stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Blok będący propozycją shortów, które mają zostać wyświetlone w Klubie Filmowym w ramach Nocy Muzeów składa się z pięciu filmów prezentujących rozmaite techniki animacji - począwszy od tradycyjnej animacji rysunkowej 2D, poprzez animację lalkową, a skończywszy na animacji "żywego planu".

lis 28

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
lis 30

sobota, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 16 zł
Kup bilet
Znajdziemy tu obsypaną nagrodami "Maskę" Braci Quay, "czarnego konia" polskiej animacji, czyli "Snępowinę" Marty Pajek, "Lucky Day Forever" Alka Wasilewskiego, groteskową czarną komedię "Brzytwa" Grzegorza Koncewicza, a w końcu - klasyczny "Labirynt" Jana Lenicy - jedną z najważniejszych animacji w historii światowego kina. To, co łączy wszystkie filmy, to adresat - dorosły widz. Pokazy bloku pięciu animacji będą odbywały się przez cały wieczór - począwszy od godz. 19:00.

W okresie swojej największej świetności, w latach 60. i 70. XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewniła polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego. Przed 1989 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. "dodatków" prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań lokalnych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku, Łodzi i Warszawie. W nowych realiach, ta tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa częściowo straciła stały kontakt z ważną z dziedzin polskiej sztuki - autorską animacją dla dorosłych, która obecnie wciąż potwierdza swoją zasłużoną pozycję w dorobku polskiej kinematografii.


Lucky Day Forever

reżyseria: Alek Wasilewski
szczegóły: 2011, 16 min., 2D / 3D, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie


Prol 514 marzy o zwycięstwie w Wielkiej Loterii, w której główną nagrodą jest awans do elitarnej społeczności Białych, gdzie wszyscy są piękni, młodzi i szczęśliwi, a życie upływa na wiecznej i beztroskiej zabawie. Pewnego ranka jego marzenie się spełnia. Czy jednak to była rzecz, której naprawdę pragnął? Czy świat Białych rzeczywiście jest tak doskonały, jak mówiły mu reklamy i media?


Maska

reżyseria: Bracia Quay (scenariusz na podstawie opowiadania Stanisława Lema)
muzyka: Krzysztof Penderecki
szczegóły: 2010, 24 min., animacja lalkowa, Se-ma-for Produkcja Filmowa, Instytut Polski w Londynie


Obsypana nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych, brana pod uwagę przez Amerykańską Akademię Filmową przy nominacjach do Oscarów 2012 - "Maska" to niezwykle mroczna i nastrojowa opowieść światowej sławy twórców animacji lalkowych - Braci Quay, z sugestywną muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Scenariusz filmu jest luźną adaptacją opowiadania Stanisława Lema o tym samym tytule. Akcja toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Piękna Duenna (głos Magdaleny Cieleckiej) została stworzona, aby wypełnić pewną misję. Nieoczekiwanie dla samej siebie, będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy wywiązaniem się z powierzonego jej zadania a miłością do swojej ofiary.


Snępowina

reżyseria: Marta Pajek
szczegóły: 2011, 14 min., rysunek, Fundacja Filmowa Se-ma-for (brak dialogów)


Czarny koń polskiej animacji, zdobywczyni głównych nagród na 18. MFF Etiuda&Anima, 17. OFAFA oraz na festiwalu Tricky Woman w Wiedniu - pierwszym i jedynym festiwalu animacji dedykowanym tylko kobietom. W "Snępowinie" reżyserka porusza temat snu, który istniejąc na styku światów ciała i ducha, nie daje się uchwycić ani zbadać. Dzieje się w nas, ale jednocześnie poza nami i dlatego budzi nasz niepokój. We śnie przebywamy w świecie, którego reguły są zmienne, natomiast budzimy się w miejscu, które pozornie możemy kontrolować i które wydaje się przewidywalne. Czasami jednak, nawet tam, "coś" nas kontroluje i podejmuje za nas decyzje...


Labirynt

reżyseria: Jan Lenica
szczegóły: 1962, 16 min., animacja kombinowana, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie (brak dialogów)


Jeden z kamieni milowych dwudziestowiecznej kinematografii. Zawiłe przygody człowieka w fantastycznym mieście pełnym zasadzek i niebezpieczeństw, przed którymi udaje mu się skutecznie uciekać. Do czasu.


Brzytwa

reżyseria: Grzegorz Koncewicz
szczegóły: 2009, 10 min., animacja kombinowana, M.Serafiński Studio Graficzno-Filmowe (brak dialogów)


Mroczna historia końca zakładu golibrody, zekranizowana w konwencji staroświeckiej, czarnej komedii.


WSTĘP WOLNY!