stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+ 2022 | Moniuszko I: Wilno

W roku 2022 wspominamy rocznicę 150-lecia śmierci polskiego kompozytora, autora oper narodowych - Stanisława Moniuszki (1819-1872). To wyśmienita okazja, aby przedstawić i promować w Gdańsku to, co oprócz oper, okazało się mieć największy potencjał, czyli muzykę sakralną kompozytora. Dlatego w dniach 27-30 maja w ramach wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© pod hasłem MONIUSZKO_150 przedstawimy Państwu cztery monograficzne koncerty poświęcone twórczości tego wybitnego artysty.

Wileńskie kompozycje Stanisława Moniuszki na koncercie inauguracyjnym wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ 2022® WIOSNA: MONIUSZKO_150

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W tym roku upamiętniamy 150 rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki, wielkiego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Ten czas to wyjątkowa okazja, by móc zaprezentować Państwu twórczość sakralną artysty, która dotychczas pozostawała w cieniu powszechnie znanych, wielkich oper narodowych. To zbiór muzyczny dzieł, które zawierają w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny, wynikający z potrzeb wewnętrznych artysty, zdające się dotykać najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia.

Inaugurujemy festiwal mocnym gdańsko-wileńskim akcentem nawiązującym do ścisłej współpracy Gdańska z miastem partnerskim - Wilnem. W trakcie koncertu w piątek 27 maja o godz. 19.00 tradycyjnie we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku gdańscy artyści Filip Cieszyński przy organach, dyrygenci Beata Śnieg i Michał, a także chóry Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku: Chór żeński "Gaudium per Canto" oraz Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu przedstawią utwory z czasów wileńskich, m.in. dwie msze na chór żeński i organy, które gdańskie studentki wykonują od wielu już lat z ogromną dbałością o kształt artystyczny.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie! Zapraszamy do Gdańska! Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy!

+ Filip Cieszyński - organy

+ Beata Śnieg - dyrygent
doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej Dyrygentura. Absolwentka oraz pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez pięć lat pełniła funkcję asystenta Międzywydziałowego Chóru Uczelnianego, a od października 2021 roku prowadzi Chór Żeński Gaudium per Canto na w/w Uczelni. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Finalistka i Laureatka Nagrody Specjalnej Konsul Honorowej Republiki Włoskiej Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii we Wrocławiu. Założyciel, dyrygent, kierownik artystyczny Chóru Music Everywhere, z którym koncertuje i zdobywa liczne nagrody na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej od 2010 roku. Od roku 2014 pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku. Jest regularnym uczestnikiem Seminarium dla Dyrygentów oraz trzykrotnym dyrygentem-asystentem podczas Sesji Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, działającego w ramach projektu Akademia Chóralna. Praktykę dyrygencką rozwijała również prowadząc oraz współprowadząc takie zespoły jak Chór Kameralny Kolektyw Wokalny, Chór Kameralny Duc In Altum czy Chór Kameralny Gdańskiej Akademii Seniora. W latach 2009-2012 brała czynny udział w wielu projektach muzycznych współpracując z Cappellą Gedanensis. W latach 2014 - 2021 Beata Śnieg była nauczycielem oraz organizatorem wielu konkursów i koncertów w Szkole Towarzystwa Edukacyjnego Vizja.

+ Michał Kozorys - dyrygent
urodzony w 1980 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyrygentura chóralna oraz wychowanie muzyczne). W 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu gdańskiej Akademii Muzycznej. Od września 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału (od 2020 roku III kadencję). Pracuje także w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu, prowadząc chór dziecięcy oraz orkiestrę smyczkową. Jest założycielem i dyrygentem chóru kameralnego Supra Vocalis Ensemble. Jest dyrygentem Gdańskiego Chóru Lekarzy działającego przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. W latach 2006-2011 pełnił funkcję asystenta dyrygenta Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2007-2017 był koordynatorem regionalnym ogólnopolskiego projektu MKiDN "Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska", wspierającego rozwój chórów szkolnych.

Z prowadzonymi przez siebie zespołami występował w Polsce, jak i za granicą i zdobył ponad 40 nagród na festiwalach i konkursach chóralnych. Bierze także czynny udział w pracach jury konkursów chóralnych i wokalnych. W 2014 roku otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2020 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP.

+ Chór żeński "Gaudium per Canto"
Chór Gaudium per Canto powstał w 1995 roku z inicjatywy prof. Henryka Gostomskiego. Dyrygentem zespołu od chwili powstania do czerwca 2021 roku była prof. Anna Fiebig. Od października 2021 roku rolę tę przejęła dr Beata Śnieg. Zespół czynnie uczestniczy w życiu artystycznym macierzystej uczelni. Swym śpiewem uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości, jak również występuje w salach koncertowych i estradach trójmiejskich i ogólnopolskich. Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory dawne, jak i klasyczne, aż do często bardzo nowatorskich kompozycji współczesnych. W kwietniu 2013 r. wraz z innymi akademickimi chórami oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta, chór nagrał płytę Wojciech Kilar "Angelus, Exodus, Victoria" (DUX) uhonorowaną Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii "Album Roku: muzyka symfoniczna i koncertująca". W maju 2018 r. wraz z solistami, innymi akademickimi chórami oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta, chór nagrał płytę CD live Stanisław Moniuszko. Straszny dwór (DUX) nominowaną do Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2019" w kategorii "Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa".

+ Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
powstał on w 2016 r. W maju tego samego roku chór otrzymał Złoty Dyplom podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot, a w kwietniu 2017 roku zdobył 2 Złote Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2017 w Bratysławie. W grudniu 2016 roku zespół wziął udział jako chór warsztatowy w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Chóralnych prowadzonych przez prof. Paula Crabba (USA). W grudniu 2017 roku chór uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych "KoChAM muzykę współczesną" w Katowicach, występując m.in. w Sali Głównej NOSPR. W lutym 2018 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na wyspie Jeju w Korei Południowej, a w maju wziął udział w koncercie oraz nagraniu opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki wieńczącej obchody Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Płyta ta była nominowana do nagrody Fryderyk 2019. W maju 2019 roku zespół zdobył Grand Prix, Złoty Dyplom oraz Nagrodę Specjalną na 15. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Mundus Cantat Sopot 2019". W październiku 2021 roku chór wziął udział w nagraniu płyty z kolędami "Między niebem a ziemią. aMuzowe kolędowanie". Na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Cantu Gaudeamus", który odbył się w grudniu 2021 roku w Białymstoku, chór zdobył Złoty Dyplom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Samorządu Województwa Pomorskiego.


Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Fundacja Trinitas Artis, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Parafia pw. św. Jana Bosko, AMRS Production

Partnerzy: Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Hotel Gryf, PWM, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Festiwal ORGANy PLUS+® jest członkiem European Festival Associacion EFFE.
Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane na miejscu na godzinę przed koncertem.
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane na miejscu na godzinę przed koncertem.
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Przeczytaj także