stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia bierze udział w ósmej edycji imprezy pod patronatem Dyrekcji Generalnej Muzeów Francuskich, podczas której placówki wystawiennicze otwierają swoje podwoje dla zwiedzających do 1:00 w nocy.

lis 30-1.12

sobota - niedziela, g. 20:00

Mechelinki,
bilety 300 zł

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
18:00 - spotkanie ze Stefano Cagolem i prezentacja jego pracy FLOWER FEAR - SLEEP TERROR

Przebiegająca przez klatkę schodową i tym samym przez wszystkie piętra galerii instalacja jest refleksją zarówno na temat indywidualnych lęków, jak i zbiorowych psychoz, na które wpływ mają media, opinia publiczna, politycy, ekonomia czy też odpowiednio podsycane i sterowane osobiste uprzedzenia. Jest to pierwsza w Polsce realizacja włoskiego artysty Stefano Cagol, której towarzyszyć będzie spotkanie z artystą, poprowadzone przez krytyczkę sztuki i kuratorkę Kamilę Wielebską. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana monograficzna książka przedstawiająca twórczość artysty.

Stefano Cagol, urodzony w Trento, mieszka i pracuje w Trentino w Południowym Tyrolu i Brukseli. Prezentował wystawy i projekty indywidualne podczas 54 Biennale w Wenecji, w ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, Kunstraum Innsbruck, Manifesta 7, Beursschouwburg kunstecentrum w Brukseli, 1 Biennale w Singapurze, Mart Museum of Modern and Contemporary Art w Trento i Rovereto, Fondazione Galleria Civica - Centro di Ricerca sulla Contemporaneità w Trento.

19:00 - In Progress - koncert Piotra Kurka

Piotr Kurek to muzyk i kompozytor, współzałożyciel nieistniejącej już grupy Ślepcy. Autor muzyki do licznych spektakli teatralnych (Lubelski Teatr Tańca, Białostocki Teatr Lalek) i projektów multimedialnych. Koncertował na festiwalach w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal Kody), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening), Francji (Traverses), Austrii (Elevate), Węgrzech (UH Fest), Białorusi i Hiszpanii. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.

https://www.piotrkurek.com/

19:30 - Szwalnia miejska - szycie wspólnego patchworku

20:30-24:00 - Parakino - "Krótko mówiąc... po holendersku" pokaz poprzedzony wykładem kuratorki Katarzyny Boratyn

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów

"Krótko mówiąc... po holendersku" to przegląd krótkich form filmowych zrealizowanych przez filmowców i artystów tworzących w Niderlandach. Na program składają się najciekawsze produkcje ostatnich dwóch lat. Holendrzy są mistrzami małej formy i abstrakcji, do tego obdarzeni ironicznym poczuciem humoru, które w szczególny sposób objawia się w realizowanych przez nich filmach. "Krótko mówiąc... po holendersku" w tym roku poświęcony jest filmom eksperymentalnym, poszukującym nowych rozwiązań formalnych i narracyjnych. W trzech programach zgrupowane zostały filmy poświęcone formie, autotematyczne dokumenty o sztuce, oraz poszukujące nowych rozwiązań w zakresie opowiadania historii. Pokazane zostaną dzieła zarówno uznanych twórców - wśród nich Pim Zwier, Erwin Olaf, czy Jacco Oliver - a także prace pokazywane na najważniejszych festiwalach w Holandii: "Printed Matter" w reż. Sirah Foighel Brutmann & Eitan Efrat (IDFA 2011), "Desert'79: Three Journeys beyond the Known World" Anny Abrahams, czy "544/544 (up/down)" Thomasa Mohra (Rotterdam 2012); jak i młodych, nieznanych jeszcze szerszej publiczności poza Holandią. Zaprezentowane filmy w szczególny sposób opowiadają o formie, także tej współczesnej, na którą silnie wpływa rozwój technologii, podejmują dialog z współczesną kulturą wizualną, a także w twórczy sposób opowiadają o otaczającej rzeczywistości.

Wykład przed rozpoczęciem przeglądu wygłosi jego kuratorka Katarzyna Boratyn z Kino.Lab w CSW Zamek Ujazdowski.

Organizator: CSW Zamek Ujazdowski / Kino.Lab dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów.

Partner: CSW Łaźnia

20:00 - 23:00 - oprowadzanie kuratorskie po aktualnych wystawach (o każdej pełnej godzinie)

W czasie Nocy Muzeów będzie można, tradycyjnie już, zakupić wydawane przez CSW Łaźnia publikacje za 50% ceny. Szczegóły dotyczące programu w osobnej ulotce. Wstęp 1 zł.