Tegoroczna Noc Muzeów zaczyna się na Wyspie Sobieszewskiej. W tym roku zapraszamy wszystkich miłośników historii, kultury oraz literatury. Przygotowaliśmy dla Was premierę najnowszej książki Waldemara Nocnego pt. "Reguła Trzech. Powroty", którą poprzedzimy spacerem historycznym oraz opowieścią o tajemnicach pewnego domu w Górkach Wschodnich, który dzięki rewitalizacji otrzymuje swoje drugie życie.
W programie:14:00 Witamy na Wyspie - autorski spacer historyczny, który stanie się okazją, aby poznać historię Wyspy Sobieszewskiej. Podczas spaceru posłuchamy ciekawych opowieści o dawnym Sobieszewie, odwiedzimy "pierwsze miejsce na Wyspie", zawitamy do ogrodu Hotelu Lindenhof, by na zakończenie udać się w miejsce, gdzie przed laty stał samolot PLL LOT.
Prowadzenie - Paweł Jarczewski - opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola, odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań Wyspy Skarbów GAK.
Uwaga: Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/zgłoszenia: 58 323 91 15 lub wyspaskarbow@gak.gda.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wraz z potwierdzeniem udziału, poinformujemy o miejscu zbiórki.
15:00 Ostatnia chata na Wyspie? spotkanie z Radosławem Smilginem. Społecznik opowie o historii zabytkowego domu pod nr 126 w Górkach Wschodnich, jego historii, tajemnicach oraz o trwających obecnie intensywnych pracach konserwatorsko remontowych, które odkryły wiele skrywanych przez dekady sekretach.
16:00 PREMIERA KSIĄŻKI - "Reguła trzech. Powroty" - Waldemara Nocnego, pisarza i historyka z Wyspy Sobieszewskiej. Najnowsza książka autora to opowieść o Gdańsku i ludziach delty Wisły, autochtonach i powojennych przybyszach, ich losach, codziennym bytowaniu i dramatycznych zdarzeniach. Wszystko to z upływem czasu łagodziło serca nadzieją na odmianę losu. Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski | Wyspa Skarbów GAK.
Goście Specjalni: Waldemar Nocny - urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, kierunek historia. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań: Trzynasty Kilometr, powieści Reguła Trzech. Nowa ziemia oraz Do wkrótce i Kobiety. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii Dzielnice Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica. Opublikował prace naukowe i popularnonaukowe: Trzecie ujście Wisły, Plaże i Kąpieliska Mierzei Wiślanej, Katastrofa: Ujście Wisły w czasach przełomu, Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej, Ochrona Wybrzeża Mierzei Wiślanej, Odwadnianie i Osuszanie Żuław w latach 1945 1950, Jelitkowo na dawnej pocztówce.
Radosław Smilgin - ur. w Gdańsku. Mieszkał na Dolnym Mieście w okolicach Łąkowej. Ukończył szkołę podstawową nr 65. Mieszkał też na Dokach przy Stoczni Gdańskiej. W 2022 roku ukończył Politechnikę Gdańską na wydziale ETI. Od 2017 roku mieszka na Wyspie Sobieszewskiej w okolicy rezerwatu Ptasi Raj. Założyciel Stowarzyszenia Wyspa. Od kilku lat właściciel zabytkowego drewnianego rybackiego domu w Górkach Wschodnich, który obecnie przechodzi wielką rewitalizację.