Spacer organizowany jest w ramach V edycji projektu "Przyroda jest w Sopocie!" finansowanego ze środków własnych Stowarzyszenia i dotacji Urzędu Miasta w Sopocie.
Edukator: Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia Ochrony Sów
Ważne komunikaty:
- Udział jest bezpłatny
- Konieczna jest rejestracja
- Zapisy mailowe prowadzi koordynator projektu, Ewelina Kurach.
- Kontakt: ewelina.kurach@sowy.sos.pl
- Prosimy o podanie imienia i nazwiska uczestnika/ów, w przypadku udziału dzieci - wieku oraz nr tel. do kontaktu. Szczególnie ważne na wypadek nieprzewidywalnych sytuacji, w tym zmiany prognozy pogody, która nie pozwoli na przeprowadzenie warsztatu.
- Udział dzieci (wiek od 10 lat) tylko pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.
- Koniecznie należy wziąć ze sobą sprawną latarkę. Strój, w tym obuwie terenowe dostosowane do warunków atmosferycznych. Prosimy pamiętać, że wieczory są chłodne, zwłaszcza w lesie. Przyda się termos z ciepłym napojem.
To idealny czas na nasłuchy sów. Cześć gatunków intensywnie nawołuje, bo to ich okres godowy. Zima była tak ciepła, że są już miejsca, gdzie wykluły się już młode puszczyku, a niektóre z nich są już poza gniazdami i ćwiczą skrzydła przed pierwszym lotem! Przyroda w lesie i na polanach leśnych nie śpi!
To spacer nocny, więc weźcie latarki. A będzie to wyjątkowy spacer, ponieważ nasze Stowarzyszenie niedawno, dzięki dotacji WFOŚiGW w Gdańsku, kupiło kolejną kamerę termowizyjną i zabierzemy ją na edukację. Takiego warsztatu jeszcze nie mieliśmy, choć na Pomorzu edukujemy od 15 lat!
Podczas spaceru poznasz kilka tajników pracy sowiarzy, które pozwolą prowadzić uważne obserwacje, nasłuchy i nauczą Cię, kiedy iść a kiedy nie iść na nasłuchy sów. Sobotnia pogoda to przykład tego, że iść warto. Będziemy nasłuchiwać bez używania stymulacji głosowej. Gwarantujemy Ci etyczne obserwacje przyrodnicze, co jest niestety coraz większą rzadkością wśród tego typu wydarzeń.. Opowiemy Ci czym jest Atlas Sów Polski i jak ta nasza baza obserwacji sów wykorzystywana jest do ochrony tych wyjątkowych i wyspecjalizowanych ptaków. Zdradzimy Ci trochę tajemnic z życia tych zwierząt oraz co zrobić, gdy spotkasz młodą sowę na ziemi. Przede wszystkim będziemy się wsłuchiwać w las i iść za głosem sów... Zapraszamy!
Podczas spaceru zrobisz sobie również pamiątkowy duży stempel z sową. Weź ulubiony notes, lub książkę ornitologiczną, by go samodzielnie wbić.
Więcej o projekcie i pełnej ofercie edukacyjnej:
http://sowy.sos.pl/2025/02/bedzie-v-edycja-projektu-przyroda-jest-w-sopocie/