„Lipiec 1410 roku. W malborskim zamku, największej twierdzy średniowiecznej Europy wszyscy z niecierpliwością oczekiwali wieści o losach wielkiej armii Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, która wyruszyła na spotkanie wojsk polsko-litewskich...” OBLĘŻENIE MALBORKA nawiązuje do faktów historycznych. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem król Jagiełło na czele wojsk polsko-litewskich ruszył pod Malbork, który okazał się twierdzą nie do zdobycia. Te wydarzenia świętujemy corocznie przez trzy dni razem z ok. 50 tys. turystów, którzy przyjeżdżają do Malborka. W tym roku oblężeniu towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, które rozpoczną się już 18 lipca we wtorek.
Magia dawnej stolicy państwa krzyżackiego, wielkość zamku - zabytku klasy "0", wpisanego w grudniu 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, robi wrażenie na wszystkich przybywających.
My, ze swej strony, staramy się zamek ożywić, pokazać, jak mógł wyglądać w czasach swojej największej świetności. Zapraszamy turystów na pokazy rycerskie, turnieje bojowe, inscenizację oblężenia, jarmark rzemiosł średniowiecznych, koncerty muzyczne, zabawy plebejskie i dla dzieci. Zapraszamy na spotkanie, które przeniesie uczestników i widzów w czasy średniowiecza, na spotkanie z rycerzami, rzemieślnikami i kupcami. Uczestniczyć będziemy w próbie szturmu na Malborski Zamek. Zapoznamy się z uzbrojeniem i technikami walki XV-wiecznych rycerzy, podziwiać będziemy piękne konie i umiejętności dosiadających je jeźdźców.
Odwiedzimy średniowieczny jarmark, na którym spotkamy kupców i rzemieślników różnych specjalności. Głód i pragnienie zaspokoimy w karczmach usytuowanych w różnych częściach przedzamcza. Oglądać będziemy występy wędrownych aktorów, słuchać gry i śpiewu kapel, które zjadą do Malborka. Stałą atrakcją będzie jak zwykle sam Zamek Malborski i wspaniałe eksponaty Muzeum Zamkowego.