Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na Europejską Noc Muzeów !!!
Tegoroczna impreza w naszym oddziale odbywać się będzie pod hasłem: OBRAZ, DŹWIĘK, KONSUMPCJA
- przez cały wieczór czynna będzie wystawa "Prof. Maria Targońska". Pracownia rysunku, prezentująca prace prof. Marii Targońskiej, jej współpracowników, studentów i absolwentów gdańskiej ASP
Maria Targońska – ur. w 1954 r. w Olsztynie. Dyplom uzyskała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje w PWSSP w Gdańsku (od 1996 roku Akademia Sztuk Pięknych), obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uprawia malarstwo i rysunek.
- „Lekcja rysunku” - studenci z pracowni prof. Marii Targońskiej będą rysować pod jej kierunkiem „na oczach widzów”
- godz. 1730: otwarcie w Galerii Promocyjnej wystawy malarstwa Beaty Ewy Białeckiej, absolwentki krakowskiej ASP
Ewa Beata Białecka – ur. w 1966 r. w Mikołowie. Studia na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. J. Nowosielskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.
- godz. 1830: rozpoczynamy część poświęconą kulturze konsumpcyjnej:
- pokaz filmu „Brand New World”, poświęconego zjawisku kultury konsumpcyjnej we współczesnym świecie. Projekcji będzie towarzyszyć komentarz teoretyczny.
„Brand New World” - film dokumentalny Andrzeja Wójcika i Ewana Jonesa-Morrisa nawiązuje do klasycznej antyutopii Huxleya („Brave New World”), która stanowi przepowiednię naszej przyszłości, kiedy poddani nieustającemu warunkowaniu wymienimy wolność na masową rozrywkę i bezmyślne przyjemności. Film pokazuje dzisiejsze realia świata hiperkonsumpcji i zamiany wielu elementów rzeczywistości w towar, tym samym próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy słowo „kupuję” znaczy w dzisiejszych czasach tyle samo, co słowo ”jestem”?
- MUZYKA NA ŻYWO
Zagrają: FOTOSYNTEZA I EFEKTVOL
Fotosynteza - w skład zespołu wchodzą: saksofon, gitara basowa, perkusja.
„Muzyka, którą gramy inspirowana jest głównie nurtami jazzu elektrycznego, free-jazzu, funk`a , muzyki psychodelicznej
i elektronicznej. Podstawę grania stanowi rytm i basowy puls, który jest żywym i zmiennym tłem dla przestrzennych improwizacji melodycznych saksofonu. Granie to dla nas ciągły eksperyment z dźwiękiem i poszukiwanie ciekawych brzmień instrumentów, często wspomagane elektroniczną modulacją i zniekształceniem.”Efektvol - dwuosobowa formacja z Trójmiasta reprezentująca muzykę electro- clash powiązaną z analogowymi brzmieniami.
A wszystko to w połączeniu z wizualizacją w wykonaniu PSYKOTEK (MAL/DIVIA)
PSYKOTKI (MAL/DIVIA) (Malwina Toczek i Dorota Uhlenberg ) - Kobiecy duet Vj’ski, wykorzystujący w swoich eksperymentach wizualnych technikę sztuk plastycznych, jak i elementy sztuki filmowej. Dwa ostatnie projekty PSYKOTEK: „miasto- kobieta- maszyna” oraz „goździk- full- projektor” były wizją kobiecej futurologii. Tym razem swoją narrację kompozycyjną skoncentrują wokół sztuki konsumeryzmu.
ZAKOŃCZENIE IMPREZY W MUZEUM: godzina 2200
WSTĘP: 1 zł (na konsumpcję:)