Nordic Focus Festival: Jestem Greta Uniwersytet Gdański -Wydział Filologiczny, Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Nordic Focus Festival: JESTEM GRETA
reż. Nathan Grossman, Szwecja, 2020, 99 min. WSTĘP WOLNY
Kraj/rok: Szwecja / 2020
Reżyseria: Nathan Grossman
Zdjęcia: Nathan Grossman
Produkcja: Cecilia Nessen, Fredrik Heinig / BR.F

Wybrane festiwale i nagrody:
2020 MFF Toronto, 2020 MFF Zurych, 2020 MFF Wenecja


Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do podróży do Katowic i słynnego wystąpienia w Nowym Jorku na szczycie ONZ.W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny.

Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją bachorem. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich.

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

WSTĘP WOLNY wydarzenie w ramach Nordic Focus Festival 2021