stat

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie Better Future Festiwal 2025 w ramach Nocy Muzeów w Konsulacie! Przygotowaliśmy dla Was szereg wydarzeń artystycznych, koncertów i spacerów. Czeka na Was weekend pełen inspiracji, kreatywności i niezapomnianych wrażeń!

PROGRAM:

sobota, godz. 12.30 | Spacer z Salcią Hałas:
Miejscy zieloni partyzanci czyli o roślinach gotowych na wszystko Obowiązują zapisy (start zapisów 9 maja!)
Dawno, dawno temu pęki suszonych ziół wisiały w izbach wiedźm, starożytnych lekarzy i alchemików. Mędrcy i święci pisali o nich uczone teksty i nazywali je cennymi ziołami. Dzisiaj są nazywane chwastami i zwalczane, ale pojawiają się wciąż od nowa, zupełnie jak miejscy zieloni partyzanci. O co walczą? O życie. To temat na opowieść. Każdy uczestnik spaceru otrzyma książeczkę Chodźcie do lasu Salci Hałas i Katarzyny Rosińskiej!

sobota, od godz. 17:30 | Muzyczna odsłona Nocy Muzeów Wstęp wolny
17:30 DJ set Coastline Northern Cuts (Tomek Hoax & Marcin Szulc)
19:00 koncert Dawki
19:45 DJ set CNC
20:15 koncert Daltonists

Wydarzenie odbywa się we współpracy z Coastline Northern Cuts niezależnym wydawnictwem muzycznym z Gdyni.

DawkiZa projektem Dawki stoi Łukasz Łempicki producent, który stawia na budowanie napięcia i przestrzeni zamiast zamykania muzyki w gatunkowych ramach. Wspólnie z perkusistą tworzy duet, który wykorzystuje proste środki elektronikę i żywą perkusję rozwijając z nich dynamiczne, organiczne koncerty. Dawki funkcjonują głównie jako projekt koncertowy, bazujący na przygotowanych strukturach z dużą przestrzenią na improwizację i kontakt z publicznością.

DaltonistsDaltonists to trio tworzące muzykę na pograniczu jazzu, afrobeatu, dubu i elektroniki, otwarte na improwizację i organiczny rozwój utworów na żywo. Zespół tworzą: Roman Wróblewski (syntezatory), orz (gitara basowa) i Jacek Rezner (perkusja). Ich twórczość czerpie z różnych tradycji rytmicznych i brzmieniowych, budując płynne, rozbudowane formy dźwiękowe bez sztywnych schematów.Debiutancki mini album daltonists ukazał się w maju 2024 roku i spotkał się z dobrym przyjęciem wśród słuchaczy muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

sobota, od godz. 18.00 | Fundacja Q Sztuce Widzialność. Bliskość. Obecność Wstęp wolny
Wideo art i anime prezentacja czterech artystów: Iwona Zając, Agnieszka Babińska, Dajana Desi Borowiec i Jacob BaalTrzy projekty trzy różne języki wizualne. Poetycki performance, intymna rejestracja snu i ekspresyjna animacja spotykają się, by opowiedzieć o tym, co ukryte, przemijające, głęboko osobiste.

Jestem zwyczajna Iwony Zając to poetycki kolaż filmowy, w którym artystka przybiera symboliczne atrybuty swojej artystycznej tożsamości pomarańczowy kombinezon, koronę tylko po to, by je zrzucić. W ostatnich kadrach pojawia się jako kobieta w codziennym ubraniu, pozbawiona insygniów wyjątkowości. Ten akt jest nie tylko powrotem do siebie, ale też manifestem bliskości z widzem artystka mówi: jestem taka jak ty. Praca ta wpisuje się w szerszą twórczość Zając, znaną z malarstwa, murali i działań społeczno-artystycznych, zawsze mocno zakorzenionych w lokalnej pamięci i emocjach.

SEN Agnieszki Babińskiej to subtelna, sensualna opowieść o fazach snu każdej z nich niezbędnej dla ciała i umysłu. Wideo art ukazuje śpiącą kobietę w różnych przestrzeniach i pozycjach, tworząc cichy, ale emocjonalnie intensywny portret. To film o kruchości i sile, o przestrzeniach, które w nocy stają się domem dla marzeń sennych. Babińska, artystka wizualna i fotografka, od lat eksploruje granice między dokumentem a inscenizacją, często sięgając po własne ciało jako medium. Jej praktyka łączy media takie jak fotografia, instalacja i wideo.

