W związku ze zbliżającą się 43 rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego, Grupa Rekonstrukcji Historycznych "SOJUSZ" wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski, pragnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Tego dnia mieszkańcy Gdańska będą mogli zobaczyć zabytkowe, epokowe pojazdy, którymi poruszały się służby biorące udział w pacyfikacji dążeń niepodległościowych Polaków. Obchody zaplanowane są na 15 grudnia 2024r. w godzinach 10-16 na skrzyżowaniu ulic Długi Targ - Mieszczańska - Kuśnierska (obok Fontanny Neptuna).
Obchody 43 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego - Program:
10:00 - Start - diorama, możliwość zapoznania się z pojazdami, umundurowaniem, wyposażeniem, uzbrojeniem służb z okresu stanu wojennego
12:00 - Rekonstrukcja - dynamiczne starcia ludności cywilnej z oddziałami ZOMO, Milicją, przedstawienie represji wobec protestujących - aresztowania, przeszukania, rewizje, itd. (pierwszy pokaz)
12:30-14:00 - Mniejsze scenki, możliwość zapoznania się z pojazdami, umundurowaniem, uzbrojeniem służb z okresu stanu wojennego
14:00 - Rekonstrukcja - dynamiczne starcia ludności cywilnej z oddziałami ZOMO, Milicją, przedstawienie represji wobec protestujących - aresztowania, przeszukania, rewizje, itd. (drugi pokaz)
15:00-16:00 - Zakończenie
Poniżej lista pojazdów, które uczestniczyły w tamtych tragicznych wydarzeniach i będzie można je zobaczyć w dniu wydarzenia:
- Jelcz Hydromil - Milicja (popularna "armatka wodna")
- Fiat 125P (Milicja),
- Nysa 522 (z zestawem nagłośnieniowym tzw. "propaganda"),
- UAZ 469B,
- BRDM-2 (Kołowy opancerzony transporter rozpoznawczy)
- ZIŁ-131 Wojskowa ciężarówka z zabudową dowodzenia.
Aby wydarzeniu nadać realizmu wokół pojazdów będą się przemieszczać członkowie stowarzyszenia ubrani w oryginalne mundury Milicji Obywatelskiej, ZOMO, Wojska oraz osoby cywilne w strojach z epoki.
Widzowie będą mogli zapoznać się z ulotkami kolportowanymi przez działaczy Solidarności oraz ulotkami propagandowymi i odezwami do obywateli drukowanymi przez władze PRL.
Tego dnia odbędą się
dwie inscenizacje, w których weźmie udział ok. 100 rekonstruktorów odtwarzających formacje mundurowe jak i cywilów. Pokażemy starcia robotników i ludności cywilnej z Milicją Obywatelską i oddziałami ZOMO, represje ze strony aparatu państwowego, życie codzienne obywateli w czasie stanu wojennego.
Impreza będzie miała charakter wydarzenia kulturalnego.