stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

The craft of improvisation
Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

lis 6

środa, g. 20:00

Wstęp wolny
lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Właściwie organy składają się z tysięcy fletów różnej wielkości, bo przecież każda piszczałka działa tak jak flet prosty - rozdwojony słup powietrza wdmuchiwany do wnętrza rurki pod ciśnieniem powoduje powstanie fali, którą słyszymy jako dźwięk. Zapytałby ktoś - po co jeszcze jeden flet, czyż organy nie byłyby samowystarczalne? No dobrze, a ja na to odpowiem - dlaczego właściwie mamy Baśnie tysiąca i ...jednej nocy? Czy tysiąc to za mało? Za mało, bo ta jedna dodatkowa, to była właśnie ta noc wyjątkowa, która zdecydowała, że wszystkie wcześniejsze opowieści tysiąca innych nocy nie były tylko mile spędzoną chwilą, ale miały jakiś cel i sens. Także w trakcie naszego koncertu ten jeden, zwykły, dodatkowy, prosty flet pod palcami holenderskiego mistrza - Erana Wejsbluma uwypukli nam jak niezwykłe mamy organy w Gdańsku, w kościele Św. Trójcy. Posłuchamy jak fantastyczne opowieści można snuć na tym pięknym instrumencie, a właściwie na obu z nich, bo, zapewniam, moc czarodziejskiego fletu prostego będzie z nami. Usłyszymy opowieści, które będą powstawały na naszych oczach, a raczej uszach. Wszystko, co zadzieje się w trakcie drugiego koncertu jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ to będzie czysta, żywa, radosna, niepowtarzalna improwizacja. Głównym narratorem będzie jeden z najznakomitszych mistrzów tego gatunku - Sietze de Vries.

O jego klasie niech świadczy opinia światowych krytyków, którzy jednogłośnie stwierdzają, że gdyby współcześnie Bach narodził się powtórnie, nazywałby się właśnie - de Vries.

Po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Gdańsku, po raz pierwszy w kościele Św. Trójcy i po raz pierwszy w wykonaniu holenderskich mistrzów światowa premiera improwizacji na temat fug gdańskiego kompozytora doby baroku - Daniela Magnusa Gronaua. Nie może tam zabraknąć nikogo, kto uwielbia muzykę na żywo, muzykę dawną, muzyką improwizowaną, po prostu - kto uwielbia muzykę. Zapraszamy w czwartek 12 października na godziną 19.00. To będzie historyczny moment w kulturze muzycznej naszego miasta.

Festiwal ORGANy PLUS+
jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Sietze de Vries

Praeambulum (Veni Creator)
Psalm 140: Partita na temat psalmu 140 w technice alternatim z fletem prostym

Jacob van Eyck (c.1590-1657)

Wariacje na flet prosty

Georg Philipp Telemann (1681-1767)

Fantasia I

Sietze de Vries

improwizacje na tematy ze zbioru 517 fug Daniela Magnusa Gronaua (±1699-1747)
Vivace nr 251
Alla breve nr 100
Vivace nr 67

Jacob van Eyck (c.1590-1657)

Nachtegael

Sietze de Vries

Psalm 33: Partita na temat psalmu 33 w technice alternatim z fletem prostym
Postludium (Veni Creator)