszę wziąć ze sobą swoje przybory do rysowania, taśmę papierową, szkicownik.
Instalacja multimedialnaMiejsce: Dziedziniec Małej Zbrojowni
Godziny: od zmierzchu do 00:00
Doświadczenie z aplikacją "THE (F)ART MAP" technoutopijna metoda klasyfikacji zapachu
Miejsce: Korytarz na Małej Zbrojowni, przy wejściu do budynku
Godziny: 19:00-00:00
Autor: Dominik Staszak
Ognisko IntermedialneMiejsce: Korytarz na Małej Zbrojowni
Godziny: 19:00 - 00:00
Intermedia podtrzymują swoją tradycję organizacji corocznych Intermedialnych Ognisk trwających cały wieczór.
Małe Zbrojownie - perfo muzyczneMiejsce: Sala nr 16
Godziny: 21:00 - 00:00
Coroczna część muzyczna, w tym roku zorganizowana przez grupę muzyczną Małe Zbrojownie.
"Nie jestem Piotrem, tylko udaję".
Awatar Piotra Wyrzykowskiego rozmawia o sztuce AI.
Miejsce: Sala nr 19
Godziny: 19:00 - 20:30
Nocne Kino w ZbrojowniMiejsce: Sala nr 18
Godziny: 20.30 - 00:00
Pokaz filmów studenckich i piżama party.
___________
Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/15, GdańskPies w butach. Wystawa ilustracji Jana Marcina Szancera
Miejsce: Galeria Wydziału Grafiki
Godziny: 19:00 - 00:00
kuratorzy: dr Krystyna Rybicka, Fundacja Muzeum Ilustracji
ASP dr hab. Agata Królak, ASP Gdańsk, dr Kamil Kocurek, ASP Gdańsk
Noc algorytmów / warsztaty graficzne / prowadzi koło SVGMiejsce: Sala 102
Godziny: 19:00 - 00:00
Wyjątkowe spotkanie ze światem grafiki post-cyfrowej odbędzie się w ramach Nocy Muzeów, w godzinach 19:00-00:00 w sali 102 w Domu Angielskim. Na miejscu będzie okazja do poznania stosunkowo nowoczesnych technik graficznych łączących tradycję z cyfrowymi narzędziami. Każdy, kto odwiedzi pracownię, otrzyma pamiątkową grafikę zaprojektowaną przez studentów pracowni i wyrysowaną przez urządzenie Pen Plotter.
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.