stat
Impreza już się odbyła

O tym, jak okręgi jednomandatowe mogłyby wpłynąć na skład Sejmu i czy warto odebrać partiom politycznym finansowanie z budżetu państwa - toczyć się będzie w ECS otwarta dyskusja.

lis 29

piątek, g. 19:00

Na zaproszenie
- Namawiamy obywateli do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do udziału w wyborach. Często jednak trudno nam ocenić, jaki wybór byłby dla nas rzeczywiście dobry, sugerujemy się politycznymi sympatiami. A zależy nam na tym, aby był to wybór jak najbardziej świadomy - mówi Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS, szefowa Wydziału Projektów Obywatelskich. - Nasza debata ma rzeczowy charakter. Naszymi mówcami nie są politycy, ale eksperci, którzy przypomną nam, jak dziś wybieramy posłów i senatorów, jak są finansowane partie polityczne i co się może zmienić po referendum.

Przesłanką organizatorów jest, aby słuchacze - nim rozpocznie się rozmowa o tym, kto i dlaczego popiera takie a nie inne rozwiązanie - poznali szerszy kontekst tematu.
- Chcielibyśmy, aby uczestnicy i uczestniczki debaty mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak działa system wyborczy, a także, jak finansuje się działalność partii politycznych na świecie - zapowiada Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, pomysłodawca debaty.

W trakcie spotkania opiniami na tematy referendalne będzie mogła również podzielić się publiczność.

Zaproszenie do debaty przyjęli:

Jerzy Stępień - prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997-1999) oraz senator I i II kadencji (1989-1993)
Piotr Uziębło - prawnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, w kręgu jego zainteresowań naukowych są m.in. demokracja partycypacyjna, wybory, prawo parlamentarne i legislacja
Marcin Gerwin - politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej
Weronika Przecherska - od 2011 roku pracuje jako analityczka polityczna w Instytucie Obywatelskim, współpracowała z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce (2009-2011).
Spotkanie prowadzi Magdalena Błędowska, redaktor naczelna "Dziennika Opinii Krytyki Politycznej".