stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Wieczór na flet i struny

Program pierwszego w tym roku koncertu z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu powinien zadowolić największych koneserów, gościć bowiem będziemy dwójkę wybitnych artystów flecistkę Anię Karpowicz (laureatkę paszportu Polityki w 2020), która zaprezentuje swój multimedialny program TOVA oraz kompozytora i wszechstronnego instrumentalistę Wojciecha Błażejczyka, który z kolei wykona autorski program Muzyka strun, co warto podkreślić wydany na płycie, którą w 2023 roku uhonorowano Fryderykiem. Wieczór 7 marca będzie zatem podzielony na dwa solowe recitale, bardzo różnorodne, zachwycające bogactwem barw, nastrojów i inwencją artystyczną.

cze 14

piątek, g. 19:00

bilety 120 zł
wrz 14

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 169 - 190 zł
Kup bilet
Multimedialny recital fletowy TOVA to efekt bliskiej współpracy Ani Karpowicz z młodymi kompozytorkami a podczas tego koncertu usłyszymy utwory Marty Śniady, Niny Fukuoki oraz Aleksandry Kacy. Każda z artystek, podejmując temat poszukiwania źródeł tożsamości, włożyła w utwory i interpretacje swoje osobiste doświadczenia, które tak się złożyło są doświadczeniami kobiet. TOVA to także wspólne poszukiwania solistki oraz kompozytorek wokół wartości brzmieniowych fletu zarówno akustyczne, związane z poszerzaniem i opracowywaniem współczesnych technik wykonawczych, jak i elektroniczne, związane z różnorodnymi technikami przetwarzania dźwięku żywego oraz nagranego.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


W przypadku recitalu Wojciecha Błażejczyka motywem przewodnim będzie struna. Czy może wiele strun, wykorzystanych w bardzo oryginalny i nieortodoksyjny sposób, zdradzający wielką wyobraźnię i inwencję kompozytora. Usłyszymy serię eksperymentalnych miniatur na rzadkie instrumenty smyczkowe: cytry, cymbały chińskie, psałterium smyczkowe, valihę, banjo, guzheng i inne oczywiście istotną rolę odegra tu także elektronika wzbogacająca i tak bardzo szerokie spektrum dźwięków. Jak stwierdził sam kompozytor w nocie programowej, zgodnie z teorią strun w fizyce każdy obiekt we wszechświecie i cała materia składa się z maleńkich strun. Są zbyt małe, aby można je było dostrzec, ale ich wibracje można zaobserwować w postaci masy, grawitacji i siły magnetycznej. Różnica między człowiekiem, drzewem i kamieniem polega jedynie na układzie strun i charakterze ich wibracji. Wibrująca struna doskonale ucieleśnia prawa fizyki. Stosując różne metody przygotowania, np. przyczepiając do struny metalowe przedmioty zmieniające jej masę, sprzęgając kilka strun w jeden organizm za pomocą metalowego pręta, czy stosując nietypowe "wzbudzacze" wprawiające strunę w drgania, zaburzamy fizykę drgań. Co daje niezwykle ciekawe efekty dźwiękowe. Struny zaczynają wibrować w sposób nieharmoniczny; ich dźwięk ulega zniekształceniu lub zamieniają się w akustyczny modulator pierścieniowy.

Przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy kilka ciekawych, mamy taką nadzieję niespodzianek. Będzie można wygrać nagrody, czy też porozmawiać z artystami już po koncercie.

PROGRAM

Ania Karpowicz TOVA

Nina Fukuoka Zansei (2020)
na flet, elektronikę i wideo
Marta Sniady 4 Rituals of Women's Happiness #2 (2020)
na flet, elektronikę i wideo
Aleksandra Kaca Inner (2020)
na flet, elektronikę i wideo

Ania Karpowicz flet, komputer

Wojciech Błażejczyk Music of Strings / Muzyka strun

Wojciech Błażejczyk Teoria strun (2017)
na instrumenty strunowe: cytrę węgierską, cytrę krzyżową, autoharfę, cymbały chińskie (yangquin) i live electronics
Wojciech Błażejczyk Strunofonia 1 (2020)
na cytrę krzyżową i live electronics
Wojciech Błażejczyk Strunofonia 2 (2020)
na cytry preparowane
Wojciech Błażejczyk Strunorytmia (2020)
cytry i cymbały i looper
Wojciech Błażejczyk Strunofonia 5 (2020)
na valihę
Wojciech Błażejczyk Strunofonia 3 (2020)
na guzheng
Wojciech Błażejczyk Strunofonia 4 (2020)
cytrę krzyżową, autoharfę i live electronics

Wojciech Błażejczyk  różne instrumenty strunowe, elektronika, looper
Dariusz Mazurowski  realizacja elektroakustyczna, realizacja wideo, dyfuzja dźwięku
Koordynacja artystyczna i nota programowa: Dariusz Mazurowski.

Współorganizatorzy: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PSeME

Bilety w cenie 20 zł normalny i 10 zł ulgowy do nabycia na Interticket oraz w księgarni PWN (ul. Korzenna 33/35) w godzinach jej otwarcia oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Sprzedaż biletów zakończy się wraz z rozpoczęciem koncertu. 

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
https://nck-bilety.interticket.pl/program/nowa-muzyka-w-starym-ratuszu-wieczor-na-flet-i-struny-9354