Po raz czwarty
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku we współpracy z
Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis organizuje nocny koncert pn.
Nocne Requiem w rocznicę i godzinę śmierci kompozytora wszech czasów –
Wolfganga Amadeusza Mozarta.
4 grudnia o godz. 23.00 w kościele p.w. św. Mikołaja przy
ul. Świętojańskiej w Gdańsku zabrzmi największe dzieło tego twórcy – słynne Requiem d-moll. Tegoroczny koncert będzie miał wyjątkowy charakter i ekumeniczne przesłanie. Bowiem po raz pierwszy w Polsce jego wykonawcami będą wyznawcy różnych religii: buddyzmu, islamu, judaizmu, prawosławia i religii katolickiej. W roli solistów wystąpią:
Yuka Yanagihara (Japonia) – sopran,
Anna Kratky ( Austria) – mezzosopran,
Sergiei Frankovski (Białoruś) – tenor i
Vladimir Vasiliev ( Republika Tatarstanu) – bas. Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis przygotowanym przez Jana Łukaszewskiego i orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica ze Słupska dyrygował będzie jej dyrektor,
Bohdan Jarmołowicz.
Dotąd nocne koncerty z Requiem Mozarta organizowane z inicjatywy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica ze Słupska mimo późnej pory przyciągały liczne grono słuchaczy.
Sprzedaż biletów prowadzona będzie w kościele na godzinę przed koncertem. Obecnie można je kupić w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 w Gdańsku-Oliwie.Sponsorem oficjalnym koncertu jest
PKO Bank Polski, sponsorem -
Gino Rossi.
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w SłupskuSłupska orkiestra została utworzona w ramach Państwowego Teatru Muzycznego, który 1 września 1980 roku przekształcono w Teatr Dramatyczny i Orkiestrę Kameralną. Od czerwca 2005 roku działa jako Polska Filharmonia Sinfonia Baltica. Od początku swego istnienia prowadziła samodzielną działalność koncertową.
Z orkiestrą występowali najwięksi soliści i dyrygenci. Od początku swego istnienia związana jest z odbywającym się co roku w Słupsku Festiwalem Pianistyki Polskiej, często biorąc udział w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich (Dębski, Kuźniak, Moss).
Muzycy występowali w wielu krajach Europy (Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Francja, kraje Beneluxu). Poza typowymi programami symfonicznymi orkiestra wykonuje bardzo różnorodny repertuar, często będący na pograniczu różnych stylistyk i gatunków, np. utwory z repertuaru wykonawców muzyki pop i jazzowej w wersji symfonicznej (m.in. Michał Urbaniak, Adam Makowicz).
Orkiestra nagrała do tej pory dwadzieścia sześć płyt, wśród nich m.in. Beatles Symphony Orchestra z utworami Lennona i McCartneya w wersji symfonicznej w aranżacji Bohdana Jarmołowicza oraz Can’t Buy Me Love z Vadimem Brodskim. Płyta, nagrana dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records z koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszaka przyniosła orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej nagrody Grammy. Za koncert Violin Summit z udziałem gwiazd polskiej wiolinistyki otrzymała najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim – Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii: wydarzenie artystyczne.
Słupski zespół ma na swoim koncie także współpracę ze Zbigniewem Preisnerem, którego Requiem dla mojego przyjaciela wykonał na koncertach w Holandii (w tym w słynnej Concergebouw w Amsterdamie), z wybitnym akordeonistą francuskim Richardem Galliano (tournée po Polsce i płyta Tango Forever), ze światowym sławy baletem z Sankt Petersburga, któremu akompaniowała, wykonując Jezioro łabędzie i Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Ostatnio orkiestra przygotowała wraz ze słynnym klezmerskim zespołem Kroke program złożony z utworów z repertuaru tej znakomitej krakowskiej grupy i wystąpiła w kilku miastach Polski. Od 1992 roku dyrektorem instytucji jest utalentowany dyrygent, aranżer i kompozytor Bohdan Jarmołowicz.
Polski Chór Kameralny znany także jako
Schola Cantorum Gedanensis został założony przez Ireneusza Łukaszewskiego w 1978 roku. Aktywnie koncertując od ponad 25 lat, stał się synonimem najwyższej jakości śpiewu chóralnego. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Obecnie daje rocznie około 80 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Zespół stawia sobie za cel nadrzędny regularną pracę na instrumentalnym, orkiestralnym poziomie, co, oprócz wielu innych umiejętności, wymaga całkowitego opanowania aparatu wokalnego, umożliwiając realizację wszystkich technicznych i artystycznych wymogów partytury.
Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu, składającego się z 24 zawodowych muzyków, koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu kompozytorów światowej sławy dedykuje Polskiemu Chórowi Kameralnemu swoje utwory (od lat średnio co dwa, trzy tygodnie zespół przygotowuje jedno prawykonanie). W repertuarze chóru, obok licznych prawykonań, znajdują się m.in. programy oratoryjne, a nawet opery, wykonywane we współpracy z najznakomitszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi oraz z tak wybitnymi zespołami jak Sinfonia Varsovia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, orkiestra Academy of Ancient Music (Cambridge), zespół muzyki dawnej Sans Souci (Berlin), orkiestra barokowa Batzdorfer Hofkapelle Drezno) i Neue Düsseldorfer Hofmusik. Z Polskim Chórem Kameralnym gościnnie współpracują światowej sławy dyrygenci, wśród nich od wielu lat Uwe Gronostay i Eric Ericson.
Polski Chór Kameralny był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, rendez-vous musique nouvelle, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA i Japonii. Podczas World Symposium on Choral Music w Rotterdamie zespół wystąpił w roli oficjalnego chóru sympozjum.
Oprócz ponad 50 płyt CD, kaset magnetofonowych i video Polski Chór Kameralny utrwalił dziesiątki godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie. Od 1999 r. zespół otrzymuje nominacje do nagród fonograficznych, a w 2004 r. otrzymał dwie nagrody Fryderyk za podwójną płytę CD z utworami H. M. Góreckiego, zarejestrowaną wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia [BeArTon]. Zespół nagrywa także dla Polskiej Telewizji , a za granicą dla Dutch Radio, Bayerischer Rundfunk, Hessischer Rundfunk, Südwestrundfunk, Sender Freies Berlin, Westdeutscher Rundfunk oraz dla ZDF.