stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (do 14.12), g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Najbliższy teatralny weekend na Scenie Teatru Na Plaży zacznie się już od samego rana! W piątek o 9.00 i 12.00 Grzegorz Szlanga wcieli się brawurowo w postać Leona i jego matki w monodramie „Noel Wspak” w reżyserii Ewy Ignaczak. Spektakl inspirowany dramatem ST. I. Witkiewicza „Matka” rozgrywa się na kilku poziomach interpretacyjnych: społecznym, psychologicznym i artystycznym. A jej głównym tematem jest nie tylko relacja matka – syn, ale także walka o niezależną przestrzeń dla artysty, w której mógłby on funkcjonować wobec ograniczeń kultury, religii
i zasad społecznych. Niezaprzeczalnymi atutami tego przedstawienia, obok aktorskiej kreacji Szlangi, jest humor i groteska, a także zaskakująca zwięzłość formy, w kontekście bogactwa znaczeń.
W ten sam dzień, a także w sobotę i w niedzielę o 19.00 będzie można zobaczyć wznowienie spektaklu „Wstyd” wg powieści „Utracona cześć Katarzyny Blum” Heinricha Bölla. Przedstawienie do którego scenariusz napisał Marcin Bortkiewicz, a reżyserem jest Ewa Ignaczak, na sopockiej scenie po raz pierwszy pojawi się w zmienionej obsadzie. W roli Katarzyny Blum zobaczymy Aleksandrę Kanię, zaś prokuratora zagra Grzegorz Szlanga. „Wstyd” to przejmująca historia kobiety, która szukając miłości i bliskości, wplątuje się w erotyczną relację z mężczyzną o przestępczej przeszłości. Wkrótce po feralnej nocy zostaje aresztowana i oskarżona o pomoc w ucieczce od dawna poszukiwanego przez policję mężczyzny. Prokurator bezpardonowo rzuca oskarżenia i inwektywy pod adresem, zakochanej i nie świadomej przeszłości swojego wybranka kobiety. A mechanizm nienawiści i nagonki potęguje bulwarowa prasa. Widzowie stają się świadkami skomplikowanej psychologicznej gry prowadzonej przez prokuratora i broniącej swojej niewinności Katarzyny Blum. Jest to próba sił, a zarazem próba ocalenia godności i własnych granic. Widz poznaje wewnętrzny świat głównej bohaterki i przez to staje się również sędzią w jej sprawie. Twórcy, opowiadając tę historię, zadają też pytania: w jaki sposób można się obronić przed kłamstwem i manipulacją? Jak postawić granice ludziom, którzy nie uznają żadnych granic? I czy w takiej walce możliwe jest zwycięstwo?