ORGANy PLUS+2021/ Mity i Filozofia Pałac Opatów Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+2021/ Mity i Filozofia

Wydarzenie w ramach

W piątek 1 października o godz. 19.00 po raz pierwszy festiwal ORGANy PLUS+® zawita do rokokowego Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Sali Muzycznej dokładnie w taki sam sposób, jak robiono to w osiemnastym wieku posłuchamy muzyki w stylu galant w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire pod kierunkiem François-Xaviera Lacroux. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku będziemy mieli niepowtarzalną możliwość posłuchać frankofońskiej muzyki, która rozbrzmiewała nie tylko we francuskich pałacach, ale również w salonach Nowego Świata.

W prezentowanym programie zawarte zostały bowiem utwory pochodzące ze zbioru skompletowanego przez Kawalera de Chavoye, namiestnika Ludwika XV w Nowej Francji (czyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej) i wielkiego miłośnika kantat. W latach dwudziestych XVII wieku, odziedziczył on lenno w Normandii, co stało się okazją do podroży na Stary Kontynent oraz pozwoliło mu na skompletowanie i wydanie zbioru kantat, oscylujących między estetyką francuską a włoską: dzieła François Couperin'a, Baptistin'a Stuck'a, Louis-Nicolas Clérambault'a spotykają się tutaj w "zjednoczeniu stylów" ("réunion des goûts"), uzupełnione przez utwory instrumentalne Michel'a de Monteclair. Zbiór kantat, który trafił w ręce muzyków, pochodzi z prywatnej kolekcji i jest tym bardziej interesujący, iż zawiera kilka fragmentów dotąd nieznanych i prezentowanych po raz pierwszy w Polsce.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci architektura Pałacu Opatów, oryginalne umiejscowienie muzyków na piętrze ponad Salą Muzyczną, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!

Les Chantres de Saint-Hilaire
Francuski zespół specjalizujący się w muzyce baroku, którego stała siedziba mieści się w Sauternes (w departamencie Gironde we Francji). Działalność zespołu skupia się na francuskiej muzyce sakralnej wczesnego baroku, jednakże Les Chantres de Saint-Hilaire chętnie sięgają również po repertuar takich kompozytorów jak Rameau, Couperin czy Charpentier.
Skład zespołu:
Cécile Larroche - sopran, Guillaume Figiel Delpech - haute-contre, Michel Coppé - skrzypce, Isabelle Duluc - skrzypce, viola da gamba, Florian Abdesselam - obój, Benoît Fallai - teorba, Barbara Bajor - fagot, flet prosty, Benoît Bératto - kontrabas, violone i wiolonczela, Takahisa Aida - klawesyn, organy, François-Xavier Lacroux - traverso i prowadzenie zespołu

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
  • Bilet ulgowy
    30 zł
Karnety w cenie 100/160zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu.