stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na Noc Muzeów do Państwowej Galerii Sztuki.

sty 24

piątek, g. 17:00

bilety 30 zł

w każdy wtorek (do 24.06), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Program:
- 19.00 - 20. 30 - "Oto abstrakcja" - warsztaty plastyczne dla dzieci. Bohaterami gier i zabaw będą kolorowe i pełne niezwykłych kształtów obrazy abstrakcyjne. Będą one również źródłem inspiracji dla najmłodszych przy tworzeniu swoich własnych dzieła sztuki.
- 19.00 - 23.30 - "Tajemnice Galerii" czyli konkurs z nagrodami, w którym mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i najmłodsi. Ukryte w krzyżówce hasła uatrakcyjnią zwiedzanie Galerii i ułatwią poznawanie prezentowanych wystaw.
- 19.00 - 00.00 - "Kolorowe kwadraty, barwne trójkąty" czyli artystyczny kącik dla najmłodszych. Przez cały wieczór, w specjalnie przygotowanych punktach Galerii, dostępne będą kolorowanki i zagadki, przygotowane z myślą o najmłodszych gościach.
- 00.00 - Losowanie zwycięzców konkursu "Tajemnice Galerii"

Zapraszamy również na otwarte oprowadzanie po wystawach czasowych z kuratorem, który przybliży widzom sztukę aktualnie prezentowaną w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

- 20.00 - otwarte oprowadzanie z kuratorem po wystawie Jana Dobkowskiego, autora, który wypracował od razu język plastyczny współgrający z rewolucją mentalno-obyczajową końca lat sześćdziesiątych, określaną jako kontrkultura. Sztuka miała w takim ujęciu, pomagać człowiekowi przezwyciężać skażenie cywilizacją, wyzwalać go z opresji pruderyjnej kultury. Miała wyzwalać w nim spontaniczność biologicznych energii, które przynoszą człowiekowi szczęście, a także uczynić go częścią uniwersum.

- 21.30 - otwarte oprowadzanie z kuratorem po wystawie poświęconej malarstwu pejzażowemu Piotra Potworowskiego. Potworowski, zaliczany do najwybitniejszy polskich malarzy, łączy w swojej twórczości tradycję koloryzmu i modernizmu. Widzowie będą mieli możliwość poznać wielką wrażliwość kolorystyczną Potworowskiego, jego twórczy indywidualizm i odwagę wizualnych wypowiedzi.

- 23.00. - otwarte oprowadzanie z kuratorem po wystawie Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej znanych i cenionych artystek współczesnych. Elementarnym "modułem" jej sztuki, i zarazem miarą, pozostawał przede wszystkim człowiek, jego kondycja i pozycja we współczesnym świecie, przede wszystkim zaś jego zagubienie w nadmiarze, anonimowość w tłumie. Różnorodność dzieł prezentowanych na wystawie, dowodzi niesłabnącej inwencji rzeźbiarki, a także umiejętnego praktykowania credo: "Nie lubię reguł i przepisów. Są wrogami wyobraźni."