Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprasza na Jesień prawykonań.
Trzy lata temu, 5 listopada 2015 roku zainaugurowaliśmy w Gdańskim Ratuszu Staromiejskim nowy cykl koncertowy, dedykowany muzyce elektroakustycznej. Od tego czasu odbyło się 11 wydarzeń, z wieloma znakomitymi artystami, ciekawymi utworami i znakomitą publicznością. Mamy nadzieję, że taki też będzie dwunasty koncert z tego cyklu, który trochę nietypowo odbędzie się w listopadzie, choć tradycją stały się już wydarzenia październikowe.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Nietypowy będzie też dzień i godzina - środa, 7 listopada, o 18:00. Warto sobie tę datę już dziś wpisać do kalendarza, bo koncert będzie ciekawy i na swój sposób wyjątkowy. W poprzednich edycjach zdarzały się już prawykonania światowe, utworów napisanych specjalnie na tę okazję, tak też będzie tym razem. Paweł Zagańczyk, akordeonista, który wystąpił już podczas pierwszego koncertu cyklu wykona trzy utwory napisane specjalnie dla niego, z myślą o większym projekcie (który wkrótce zaowocuje płytą), łączącym ten szlachetny instrument i warstwę elektroniczną. Będą to kompozycje Edwarda Sielickiego, Dariusza Mazurowskiego oraz znakomitego gościa z Turcji, Mehmeta Can Özera. Turecka muzyka współczesna jest rzadkim gościem naszych sal koncertowych, a szkoda, bo to ciekawa i oryginalna twórczość - z kraju o bogatych tradycjach i bujnym życiu artystycznym. Mehmet Can Özer wykona więcej własnych utworów, prezentując nam swoje dokonania elektroakustyczne. Solistą w dziełach tureckiego kompozytora będzie m.in. gdański skrzypek - Paweł Kukliński. Repertuar uzupełni klasyczny już utwór znakomitego gdańskiego kompozytora, Krzysztofa Olczaka. Będzie także projekcja krótkiego filmu, możliwość spotkania z artystami i oczywiście wielokanałowa muzyka. Klamrą spinającą cały koncert będą dwie krótkie etiudy Pierre Schaeffera, pioniera i wynalazcy muzyki konkretnej - nieprzypadkowo prezentowane właśnie teraz, bowiem nasz koncert zbiega się w czasie z siedemdziesiątą rocznicą premiery tych etiud i zarazem całego gatunku muzycznego.
Mehmet Can Özer (biografia): bit.ly/2NLTkm4
Program koncertu:
Pierre Schaeffer Étude aux chemins de fer (1948) na taśmę
Mehmet Can Özer Reflections VIII (2018) na akordeon, elektronikę i taśmę - prawykonanie światowe
Wykonanie:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Mehmet Can Özer - komputer, elektronika i dyfuzja dźwięku
Mehmet Can Özer Five or Some Things (2017) na skrzypce i elektronikę
Wykonanie:
Paweł Kukliński - skrzypce
Mehmet Can Özer - komputer, elektronika i dyfuzja dźwięku
Krzysztof Olczak Etiuda na jedno złożenie miecha (1980) na taśmę
Wykonanie:
Dariusz Mazurowski - dyfuzja dźwięku
Dariusz Mazurowski Soundscape with the Fall of Icarus (2018) na akordeon, elektronikę i taśmę
Wykonanie;
Paweł Zagańczyk - akordeon
Dariusz Mazurowski - komputer, elektronika i dyfuzja dźwięku
Projekcja filmu BYT_O_M w reżyserii Remigiusza Wojaczka i z muzyką Dariusza Mazurowskiego (utworem VIVA L'autunno na orkiestrę smyczkową i taśmę)
Mehmet Can Özer Reflections III (2007) na skrzypce i elektronikę
Wykonanie:
Paweł Kukliński - skrzypce
Mehmet Can Özer - komputer, elektronika i dyfuzja dźwięku
Edward Sielicki Between Dawn and Mist (to the memory of Pauline Oliveros) (2018) na akordeon, elektronikę i taśmę - prawykonanie światowe
Wykonanie:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Dariusz Mazurowski - komputer, elektronika i dyfuzja dźwięku
Pierre Schaeffer Étude aux tourniquets (1948) na taśmę
_____
Koordynacja artystyczna, produkcja : Monika Łajming (NCK), Krzysztof Olczak (AMUZ), Dariusz Mazurowski (PSeME)
Promocja koncertu: Radosław Jachimowicz (NCK)