Bliski Wschód to obecnie jedna z największych aren wojennych XXI w. Przetoczyło się tamtędy setki konfliktów, które często oddziałują na sąsiadujące: Afrykę Północno-Wschodnią, na Półwysep Arabski czy Azję Centralną. Niektórzy komentatorzy mówią, że to tutaj najbardziej rozwinięte mocarstwa przeniosły swoje działania i tutaj rozgrywa się ich rywalizacja. W mniejszym stopniu obchodzi ich ludność rdzenna, która często staje się tylko ofiarą.
Bliski Wschód od dawna stanowi wielką beczkę prochu. Mieszkanka etniczna, religijna, problemy społeczne głodu, zacofania, walka o surowce i wodę wszystko to sprawia, że ten obszar to niezwykle wrażliwe miejsce. Jest gotowy zapłonąć od najmniejszej iskry.
O problemach związanych z wojną na Bliskim Wschodzie, o ludziach i mocarstwach w to zamieszanych opowie dziennikarz i podróżnik Dominik Sipiński. Jako niezależny reporter specjalizuje się w tematyce konfliktów i ich następstw. Interesuje się zagadnieniami uchodźczymi oraz polityką międzynarodową, szczególnie w miejscach rzadko trafiających na nagłówki gazet. Publikował teksty reporterskie m.in. z Timoru Wschodniego, Sahary Zachodniej, Kurdystanu, Tajlandii, Indonezji i Bośni. Doktorant na Central European University w Wiedniu badający zagadnienia państwowości, ruchów narodowowyzwoleńczych i secesji. Analityk sektora lotniczego dla ch-aviation i Polityki Insight.
Moderatorem spotkania będzie Mirosław Pachowicz - podróżnik, bloger, muzyk i nauczyciel.
Wydarzenie jest częścią cyklu "Cały ten świat daleki...", odbywających się w Bibliotece Społecznej przy ul. Hożej na gdańskich Stogach. Nie jest to pomysł nowy. Miejsce to bowiem od lat jest ważnym centrum kultury i spotkań w dzielnicy. Wielokrotnie na fotelach prelegentów zasiadali przyjaciele Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze, którzy dzielili się swoimi opowieściami. Tym razem jednak, postanowiliśmy pójść krok dalej. Dzięki dofinansowaniu ze strony Miasta Gdańska udało się zaprosić kilka ciekawych osób dziennikarzy, podróżników-hobbystów czy blogerów którzy podróżą nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także w ramach dziennikarskiego fachu czy nieodpartej potrzeby zgłębiania tajemnic świata. To ludzie, którzy szukają niezwykłych historii, stają się ich obserwatorami, a niejednokrotnie także ich częścią.
Ideą przyświecającą całemu cyklowi jest pokazanie świata w szerokim kontekście. Poruszymy zatem problematykę ekologii, przenikania kultur, emancypacji mniejszości, problemów cywilizacyjnych czy wojen. Nie zabraknie tematów trudnych, ale znajdzie się też miejsce na pocztówki z pięknych plaż. Nie zabraknie historii, ale będzie też miejsce na współczesność.