stat
Impreza już się odbyła

Nowe drogi antropologii współczesności Opinie (4)

W ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej "Nowe drogi antropologii współczesności", która odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 12-13 grudnia, zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na Trójwiejską Potańcówkę.

paź 12-13

sobota - niedziela, g. 10:00

Sopot,
bilety 290 - 1800 zł
Kup bilet
paź 16

środa, g. 09:00

bilety 299-799 zł
ulgowy 99 zł
Kup bilet
Już 12 grudnia będzie okazja, by potańczyć przy melodiach granych przez Poszukiwaczy Zaginionego Rulonu - tegorocznych laureatów grand prix Festiwalu "Nowa Tradycja" Polskiego Radia oraz Kapelę Przewłockiego. W programie wydarzeń towarzyszących konferencji znajdują się także warsztaty rękodzielnicze oraz warsztat dla animatorów i menedżerów kultury.

Trójwiejska Potańcówka to wyjątkowa okazja, by potańczyć przy polskiej muzyce i poznać podstawowe kroki polskich tańców tradycyjnych (ludowych). Jeżeli chcesz przekonać się, dlaczego muzyka polskiej wsi zachwyciła Chopina, przyjdź koniecznie 12 grudnia o godz. 19.30 do IKM! Do tańca zagrają Poszukiwacze Zaginionego Rulonu - tegoroczni laureaci grand prix Festiwalu "Nowa Tradycja" Polskiego Radia oraz Trójwiejska - nie mniej znamienita - Kapela Przewłockiego. Do zabawy w rytm tradycyjnych polek, oberków i mazurków zapraszać będą Seweryn Huzarski i Asia Gostkowska ze Stowarzyszenia "Trójwiejska". Wstęp wolny.

Zapraszamy na warsztaty na których "nowe" będziemy łączyć ze "starym" - w sensie dosłownym i przenośnym. Stare techniki rękodzielnicze z nowym materiałami, współczesnego człowieka nastawionego na szybki rezultat z mozolnym, wymagającym czasu pleceniem. W ramach bloków warsztatowych będzie można wykonać plecioną biżuterię z papieru lub tradycyjne ludowe cacko na choinkę. Przy okazji będzie można również pośpiewać tradycyjne pastorałki i kolędy. Ponadto zapraszamy na niecodzienne warsztaty antropologiczne dla animatorów kultury. Wstęp na wszystkie warsztaty wolny, konieczne wcześniejsze zapisy.

NOWE/STARE WARSZTATY - PROGRAM

środa 12 grudnia

11.00 -16.00 - Plecionkarstwo z papieru

Otwarte stoisko - zobacz jak z zużytych gazet można wykonać ozdoby na choinkę, biżuterię a nawet większe dzieła. Poświęć 15 minut, a odejdziesz z samodzielnie wykonanym dzwoneczkiem lub inną ozdobą.

Prowadzenie: Fundacja Kreacja Magia Rąk. Wstęp wolny, stoisko otwarte. Miejsce: hol główny Wydziału Nauk Społecznych UG.

15.30 - 18.30 Animator w terenie, czyli jak poznać społeczność lokalną

Warsztaty dla animatorów i menadżerów kultury, działaczy sektora pozarządowego i tych wszystkich, którzy są zaangażowani w sprawy lokalne, podczas których spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wykorzystać antropologię współczesności w animacji społecznej i kulturalnej.

Prowadzenie: Karolina Ciechorska-Kulesza, Beata Simlat-Żuk; Zakład Antropologii Społecznej IFSiD UG. Wstęp bezpłatny, liczba osób ograniczona. Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: warsztaty_nowedrogi@ikm.gda.pl

16.30 - 18.30 Stare Nowe Cacko

Warsztaty rękodzielniczo-śpiewacze w klimacie adwentowym. Zobacz jak wyglądały ludowe cacka na choinkę i spróbuj wykonać niektóre z nich. W kulturze ludowej takiej aktywności twórczej, podobnie jak innym pracom domowym, towarzyszyło śpiewanie. Dlatego podczas warsztatów sięgniemy do bogatego skarbca tradycyjnych kolęd i pastorałek. Śpiewanie będzie symultaniczne z działaniem manualnym.

Prowadzenie: Marta Domachowska, Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Wstęp bezpłatny, liczba osób ograniczona. Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: warsztaty_nowedrogi@ikm.gda.pl

TRÓJWIEJSKA POTAŃCÓWKA

Do tańca zagrają:

POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RULONU - zwycięzcy Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2012
Kapela wykonująca tradycyjną muzykę taneczną z Radomszczyzny i okolic.Skład kapeli nawiązuje do tradycji brzmieniowej z lat świetności i ogromnej popularności muzyki tanecznej na Radomszczyźnie, gdzie harmonie, skrzypce i instrumenty dęte stanowiły o kolorycie brzmieniowym kapel. Zespół sięga również do melodii starodawnych, gdzie dominuje brzmienie strunowe (skrzypce, basy) - oddając klimat wiejskich zabaw oraz atmosferę tajemniczych opowieści o zaginionym rulonie... Repertuar grupy to melodie taneczne z Radomszczyzny: mazurki, oberki, polki. Zespół powstał na początku 2012 roku. W tym samym roku grupa zakwalifikowała się do udziału w konkursach "Stara Tradycja" (konkurs towarzyszący festiwalowi "Wszystkie Mazurki Świata" - zespół otrzymał Nagrodę Publiczności) oraz "Nowa Tradycja", gdzie Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobyli Grand Prix festiwalu. W skład zespołu wchodzą muzycy znani z wielu innych grup (m.in. Dautenis, Burdon, Sporysz Polska, Melodia w Polsce, Kapela Kosa-Palec i in.).

Małgorzata Makowska - harmonia pedałowa / basy
Olena Yeremenko - skrzypce
Marcin Drabik - skrzypce
Jacek Mazurkiewicz - kontrabas
Paweł Nowicki - baraban

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8y6whOO346c
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8y6whOO346c

KAPELA PRZEWŁOCKIEGO
Kapela z Gdańska, zajmuje się przede wszystkim tańcami wirowymi, czyli mazurkami. Głównie od Jana Kmity, ale też Jana Gacy, Tadeusza Jedynaka i braci Tarnowskich. Dużo czasu muzycy spędzili na słynącej z polek Suwalszczyznie u Franciszka Racisa. Czerpią także z innych regionów jak Lubelszczyzna, Kurpie, Podlasie. Przez te kilka lat od założenia w 2007 roku, ruchem wirowym kapela zatoczyła pełne koło mazurkowe i dotarła z powrotem do Mazowsza Południowego, na którym królował ś.p. Mistrz nad Mistrzami, Kazimierz Meto. Z repertuarem wystąpi na najbliższej Trójwiejskiej potańcówce w Instytucie Kultury Miejskiej. Kapela otrzymała wyróżnienie w konkursie Stara Tradycja podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2011, III miejsce w kategorii kapel podczas XVIII Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych POWIŚLAKI 2011 w Maciejowicach oraz I miejsce podczas 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2011 w Kazimierzu w kategorii Folklor Rekonstruowany. Kapela aktywnie działa na rzecz upowszechniania polskiej kultury tradycyjnej w ramach Stowarzyszenia "Trójwiejska".


Justyna Mazurkiewicz - bębenek obręczowy, śpiew
Joanna Gostkowska - basy, śpiew
Marek Przewłocki - skrzypce, śpiew