stat
Impreza już się odbyła

Nowe książki w zbiorach Biblioteki Gdańskiej

Po raz drugi w tym roku prezentujemy przegląd najnowszych nabytków Działu Nowej Książki. Zwiedzający znajdą tu tytuły omawiające aktualne problemy społeczne, polityczne i kulturowe, fascynujące biografie, opracowania literackie, literaturę faktu i literaturę piękną, pozycje nagrodzone i te z Gdańskiem w tle, wydawnictwa polskie i zagraniczne. Dodatkiem jest mini wystawa publikacji, których temat przewodni stanowi epidemia.

W 2008 roku Miasto Gdańsk utworzyło Nagrodę Literacką Europejski Poeta Wolności. Nominowani w tegorocznej edycji poeci i poetki pochodzą z ośmiu europejskich państw. Wszystkich można zobaczyć na wystawie. Pozostając przy literaturze warto zwrócić uwagę na wyjątkowe wydanie opowiadań Niedźwiedzi bóg japońskiej powieściopisarki i eseistki Hiromi Kawakami. Zachęcamy też do sięgnięcia po Mòje stronę. Utwory zebrane Jana Piepki, jednego z najciekawszych kaszubskich twórców XX wieku.

Zapraszamy w literacką podróż po Bieszczadach, barwnie opisanych przez Waldemara Bałdę w książce Serce Bieszczadów. Opowieść o Ustrzykach Górnych i na Mazury, zatrzymane w kadrze Krzysztofa Hejke, w albumie Mazury. Obrazy nostalgii. A skoro mowa o przyrodzie, to nie sposób pominąć aktualnych dylematów związanych z jej ochroną. W książce Ciemność w obronie mroku, Sigri Sandberg wyjaśnia, czym jest zanieczyszczenie świetlne i związane z nim zagrożenia.

Z problemami społecznymi mierzą się m.in. Jacek Hołub w reportażu Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera, Andrea Gillies we wspomnieniach Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat z chorobą Alzeheimera, czy Wojciech Tochman w cyklu reportaży Wściekły pies.

Nie może zabraknąć pięknie wydanych, również obcojęzycznych, albumów o malarstwie, czy o relacjach między modą a religią, ale także opracowań, których autorzy korzystali ze zbiorów PAN BG. Są to m.in. Kościół świętego Józefa w Gdańsku. Dzieje i zabytki Andrzeja Januszajtisa i Tematyka moralistyczna w gdańskiej sztuce świeckiej XVI i XVII wieku Magdaleny Mielnik.

W dwóch odrębnych gablotach znajduje się wybór opracowań naukowych, historycznych i współczesnych podejmujących temat epidemii dziesiątkujących ludzkość, a także wybór literatury pięknej podchodzącej do tego zagadnienia czasem w bardzo nieoczekiwany sposób. Mini wystawa nawiązuje do ekspozycji Compendium epidemiae, która jest dostępna w gmachu historycznym do 27 lipca.

Wystawę nowych nabytków można oglądać od 6 lipca do 24 sierpnia 2020 r. w nowym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej, przy ul. Wałowej 24.

Autorki wystawy:
Joanna Śliwa
Anna Więcek