Ponad 2 tys. lat temu wielotysięczny rozentuzjazmowany tłum zbierał się w amfiteatrach by przyglądać się zmaganiom wojowników rzymskich aren , gladiatorom. Rok 2012 to czas gdy emocje jakie niegdyś wywoływały krwawe widowiska rzymian zagoszczą w Gdańsku dzięki współzawodnictwie piłkarzy podczas Euro 2012.
To co dziś nazywamy współzawodnictwem sportowym możemy wywodzić od greckich agon będących rywalizacją zarówno w sporcie jak i sztuce. Na przygotowanych stanowiskach edukacyjnych zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak wyglądała kwestia postrzegania współzawodnictwa sportowego przez starożytnych Greków. Jaką rolę odgrywał sport w procesie wychowawczym, i wreszcie jakie zależności Grecy dostrzegali pomiędzy sportem a przygotowaniem bojowym swoich hoplitów. Odwiedzający będą mogli zobaczyć podstawowe sprzęty wykorzystywane przez greckich atletów, haltery do skoku w dal, dysk kamienny, aryballosy czy strygilisy.
Czy rzymskie widowiska z udziałem gladiatorów można zaklasyfikować jako wydarzenia sportowe, czy były to tez jedynie krwawe przedstawienia organizowane ku uciesze tłumów? Na te pytania odpowiedzą gladiatorzy, którzy zaprezentują swój ekwipunek i opowiedzą o realiach życia wojowników aren z 1 w n.e.
Pokazy i stanowiska edukacyjne będą podzielone na dwa nurty :
a) jedne dotyczące aspektów życia codziennego związanych ze sportem w starożytności
Począwszy od możliwości oglądnięcia/dotknięcia przedmiotów wykorzystywanych przez atletów greckich skończywszy na smakołykach antycznej kuchni śródziemnomorskiej.
Będzie to też doskonała okazja by dowiedzieć się co jadali starożytni sportowcy oraz jak wyglądała ich codzienność. Osoby opowiadające będą ubrane w stroje, legionistów, gladiatorów oraz osób cywilnych z epoki co pozwoli na dokładniejsze "zanurzenie" osób zwiedzających w przedstawianą rzeczywistość.
b) drugie dotyczące armii rzymskiej i tzw. "prezentacji arturiańskiej"
W tym m.in. przedstawienie musztry rzymskiej , elementów walki oraz szczegółowe prelekcje na temat wyposażenia rzymskich legionistów
Dwór Artusa
ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
godziny otwarcia: 19.00 - 1.00
wstęp: 1zł