stat
Impreza już się odbyła

O bogactwie piwnego świata i Beer Cuisine

20 września - 6 października 2024, g. 12:00

Wstęp wolny

17 września 2024 - 31 maja 2025, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Gdańsk to najbogatsze w tradycje piwowarskie miasto w Polsce.

Dlatego właśnie tutaj, w stolicy polskiego piwa, odbędzie się pierwszy wykład powstającej Akademii Piwa. O piwnych ingrediencjach, stylach, metodach produkcji, celebracji, sztuce łączenia piwa z żywnością i o „beer cuisine” porozmawiają Piotr Bikont i Sławomir Pahlke.

Pierwszy to znany performer, reżyser, krytyk kulinarny (znany m.in. z duetu z R. Makłowiczem ), drugi to miłośnik regionalnych smaków i tradycji, współtwórca Akademii Piwa, przewodniczący Pomorskiego Klubu Dobrej Marki, zrzeszającego producentów żywności województwa pomorskiego.

Akademia Piwa - z deklaracji programowej:

"Celem Akademii Piwa jest:

a. krzewienie świadomości bogactwa piwnego świata, jego tradycji związanych z metodami produkcji, składnikami, celebracją towarzyszącą rozsądnej degustacji, łączeniem z żywnością i recepturami,

b. kreowanie wizerunku jako napoju będącego elementem naszego dziedzictwa kulturowego i bogatej historii piwowarstwa,

c. zachęcanie do odtwarzania zapomnianych stylów piwa."

Wśród Członków Założycieli Akademii Piwa są m.in: Ziemowit Fałat ( autor wielu książek o piwie ) , dr Andrzej Sadownik z Warszawy ( "ojciec" polskiego piwowarstwa domowego ), Agnieszka Wołczaska z Wroclawia ( bankowiec, wielbicelka piwa, organizatorka wrocławskich warsztatów piwnych ), Jacek Szkalrek ( prezes Slow Food Polska ), Artur Szudrowicz ( autor największego portalu wielbicieli piwa browar.biz ), Robert Makłowicz i Piotr Bikont ( przedstawiać nie trzeba ), Olgierd Koprowski ( znany prawnik gdański, wiebiciel Dobrego Smaku ), Sławomir Pahle ( notka wyżej ) i in.

„Wykład” Akademii odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, w ramach cyklicznej imprezy Antystress, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

A po Antystressie... degustacja piwa Koźlak i Żywe ( Browar AMBER);
Piwo Żywe, o którym m.in. będzie mowa na spotkaniu i na którego degustację zapraszamy, jest jedynym polskim piwem posiadającym rekomendację międzynarodowej organizacji Slow Food, a Koźlak unikalnym piwem na polskim rynku, o rubinowej barwie i charakterystycznym smaku prażonego słodu jęczmiennego. W styczniu wybrany jako Najlepsze Piwo w Polsce spośród kilkuset produkowanych piw w Polsce ( plebiscyt największego polskiego portalu wielbicieli piwa Browar.biz)