stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W roku 2022 wspominamy rocznicę 150-lecia śmierci polskiego kompozytora, autora oper narodowych - Stanisława Moniuszki (1819-1872). To wyśmienita okazja, aby przedstawić i promować w Gdańsku to, co oprócz oper, okazało się mieć największy potencjał, czyli muzykę sakralną kompozytora. Dlatego w dniach 27-30 maja w ramach wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© pod hasłem MONIUSZKO_150 przedstawimy Państwu cztery monograficzne koncerty poświęcone twórczości tego wybitnego artysty.

sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
Wileńskie kompozycje Stanisława Moniuszki na koncercie inauguracyjnym wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ 2022® WIOSNA: MONIUSZKO_150

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W tym roku upamiętniamy 150 rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki, wielkiego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Ten czas to wyjątkowa okazja, by móc zaprezentować Państwu twórczość sakralną artysty, która dotychczas pozostawała w cieniu powszechnie znanych, wielkich oper narodowych. To zbiór muzyczny dzieł, które zawierają w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny, wynikający z potrzeb wewnętrznych artysty, zdające się dotykać najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia.

Inaugurujemy festiwal mocnym gdańsko-wileńskim akcentem nawiązującym do ścisłej współpracy Gdańska z miastem partnerskim - Wilnem. W trakcie koncertu w piątek 27 maja o godz. 19.00 tradycyjnie we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku gdańscy artyści Filip Cieszyński przy organach, dyrygenci Beata Śnieg i Michał, a także chóry Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku: Chór żeński "Gaudium per Canto" oraz Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu przedstawią utwory z czasów wileńskich, m.in. dwie msze na chór żeński i organy, które gdańskie studentki wykonują od wielu już lat z ogromną dbałością o kształt artystyczny.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie! Zapraszamy do Gdańska! Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy!

+ Filip Cieszyński - organy

+ Beata Śnieg - dyrygent
doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej Dyrygentura. Absolwentka oraz pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez pięć lat pełniła funkcję asystenta Międzywydziałowego Chóru Uczelnianego, a od października 2021 roku prowadzi Chór Żeński Gaudium per Canto na w/w Uczelni. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Finalistka i Laureatka Nagrody Specjalnej Konsul Honorowej Republiki Włoskiej Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii we Wrocławiu. Założyciel, dyrygent, kierownik artystyczny Chóru Music Everywhere, z którym koncertuje i zdobywa liczne nagrody na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej od 2010 roku. Od roku 2014 pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku. Jest regularnym uczestnikiem Seminarium dla Dyrygentów oraz trzykrotnym dyrygentem-asystentem podczas Sesji Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, działającego w ramach projektu Akademia Chóralna. Praktykę dyrygencką rozwijała również prowadząc oraz współprowadząc takie zespoły jak Chór Kameralny Kolektyw Wokalny, Chór Kameralny Duc In Altum czy Chór Kameralny Gdańskiej Akademii Seniora. W latach 2009-2012 brała czynny udział w wielu projektach muzycznych współpracując z Cappellą Gedanensis. W latach 2014 - 2021 Beata Śnieg była nauczycielem oraz organizatorem wielu konkursów i koncertów w Szkole Towarzystwa Edukacyjnego Vizja.

+ Michał Kozorys - dyrygent
urodzony w 1980 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyrygentura chóralna oraz wychowanie muzyczne). W 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu gdańskiej Akademii Muzycznej. Od września 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału (od 2020 roku III kadencję). Pracuje także w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu, prowadząc chór dziecięcy oraz orkiestrę smyczkową. Jest założycielem i dyrygentem chóru kameralnego Supra Vocalis Ensemble. Jest dyrygentem Gdańskiego Chóru Lekarzy działającego przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. W latach 2006-2011 pełnił funkcję asystenta dyrygenta Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2007-2017 był koordynatorem regionalnym ogólnopolskiego projektu MKiDN "Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska", wspierającego rozwój chórów szkolnych.

Z prowadzonymi przez siebie zespołami występował w Polsce, jak i za granicą i zdobył ponad 40 nagród na festiwalach i konkursach chóralnych. Bierze także czynny udział w pracach jury konkursów chóralnych i wokalnych. W 2014 roku otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2020 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP.

+ Chór żeński "Gaudium per Canto"
Chór Gaudium per Canto powstał w 1995 roku z inicjatywy prof. Henryka Gostomskiego. Dyrygentem zespołu od chwili powstania do czerwca 2021 roku była prof. Anna Fiebig. Od października 2021 roku rolę tę przejęła dr Beata Śnieg. Zespół czynnie uczestniczy w życiu artystycznym macierzystej uczelni. Swym śpiewem uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości, jak również występuje w salach koncertowych i estradach trójmiejskich i ogólnopolskich. Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory dawne, jak i klasyczne, aż do często bardzo nowatorskich kompozycji współczesnych. W kwietniu 2013 r. wraz z innymi akademickimi chórami oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta, chór nagrał płytę Wojciech Kilar "Angelus, Exodus, Victoria" (DUX) uhonorowaną Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii "Album Roku: muzyka symfoniczna i koncertująca". W maju 2018 r. wraz z solistami, innymi akademickimi chórami oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta, chór nagrał płytę CD live Stanisław Moniuszko. Straszny dwór (DUX) nominowaną do Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2019" w kategorii "Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa".

+ Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
powstał on w 2016 r. W maju tego samego roku chór otrzymał Złoty Dyplom podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot, a w kwietniu 2017 roku zdobył 2 Złote Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2017 w Bratysławie. W grudniu 2016 roku zespół wziął udział jako chór warsztatowy w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Chóralnych prowadzonych przez prof. Paula Crabba (USA). W grudniu 2017 roku chór uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych "KoChAM muzykę współczesną" w Katowicach, występując m.in. w Sali Głównej NOSPR. W lutym 2018 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na wyspie Jeju w Korei Południowej, a w maju wziął udział w koncercie oraz nagraniu opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki wieńczącej obchody Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Płyta ta była nominowana do nagrody Fryderyk 2019. W maju 2019 roku zespół zdobył Grand Prix, Złoty Dyplom oraz Nagrodę Specjalną na 15. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Mundus Cantat Sopot 2019". W październiku 2021 roku chór wziął udział w nagraniu płyty z kolędami "Między niebem a ziemią. aMuzowe kolędowanie". Na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Cantu Gaudeamus", który odbył się w grudniu 2021 roku w Białymstoku, chór zdobył Złoty Dyplom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Samorządu Województwa Pomorskiego.


Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Fundacja Trinitas Artis, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Parafia pw. św. Jana Bosko, AMRS Production

Partnerzy: Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Hotel Gryf, PWM, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Festiwal ORGANy PLUS+® jest członkiem European Festival Associacion EFFE.
Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane na miejscu na godzinę przed koncertem.
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane na miejscu na godzinę przed koncertem.
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Przeczytaj także