Kubo Wont Let Me Be Invisible Opening. Sekwencja otwierająca anime Kubo Wont Let Me Be Invisible to więcej niż wizualna zapowiedź to afirmacja obecności. W dynamicznie animowanych kadrach kryje się czuła opowieść o potrzebie bycia zauważonym. Kolor, rytm i ruch stają się językiem emocji, których bohater niemal niewidzialny chłopiec nie potrafi wypowiedzieć słowami. To wideo otwiera przestrzeń refleksji nad tym, co znaczy być widocznym dla innych i dla siebie. Nasycone energią obrazy niosą opowieść o dojrzewaniu, nieśmiałości, subtelnej bliskości i odwadze wychodzenia z cienia. W pracy Borowiec i Baala artystów współtworzących kolektyw Atelier Gokujou animacja staje się poetyckim medium, które nie tylko opowiada historię, ale pozwala ją poczuć.

Wszystkie prace tworzą wspólne terytorium zawieszone między jawą a snem, między sceną a kulisami, między tym, co się pokazuje, a tym, co się ukrywa. To momenty, w których sztuka przestaje być tylko obrazem i staje się lustrem. Choć każdy z prezentowanych projektów mówi własnym językiem łączy je wspólna nić: poszukiwanie siebie w przestrzeni świata i walka o widzialność.

W Jestem zwyczajna widzimy artystkę, która zrzuca narzucone role i znaki staje się "zwyczajna", ale właśnie przez to prawdziwa, autentyczna, obecna. To gest powrotu do siebie do tego, kim się jest bez masek.

W SEN ciało kobiety zanurza się w sen momenty, kiedy jesteśmy najbardziej bezbronni, ale też najbliżej własnego wnętrza. Tu obecność nie jest performatywna, lecz fizyczna i psychiczna zarazem cicha, ale nie do pominięcia. Kamera podąża za nią jak za śladem istnienia.
W opening anime Kubo Wont Let Me Be Invisible bohater dosłownie walczy o to, by ktoś go zauważył by jego obecność została potwierdzona przez drugiego człowieka. To historia o znikaniu w tłumie i o tym, jak relacja może przywrócić tożsamość.Razem tworzą opowieść o byciu widocznym dla siebie, dla innych, dla świata.

sobota, w godz. 18.00-22.00 | Gra LARP-owa od Sirius Game Studio: Duchy przeszłości. Wiek: 10+ lat Wstęp wolny

Historia Konsulatu Kultury dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego jest bogata w opowieści o wyjątkowych osobach i zdarzeniach. W naszej grze trójka duchów, z różnych okresów historycznych, nie potrafi odejść z budynku bez dokończenia ziemskich spraw. Wysłuchaj ich historii, pomóż im w ich rozterkach i uwolnij Duchy przeszłości. Za każdą udzieloną pomoc, otrzymasz jedną warstwę wizerunku Gdyni na widokówce. Co ona skrywa? Przekonasz się tylko wtedy, kiedy uzbierasz je wszystkie. Bez ograniczeń wiekowych.

niedziela, godz. 9.00 | Spacer z Katarzyną Rosińską: Ptasia niedziela uważny spacer ornitologiczny Obowiązują zapisy (start zapisów 9 maja!)
W niedzielny poranek zapraszamy Was na spacer po gdyńskich ulicach, tym razem udamy się na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami miasta. Będziemy uważni na to co lata, jak również na to co śpiewa. Spacer poprowadzi Katarzyna Rosińska ornitolożka i ekoterapeutka, która zadba o to aby uczestnicy poza zdobyciem nowych informacji, poczuli się także zrelaksowani i bardziej wypoczęci.

17-18 maja (sobota i niedziela) Konsulat Kultury w Gdyni (ul. Jana z Kolna 25)
maj 17

sobota, g. 19:00 - 01:00

Gdańsk, różne lokalizacje

w każdy wtorek (do 24.06), g. 17:00

bilety 30 zł