Początek każdego roku to w PAN Bibliotece Gdańskiej okazja do zaprezentowania zbiorów specjalnych nabytych w minionym roku. Także i tym razem na wystawie zobaczymy wybór najcenniejszych i najciekawszych obiektów, które trafiły do zbiorów w 2020 roku poprzez darowizny od osób prywatnych i instytucji lub zostały zakupione w antykwariatach, na aukcjach, wyszperane na allegro.pl albo na Jarmarku Dominikańskim. Są to dokumenty rękopiśmienne, stare druki, grafiki, mapy, pocztówki i fotografie, exlibrisy i numizmaty.
Wystawa czynna od 26 stycznia do 19 marca 2021 roku w budynku historycznym przy ul. Wałowej 15 (w poniedziałki 9.00-18.00, od wtorku do piątku 9.00-15.00).Na uwagę zasługują m.in. listy Ottona von Bismarcka do przyjaciela Aleksandra von Below-Hohendorf, polityka i zarządcy dóbr w Wysokiej k. Pasłęka, czy też bogato zdobiony sztambuch rodziny Krause z miejscowości Matule w pow. sztumskim z 1. połowy XIX w. Wśród druków znajdziemy osiemnastowieczny almanach gotajski i kalendarz genealogiczny ze sztychami Daniela Chodowieckiego. Ucieszyła nas też możliwość pozyskania woluminu ze znakami własnościowymi naszej Biblioteki uznawanego dotąd za stratę wojenną. Zawiera on satyryczne pisma wyznaniowo-polemiczne z XVI w. autorstwa Johanna Fischarta. Zbiory kartograficzne wzbogaciły się o mapę ziem Rzeczypospolitej z 1694 r. autorstwa A. H. Jaillota oraz schematyczny plan kanalizacji Sopotu z początku XX w. Dokumenty życia społecznego zadziwiają różnorodnością i wielkością form. Na plakacie sprzed blisko stu lat, para w osiemnastowiecznych strojach patrzy na panoramę Gdańska. Jest w tym obrazie jakaś nostalgia i ponadczasowe piękno, które uchwycił autor Fritz Pfuhle. Zdziwienie mogą wzbudzić wlepki kibiców Arki i Lechii, które choć raz bezkonfliktowo znajdą się obok siebie. Do zbiorów numizmatycznych trafiła moneta kolekcjonerska wyemitowana prze NBP upamiętniająca
złotówkę gdańską wybijaną za czasów panowania króla Augusta III Wettina, a także ołowiana gdańska plomba pocztowa z 1710 r. będąca gwarantem nienaruszalności przesyłek. Nowe nabytki w zbiorach graficznych charakteryzuje pewnego rodzaju równowaga pomiędzy dziewiętnastowieczną ikonografią Gdańska i okolic, starszymi artystami związanymi z Gdańskiem jak Jeremias Flack oraz dowcipnej a prześmiewczej serii rycin Daniela Chodowieckiego a rycinami związanymi z Wileńszczyzną, przywiezionymi przez nowych mieszkańców Gdańska. Ponadto zobaczyć można fotografie Cezarego Kasprzykowskiego dokumentujące stan wojenny i kolekcję fotografii Mariana Madeyskiego dotyczącą komunikacji miejskiej w Gdańsku w latach 1945-1947.
Kontakt do koordynatora wystawy:
Stefania.Sychta@bg.pan.pl