stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

sty 1

środa, g. 17:00

bilety 126,5-218 zł
ulgowy 106,5-188 zł
Kup bilet
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 120 zł
Kup bilet
Dwór Artusa w Gdańsku

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert kameralny
Nowe Brzmienia Gdańskie
Koncert kompozytorów gdańskich
Gdański Festiwal Muzyczny 2011

Organizatorzy:
Stowarzyszenie muzyczne FORZA
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Wystąpią:
NeoQuartet
Paweł Zagańczyk - akordeon

W programie:
KRZYSZTOF OLCZAK - Anioły ciemności
MAREK CZERNIEWICZ - Transparent
ANDRZEJ DZIADEK - II Kwartet smyczkowy
RADOSŁAW ŁUCZKOWSKI - Kwartet smyczkowy
LESZEK KUŁAKOWSKI - Three jazzy pieces for string quartet

-----

NeoQuartet złożony jest z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Kwartet tworzą:
Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce
Paweł Kapica - II skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

Zespół od czasu swojego powstania w 2006 roku wielokrotnie koncertował w Polsce jak i poza jej granicami prezentując widowni głównie muzykę najnowszą, powstałą na przełomie XX i XXI wieku. W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej "Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę". Utwór został wydany przez wytwórnię DUX na płycie "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi". Nagranie było nominowane do nagrody "Fryderyk" w kategorii muzyka współczesna.

Z okazji jubileuszu 60. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Neoquartet nagrał utwory Agnieszki Stulgińskiej, które również zostały wydane na płycie. W 2009 roku kwartet brał udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie interpretacji muzyki współczesnej "Gaudeamus" w Amsterdamie gdzie dotarł do półfinału i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych wykonawców muzyki najnowszej na świecie.

Neoquartet ma na swoim koncie prawykonania utworów najnowszych oraz dedykacje od kompozytorów. Aktualnie specjalnie dla zespołu tworzą swoje kompozycje Marek Czerniewicz (Gdańsk) oraz Seth Rozanof (Nowy Jork). W styczniu 2011 wyszła debiutancka płyta zespołu wydana w wytwórni fonograficznej DUX. Na albumie znalazły się utwory takich kompozytorów jak: Guus Janssen, Toshio Hosokawa, Aleksander Lasoń, Marek Czerniewicz i Agnieszka Stulgińska. Muzycy uczestniczą regularnie w mistrzowskich kursach wybitnego niemieckiego skrzypka Sebastiana Hamanna oraz w warsztatach interpretacji organizowanych przy festiwalu "Warszawska Jesień".

PAWEŁ ZAGAŃCZYK
Obecnie studiuje oraz pełni funkcje asystenta w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Swoje umiejętności doskonalił także pod okiem takich artystów jak Mika Vayrynen, Fridrich Lips, Klaudiusz Baran, Teodoro Anzellotti. Występował z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jerzego Maksymiuka, Michała Nesterowicza. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże. Na swoim koncie ma występy na estradach wielu miast Polski. W grudniu 2006 roku koncertował jako solista z orkiestra Symfoniczną Akademii Muzycznej w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W 2007 roku został Laureatem Plebiscytu Publiczności IV edycji Muzycznego Forum Młodych. Publiczność oklaskiwała go również za granicami kraju: na Litwie, Słowacji i w Estonii.

Zagańczyk był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach m. in. w Mławie, Piotrkowie Trybunalskim, Przemyślu, Giżycku, Chełmie, Sanoku, Czechowicach Dziedzicach, Popradzie (Słowacja). W maju 2008 r. nominowany w konkursie Stowarzyszenia Czerwonej Róży. Stypendysta Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Funduszu Sztuka Młodych, Fundacji Musica Mundi, Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrody Kulturalnej Miasta Gdańska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Pani Marii Kaczyńskiej. Specjalnie dla niego zostały napisane kompozycje przez takich twórców jak Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak oraz Marek Czerniewicz. W grudniu 2008 roku zrealizował swój autorski projekt pod nazwą "Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku" gdzie dokonał światowych prawykonań czterech kompozycji.